Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 13:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 276 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2014, 21:51 

Местожителство: София
Майко мила...бях тръгнал да пиша...ама те са десетки-наред и си отбелязвяй пропуските за следващата година...
В добрите си години Винария се доближавеше на 1/3от това изложение...Калифорния и Ню йорк вината все пак не бих пропуснал..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2014, 15:45 

То че ще опитам възможно най-много това ясно! Почти задължително ще отскоча до виетнамския щанд, най-вече от любопитство! Смятам да мина и през португалците, тъй като те са с някакъв специален статут тази година - почетен гост. Така че ако някой има специално за португалските някакви отзиви, ще съм му благодарен!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2014, 19:17 

Аз съм имал честа да опитам доста скъпи и легендарни вина :) от Италия,Франция,Чили
Моят вкус определено е Италия

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2014, 18:25 

Кратко резюме:
Опитани вина - много;
Харесани вина - малко;
От харесаните изключително добро впечатление направиха калифорнийските като цяло. Впечетление при разговор с човек на щанда направи факта, че някои от винарните използват яйчен белтък за филтриране - напр. при вино Echo Hills. Закупена беше бутилка от винарната на Франсис Форд Копола - това -https://www.francisfordcoppolawinery.com/wine/diamond/red-blend
Серията Director's cut също беше много добра, но и малко по-скъпичка, което ме спря.
Другото закупено - от винарна Garage от Чили. Технологът им беше там и успях да поразменя няколко думи с него. Правят изключително лимитирани серии, почти изцяло ръчно и без използването на допълнителни "препарати", т.е. без сулфтиране, без посявка с дрожди и т.н. Тотално разочарование от португалските вина, смесени чувства при френските и италианските. Добри вина предлагаше и едно малко и навзрачно щандче представящо 2 (две) винарни от Ливан. Българските участници се бяха постарали, макар че на някои от щандовете имаше само наети местни "мацки", които само наливаха от бутилките, без да могат 2 думи на кръст да ти кажат за това какво ти сипват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2014, 19:34 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Привет rosbal,от Испанските вина успя ли да опиташ,ако си го сторил как ти се сториха.??

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2014, 00:21 

Опитах и от испанските, а към тях имам афинитет от по-рано. Опитах обаче само Риоха - няколко вида и повечето ми харесаха. Тези които не ми харесаха от испанските а и от френските бяха прекалено кисели, а някои надъхваха на ... лоша бъчва, най-общо казано.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2015, 22:33 
Аватар

Малко да събудя темата, какво ще кажете за вината на Mezzek? Като цена качество. Има ли малък шанс да има малко гроздов сок вътре или първото вино винаги е за износ а пък за нашия пазар остава виното за гости.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2015, 23:00 
Аватар

urindanger написа:
Малко да събудя темата, какво ще кажете за вината на Mezzek? Като цена качество. Има ли малък шанс да има малко гроздов сок вътре или първото вино винаги е за износ а пък за нашия пазар остава виното за гости.

Здравей urindanger,
по питането ти за Mezzek - за мен, тази серия на Катаржина е добър избор за трапезно вино, особено когато има големи семейни събирания от хора без особени претенции, специфични изисквания и вкусове.
С две думи ще опиша моето мнение за силните и слабите страни, които всъщност са свързани, като страните на една монета :)
За мен, основните плюсове на вината от тази серия са:
-съотношението цена качество
-чудесно разнообразие от различни сортови вина, както и любопитни купажи, както при белите, така и при черевните вина
-червените вина имат добро средно тяло и приятен финал
-сочност и пивкост/червените/
-белите вина са издържани в модерните течения и свежестта е подчертана - нищо общо с ретро стила на родните вина
-лесни за харесване вина/бели и червени/
-има и розе в линията, при това никак не лошо.
-част от вината се предлагат във вариант бег-ин-бокс, което е отличен избор за големи събирания :party:
-лесно се намират из магазините

Минуси:
- на червените вина им липсва дълбочина, специфичен характер и мощ

Та това е моето мнение. Линията Mezzeк e отличен избор за трапезно вино, без компормис в качеството. Същевременно, това не са вина, които ще покажат нещо отличаващо се, вдъхновяващо и спиращо дъха. Доколкото наблюденията ми са верни, тези вина се продават успешно и мнозинството потребители в България ги харесва и възприема положително, което говори само по себе си, че вината си заслужават. С нищо не отстъпват на трапезните от Италия, Франция или Испания.
Друг е въпроса - това ли е перфектния избор за цена в диапазона 7-9лв? Не съм убеден.

В този ценови клас, бих предпочел вината на Меди Вали от линията A Good Year.

Вината около 10-13лв от линиите Туинс и Контемплейшън/пак на Катаржина/, за мен са по-силни от линията Мезек заради подчертаната специфика и по-изявен танинов характер на червените вина.

