Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 20:07

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 276 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Ное 2015, 18:37 
Аватар

Здравейте приятели,
реших да обърна внимание на една родна, не чак толкова популярна изба - Златен Рожен /село Рожен община Сандански/.
Преди време опитах техен купаж Каберне Совиньон и Мерло, който много ми допадна и тези дни реших да тествам още 2 техни вина - едното е сортово - Сира 2013, както и Мелнишки купаж 2013.

Изображение

Цената и на двете е сходна - около 8-10лв.
Ето по няколко думи за двете вина.

Започвам с Мелнишки купаж 2013.
Той се състои от следните сортове: Мелнишки Рубин, Мелник 55 и Каберне Совиньон.
Признавам си, не съм голям фен на мелнишките вина, които са направени от типичните за региона сортове, за това и подходих към това вино едновременно с любопитство, но и с не малка доза негативна предубеност. Трябва да споделя, че останах приятно изненадан.
Цвета му е по-наситен, тъмен и непрогеледен от очакваното - повечето мелнишки вина, на които съм се спирал са с прозрачен рубинен цвят, докато този мелнишки купаж на Златен Рожен, изненадващо е много тъмен. За мен това бе чудесен знак.
Аромата е средно интезивен, основно свеж, усещат се червени плодчета. Тялото е между леко и средно, заоблено, сочно и леко подправъчно. Финала е дълъг, плодов, свеж и леко тръпчив. Именно завършека смятам, че е най-силната част от този купаж - много хубав затоплящ плодов завършек, който приканя за нова глътка.
Общите ми впечатления за това интересно вино на Златен Рожен са много добри :2thumbs:
Хареса ми още от бутилката - модрена форма, стилен етикет, правещ връзка с името на избата. Неочаквано за мен, този мелнишки купаж показа достатъчно сила, плътност и характер, за да го причисля към добрите вина на България.
Иска ми се танините да бяха по-осезаеми, да усетя малко повече дълбочина и разработка в нюансите, но и така виното е хубаво, издържано в модерните тенденции, с акцент върху плода, свежестта и заобленото тяло.
Особенно подходящо е за случаи като празници, големи софри, за подарък и тн.
Смятам, че изба Златен Рожен заслужава специални поздравления за усилията да покаже едно по-различно лице на мелнишките купажи, демонстриращо характер и сила, чудесно вплетени в модерните течения на виноправене.

Три думи и за Сира 2013. Сега, в този миг го отпивам и тествам за първи път :D
Цвета е отново много наситен, тъмен, с леки виолетови отблясъци. Изглежда много добре.
Носа е изключително интезивен и комплексен! Наситина прекрасен плодов аромат. Впечатлен съм :thumbs1:
Тялото е близо до средно, усещам го свежо и като че ли се чувствам леко подвен или измамен, защото цвета и аромата ме предразположиха да очаквам много силно и плътно вино, а всъщност то е една идея под средна плътност. Мммм, чудесни финни разработки усещам - долавям и сладост, и меки кадифени танини - красота!
Финала е сочен, плодов и дълъг.
Впечатленията ми от тази сира на Златен Рожен са отлични :klatsch:
Модерно вино, което акцентира на сочния плод, обема и свежестта. Бих искал да е малко по-силно, по-плътно и с по-изразитлени танини, но и така ми харесва много. Отличен универсален избор към по-сухи манджи и мезета.

Доволен съм от запознаството ми с изба Златен Рожен, като по-натам ще напиша няколко думи и за бордо купажа им - Каберне Совиньон и Мерло 2013 г.

И накрая, интерсно инфо към ilu6a - днес бях отново в ХИТ хипермаркет и се оказа, че няма шега, няма майтап, нито грешка :megagrin: - бариковото каберне на изба Вила Терес си струва 4,99 лв :megagrin:
Купажа каберне и мерло барик струва около 16 лв. Виждайки тези цени, веднага грабнах 2 бутилки бариково каберне :lol:
За цена 4,99лв няма конкуренция този елексир. :shock:

Следващите дни ще обърна специално внимание на Каберне Совиньон Барик 2013г, изба Вила Терес.
Хубава вечер и наздраве на всички :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2015, 07:31 
Аватар

Здравко, няма да е лошо, ако имаш възможност да направиш твоя класация на вината. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2015, 01:23 
Аватар

Малко рекламно ми звучи!То са тонове,завършеци,ако нормален човек го пие щеше да каже-да харесва ми!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2015, 09:40 

Местожителство: София
Едно"харесва ми" не е достатъчно при вината.Добре е да се знае от какво се е породило това усещане.Например -" харесва ми" за една Гъмза примерно може доста да те подведе-ако не ти допада мириса на ,здравец,индрише.
Това,че някой е усвоил добре начин на изказ и описание на вкусовете усещания породени опитване на вина не означава ,че прави реклама...
По-добре да се радваме ,че има такива хора с подобен описателен характер на възприятията си във форума.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2015, 20:38 
Аватар

Привет, на някои вина пише че не са стабилизирани. Това означава ли че са прескочили повторното сулфитиране с КМБС за пример? И при това положение как си гарантират, че ще изкара няколко години на щанда в магазина.