Сега ще споделя и още нещо - мисля преди месец беше, докато разглеждах вината в голям столичен хипермаркет, попаднах на непознато и любопитно вино за мен - Каберне Совиньон Барик 2013 от Винарна Вила Терес. Взех го на цена нещо от рода 5-6лв, което ме озадачи(стори ми се подозрително ниска), но си казах - какво пък? - нали за това сме ние винолюбителите - да тестваме :D
Прибирам се у нас, слагам леко мезенце, отварям бутилика и шок - виното е прекрасно! Пак отпийвам, сещам се за цената и шока става още по-пълен... И досега смятам, че от магазина явно са объркали цената, защото е невъзможно такова качествено вино да струва толкова, но пък ако няма грешка - какво по-хубаво :megagrin:

Така че, ако човек се разтърси и гледа по-внимателно, винаги може да открие нещо интересно, качествено и на добра цена.

В този ред на мисли, днес взех за тест на отлична цена Братя Минкови - Мерло 2012г.
По-рано в темата изразих известно разочарование от Сира 2011г от тази линия, което ме накара да нямам особени очаквания към Мерло 2012г.
Нооооо, колко съм грешал - това мерло 2012 е страхотно! Нищо общо с леко посредствената сира от същата серия.
Носа е мощен и комплексен, като долавям различни нюнси, измежду които аромата на череша се откроява.
Тялото е средно, заоблено с чудесна плътност и хубави меки танини. Поне аз го усещам сочно, пивко, леко сладко, а финалът е доволно дълъг и фин. Признавам, до сега подхождах скептично към сорта мерло, може би защото не съм попадал на нещо, което да ме впечатли, а същевременно все сира и каберне совиньон купувам, та в момента съм много впечатлен и преоткривам мерлото. Последното мерло, което много ми хареса беше на изба Four Friends - Мерло 2012г.

Браво на Минков Брадърс за това вино. :thumbs1:
Изображение

Благодаря на всички, които са имали търпението да изчетат дългото ми мнението докрая - наздраве :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2015, 09:53 

Здравко написа:
- Каберне Совиньон Барик 2013 от Винарна Вила Терес. Взех го на цена нещо от рода 5-6лв,

Кой е магазина,тъй като това вино(и въобще на лежалите им в барик) цената е 16лв в избата,в магазините отива на 18-20лв!!!
Иначе Каберне Совиньон 2013г е около 5лв.
urindanger написа:
Малко да събудя темата, какво ще кажете за вината на Mezzek?

Все пак за вината ли става въпрос на Катаржина или за избата Мезек с нейните вина?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2015, 11:05 
Аватар

Здравко, благодаря за мнението, ще го имам в предвид когато оглеждам щанда с вината.

ilu6a ,имам в предвид евтините вина в диапазона 7-9лв.

Виното Катаржина което е около 50 лева за бутилка за съжаление не съм го пробвал.

Поздрави!

п.с. малка справка показва,че имам в предвид евтините вина на пазара на http://www.katarzyna.bg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2015, 15:20 
Аватар

ilu6a написа:
Здравко написа:
- Каберне Совиньон Барик 2013 от Винарна Вила Терес. Взех го на цена нещо от рода 5-6лв,

Кой е магазина,тъй като това вино(и въобще на лежалите им в барик) цената е 16лв в избата,в магазините отива на 18-20лв!!!
Иначе Каберне Совиньон 2013г е около 5лв.

ilu6a - да, напълно си прав! Имаше и други вина от Вила Терес, които бяха на цени, които ти споменаваш. Кабернето имаше леко диагонален сивкъв надпис - Barrique, все едно някой е ударил печат върху етикета. Взех го от Хит хипермаркет Младост. Подозирам, че когато са въвеждали виното като номенклатура, специално това са объркали с обикновеното неотлежавало в бъчви каберне и съответно от там е дошла размяната с продажните цени...
Към момента може и да са го коригирали на 18лв, нямам идея.

urindanger - хрумват ми няколко предложения за много добри вина на чудесни цени около 5-7,50лв:

- розе:
изба Свищов - Каберне Совиньон и Каберне Фран Ауреос 2014 г.
изба Тохун - Каберне Совиньон и Мерло Сороко 2014 г.
изба Карабунар/BULGARIAN HERITAGE/ - Мерло и Каберне Совиньон 2013г

- червено:
изба Поморие - Пино Ноар Пентаграм 2011г или която сега е актуална по магазините
изба Карабунар/BULGARIAN HERITAGE/ - Каберне Фран 2011 г.
изба Логодаж - Сира и Каберне 2012 г или която е актуална

- бяло:
изба: Домейн Бойар - Deja vu Sauvignon Blanc 2014г
изба: Катаржина Естейт - Мезек Уайт Сойл: Совиньон Блан и Пино Гри 2014 г.
изба: Поморие - Вионие Пентаграм, която реколта има в момента.

Разбира се, това е мое мнение и ни най-малко не твърдя, че на всеки биха се харесали, но все пак са някакъв пример, че може да се намерят качествени родни вина, без да се изхарчи една торба пари.
Наздраве на всички :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 23:22 
Аватар

Здравейте,
включвам се с пресни впечатления от вино, сътворено в изба Загрей, което бях загледал от известно време -
"Tiara cuvee" 2013 (EU-certified organic wine).
Mavrud (70%), Cabernet Sauvignon (20%), Syrah (10%)
Отлежаване - 6 месеца в нови български дъбови бъчви.
По принцип струва около 7лв, но го взех за малко под 6 на промо цена.

Изображение

Цвета му е наситено червен, леко прозрачен, с меки виолетови отблясъци. Той подсказва, че виното не е тежко и липсват подчертани, и мощни танини.
Аромата е много приятен - свеж, плодов, приканящ, но същевременно не е особено изявен и агресивен.
Тялото е леко, пивко, сочно, като липсват каквито и да било груби танини, горчиви или кисели жилки, както и подправки.
Финала е мек, плодов, затоплящ, доволно продължителен и лесен за харесване.
Заключителни думи - като за трапезно вино, което да се хареса от максимелен брой хора на масата, и най-вече на дамите - отличен избор. Още повече, виното е био по европейски стандарт, което допълнително гарантира качествата му.
Като минус мога да отбележа, че за вино от мощни сортове като мавруд, каберне и сира, отлежавало 6 месеца - за моя вкус е твърде леко. Очаквах повече мощ, характер и плътност.
Все пак, за цена от 7 лв, органик, отлежало в бъчви, от бутикова изба - трудно може да се намерят сериозни кусури. Който обича по-леки и пивки вина, акцентиращи на сочния плод и мек финал, мисля че ще остане доволен от Загрей Tiara cuvee 2013. Едно симпатично вино, без особени претенции, но което се пие лесно и с усмивка в приятна компания.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2015, 22:49 
Аватар

Здравейте отново,
така и така подхванах БИО темата, нека продължа още малко по нея.
Преди няколко дни имах фирмено парти и виното+ракията бяха от марката Едоардо Миролио.
Първоначално се зарадвах, но да видим какво последва.
Оказа се, че алкохолния отговорник избрал за червено вино/бяло вино съотвено: Мавруд + Рубин 2013, и Вионие + Траминер 2014г.
До тук добре - известна и качествена изба, органични вина по евро сертификати, подобно на Загрей.
Първо ще се спра на червеното - Мавруд + Рубин 2013г. За моя радост, имах шанса да си открадна една бутилка в тъмното, за по-сериозно дегустиране на спокойствие у дома :D

Изображение

Цена - около 10лв.
Отлежало 6 месеца в бъчви.
Цвета му е много приятен - рубинено червен, с красиви меки отблясъци. Не е нито прекалено наситен, нито блед. Това ми подсказа, че тялото ще е максимум средно.
Аромата е свеж и плодов, приканящ, напълно издържан в стила на Новия свят. Не бих казъл, че с нещо особено впечатлява - по-скоро доказва, че българско вино, при това от регионални сортове, може да бъде напълно конкурентно на всяко едно чуждо от Чили, Аржентина или Австралия.
Тялото е малко под средно, като усещането за сочен плод доминира, има и съвсем леки танини, но те са едва забележими и чудесно заоблени, като не допринасят за някакъв изявен и специфичен характер.
Финала е свеж, лек, средно дълъг.
Какво ми хареса - много балансирано вино, сочно, пивко, модерно, не е капризно към ястията, смятам, че би се харесало от повечето дами на масата :thumbs1:
Какво не ми хареса - стори ми се твърде леко вино, за отлежал купаж от мощни сортове като Мавруд и Рубин.
Съжалявам, че така откровено споделям мнението си, но наистина очаквах повече от това вино. Липсва дълбочина, липсва плътност и характер.
Като безпристрастен ценител го оценявам положително и смятам, че на световния пазар ще се продава успешно, но за личния му вкус - не бих казъл, че е от любимите ми вина. Тук, за мен, твърде изпилени и лишени от типичния си характер са тези иначе два супер специфични сорта. Все едно да очаквате алигатор, а да се появи гущерче на пътя ви ;)
Очаквах повече мощ и плътност от такива традиционно силни родни сортове, но всъщност резлутата е едно модерно и приятно пивко, и лесно за харесване вино. Ако това е била целта на майстор-винарите от ЕМ, то тогава може да смятаме, че са я изпълнили на 100%.