п.с. отбих се до Хит , но - бариковото каберне на изба Вила Терес струва 15 лева ,поне в Люлин.

п.с. 2 Темата все пак е за купешки вина, няма как на някой да не му се стори, че дадено нещо е реклама.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2015, 22:28 
Аватар

stanilabg - благодаря за интересната идея, но не си падам по класациите. Всяко вино си има стойност като самостоятелно произведение на изкуството и ми е много трудно да направя толкова отчетливи разлики между няколко вина, че да ги отразя в класиране.
Бих приел за донакъде обективни класации в по-близки и сравними вина - например по тема "отлежало Мерло" или пък за бяло - "Шародне барик", ако ще са купажи, то за мен, би следвало да са от еднакви сортове. Как примерно да сравним купаж от каберне и сира, с друг от каберне фран и мерло...
Или пък ако вземем розетата -мисля си, че би следвало да се сравняват розета от еднакъв стил - "Прованс", а не както дойде.
Всичкото това ме отказва от всякакви идеи за класации, а и нямам нужното самочувствие да слагам едно пред друго вино.

В този ред на мисли, може би е интересно да спомена, че скоро тествах купаж Мавруд и Рубин от линията Арс Лонга на Домейн Бойар. Ако успея да взема същия купаж и на Вила Юстина, може би ще имам някакво право да споделя мнение за този любопитен купаж.

Иначе признавам, намирам за забавна идеята да сравнявам вината и откривам някои положителни промени във времето.

djza - да, напълно разбирам защо смяташ, че постовете ми звучат рекламно и не те упреквам за това.
Когато с колеги и приятели чат пат обсъждаме вина, гледам да се контролирам и рядко си позволявам да се изразявам така, както тук, защото почти винаги, когато се отпусна в описанията, ме гледат като изкопаемо.
Уверявам те, че нямам никакви връзки с нито една изба. Нямам време, нямам и възможност за подобен тип контакти.
А признавам си, бих искал да познавам повече винолюбители.
Единствения ми допир от близо с изба бе преди вече доста години - на организирана дегустация в шато Екю - винарната на Емил Кюлев в с.Хотово, Сандански.
Почерпка при Шестака в Мелник не го броя за нещо сериозно :D
Идеята да задълбая във описанието на вината е вътрешно желание да мога да изразя по-точно и детайлно какво усещам от различните вина, защото например и купажа Карпе Дием на Мидалидаре Естей, и Каберне Совиньон Енира на Беса Валей много ми допадат, но как с 2-3 думи да опиша какво точно ме е впечатлило?

ilu6a - благодаря ти за добрите думи и това, че си усетил, че съм най-обикновен винолюбител, който сам си купува вината от обикновените магазини и хипермаркети, и категорично нямам никакви икономически цели, скрити користни амбиции и тн.

Ако модераторите сметнат, че по някакъв начин нарушавам правила, етика и други такива, моля нека изтрият постовете и профила ми. Гледам да споменавам силни и слаби страни на всяко коментирано вино, но не мога да бъда сигурен дали с това няма да наруша нещо някъде...

Но стига толкова за мен - нито съм толкова интересен, нито толкова важен за да губим повече време.

urindanger - съжалявам, че е такава цената в този Хит. В младост е 4,99.

Нека, който е ходил на DIVINO.TASTE 2015, сподели впечатления, усещания и вкусове. За съжаление аз нямах време да го посетя, защото имам малко бебе в къщи и все по-трудно намирам време за любимото хоби.
Приятелка, която е ходила петък и събота, беше много доволна и екзалтирана. Тя от сравнително скоро се интересува от вино и й беше трудно да ми опише какво точно я е впечатлило, но все пак е хубав знак, че е имало силен интерес.