Сега две думи и за бялото - Вионие & Траминер 2014г.
Цена: около 10лв.
То също е органик по евро стандарти, но за съжаление, за мен, това е единствената му истинска стойност. Не успях да си заделя невинно бутилка за вкъщи, но пих достатъчно, за да го оценя като слабо.
Аромата е почти неуловим, тялото е леко, вкуса блудкав и неопределен, а финала е толкова кратък, че оставя усещане, че сте отпили глътка студена свежа водица.
Понеже не исках да съм негативен, тествах и тествах, и тествах..., търсих нещо положително в това вино, но не открих.
Сортовете Вионие и Траминер предразполагат най-малкото за интересно, специфично и запомнящо се вино, но тук няма да го намерите.

Ракията беше: ЕМ Спешъл Едишън, но аз не съм ракиджия и нищо не мога да кажа. Колегите ми, които си пийват основно ракия, не останаха доволни от нея.

Дано мнението ми не обиди някой, това са само лични впечателния и нищо повече. Далеч не се смятам за разбирач или нещо такова.
За да не си помисли някой, че съм анти ЕМ, ще споделя, че обичам техните вина и съм опитвал много приятни техни вина, както по-скъпи, така и по-евтини от въпросните био вина и съм оставал напълно доволен. За периода, в който спрях да пиша тук, тествах доста вина и ЕМ бе сред марките, като тяхното Каберне Фран 2013г от линията ЕМ, намирам за прекрасен елексир :2thumbs:
Тук обаче, с тези две био вина, оставам малко разочарован от ЕМ.

Между другото, започвам да си изграждам не до там силно мнение за био-органик вината, защото тези, които съм опитвал не впечатляват, включително и чуждите такива. До тук, най-ласкаво мога да се изкажа за органик виното на Тера Тангра - Каберне Совиньон, Мерло и Мавруд.

Подготвил съм две бели вина за тестове от изба Поморие - Вила Понте:Коломбар и Семийон 2013г, както и Пентаграм: Совиньoн Блан 2014г.
Очаквайте включване :zauf2:
Наздраве на всички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015, 09:38 

Наистина странно най-вече за танините при Мавруд/Рубина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 00:08 
Аватар

ilu6a написа:
Наистина странно най-вече за танините при Мавруд/Рубина.

Така е, но вече всичко е възможно :thumbs1:

Ето и обещаните впечатления за две бели вина от изба Поморие, макар да не сме в сезон за тях.
Първото е Пентаграм: Совиньoн Блан 2014г.
Изображение

Цена - около 7лв.
Цвета му е типичен за совиньон блан - светъл и бледо жълт.
Аромата е лек, деликатен, свеж и цитрусов. Напълно типично за сорта, акцента е върху жълти цитруси - лимон, грейпфрут и тн.
Тялото е между леко и средно, във вкуса отново доминират свежите цитруси. Нищо шокиращо, ново или интересно.
Финала е доволно дълъг, минерален, не оставя някакви отличителни спомени, но не е и непирятен.
Какво ми хареса - много приятен аромат - свеж и модерен, добра цена, хубав цвят.
Какво не ми хареса - далече е от добрите образци - липсва финес във вкуса, липсва обем и усещане за сочен плод, също усетих не до там приятна леко кисела жилка. Две думи и за финала - твърде минерален е за моят вкус.
Заключителни думи - общо взето добро предложение от изба Поморие, но самата изба поставя високи стандарти и за мен, тя може повече от това. Не лош совиньон блан, но същевременно не е нещо, което бих препоръчал.

Ето и другото винце - Вила Понте: Коломбар и Семийон 2013г
Изображение
Цена - около 10лв
Аромата е много свеж, фин, комплесен като буквално режещи цитруси напират и сякаш казват - ето ни идваме, а на заден фон има лека сладост.
Цвят - прекрасен зелено-тревист, с леки жълтеникани отенъци.
Тялото е леко към средно, като тук определно се усещат характер и стил. Идеално вино за онези горещи, дни, когато само най-свежите и наистина разхлаждащи вина биха били идеални.
Финала е дълъг и много приятен - едновременно минерален, но и е свеж. В този случай, минарния почерк не е досаден или натрапчив, а добре вплетен.
Какво ми хареса - чудесно и смело решение да се пробват заедно такива непознати сортове като Коломбар и Семийон.
Аромата е може би най-силната му част. Резултата е много свежо и буквално охлаждащо на мига вино, което би могло да бъде хит на всякъде по света. Напълно покрива световните представи за качестевно бяло вино, като същевременно е семпло и непретенциозно.
Какво не ми хареса - сравнително монотонно вино, липсва му обем, финес и заобленост. Във финала може да се търси повече плод.

Финални думи - Вила Понте: Коломбар и Семийон 2013г бих го препоръчал на всеки в най-големите жеги, когато се търси свежет и цитруси в летните дни, но съм длъжен да отбележа, че му липсва комплекстност.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 276 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Следваща

Часова зона: Европа/София