Наздраве на всички :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2015, 01:13 
Аватар

Здравейте,
последните дни опитвах основно френски божулета със завъртяни френски имена, които нито запомних, нито пък вината ме впечатлиха. Явно не съм фен на тази мода по френските свръхмлади вина от сорта Гаме. Голямо прехласване за няма нищо :D

Вчера един приятел от пловдивския край, донесе за тест неговото вино - 100% Каберне Совиньон, прясна-прясна 2015г реколта и след първите глъдки вече си заявих 5 литра тубе :megagrin:
Фантастично му се е получило, което за мен е добър знак, че тази реколта 2015 ще е по-добра от 2014 и ще опитваме в следващите месеци чудесни и още по-силни родни вина, независимо дали купешки или домошарки :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2015, 02:18 
Аватар

Здравко, прав ли съм в твърдението си че тръпчивоста се усеща още преди да сме преглътнали виното, тоест не е послевкус?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2015, 12:34 
Аватар

Един Пелин написа:
Здравко, прав ли съм в твърдението си че тръпчивоста се усеща още преди да сме преглътнали виното, тоест не е послевкус?

Един Пелин - да прав си :)
Разбира се, зависи от конкретното вино и какво са искали да покажат авторите му, но ако има подчертана тръпчива жилка, то тя не чака до послевкуса.
Сега се сещам, че скоро едни колега почерпи с каберне на изба Стамболово, от едноименната им линия СТАМБОЛОВО и точно това ми направи впечатление, че виното бе твърде стегнато и тръпчиво още от самото начало.
Но пък има много вина, в които избощо няма да се усети тръпчивост. Това е въпрос на лични предпочитания на винопроизводителите и стил на правене на вино.

Използвам слчая за да поздравя всички с Никулден и най-вече именниците - живи и здрави, с пожелания за много хубави мигове и късмет :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2015, 15:43 
Аватар

Благодаря за отговора Здравко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2015, 15:51 

Събота на масата сложих виното на една сравнително нова винарна.

Мерло, Каберне Совиньон и Пти Вердо 2013 г.на Александра Естейт

Цвета му е рубинен наситен, тъмен и непрогледен,носа е интензивен и мощен-горски плодове,леко землист , усеща се дъб...мислех и за шоколад...
Който харесва осезаем но не натрапчив дъб и карамел ,ще му допадне.
Аромата обаче като цяло за мен изпреварва вкуса,въпреки балансираното тяло-аромата предразполага да се усети мощно и силно вино.Финала е дълъг с конфитюрени и леки опушени нотки.
Във всеки случай отново бих взел това вино-струва си всяка стотинка от 16лв дадени за него.
Прикачени файлове:
aleksandra.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Дек 2015, 19:32 
Аватар

ilu6a - радвам се да прочета, че имаш позитивни отзиви от Александра Естейт :)
Преди време купих по бутилка от техните червени сортиви вина - PURPLE RED CABERNET SAUVIGNON и PURPLE RED MERLOT.

Изображение

Изображение

Много приятни вина - пивки, наситени същевременно, модерни, но и с добра сила, и харектер. Тази изба заслужава добри думи.

Иначе за вечерта сега съм приготвил 3 винца скромни, от които не познавам само Minkov Brothers Le Photographe Cabernet Franc.Може да споделя после как обажда :)

Изображение

Използвам случая да пожелая на всички здраве и щастие по празниците, весело изкарване и много хубави вина и пивки ракии през 2016-та :party: :zauf2:
наздраве :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Дек 2015, 23:27 

Тази вечер отворих нещо по-специално...Солитера Каберне Сов. 2006.
По-мощно и смазмащо БГ вино до сега не съм пил...Голяма емоция...70лв си струват отвсякъде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2015, 20:30 
Аватар

ilu6a - леле, това вино се води баш тежката артилерия :2thumbs:
Не съм го опитвал, защото ми идва доста скъпичко, но съм чувал само хубави отзиви.
Не искам да оспорвам дали му е такава реалната цена в магазините, но сега виждам същата реколта за 40лв он-лайн :)
Едвам се удържам да не го поръчам след твоят пост :? Добре че имам други набелязани вина :D

Иначе Minkov Brothers Le Photographe Cabernet Franc 2013г е много приятно вино - пивко, сочно, плодово. Фино гали небцето и завършва така меко и елегантно. Тялото е малко под средно, като оставя усещане за богато и наситено със различни вкусове вино. Мисля, че би се харесало доста на повечето винолюбители, като за мен е страхотно вино, но не е точно в моята кръвна група :)
Любимите ми вина имат повече плътност и мощни танини, докато тук е наблегнато на финеса, заобления характер и сочния плодов вкус във всички фази. Чудесно вино от Minkov Brothers. Подозирам, че Сирата от същата серия Le Photographe ще е моето вино.

Идващите дни ще се включа с едно доста любопитно родно вино.

Наздраве на всички с пожелания за хубави мигове в почивните и празнични дни :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2015, 14:34 
Аватар

Здравейте отново
вчeра с колеги отбелязахме подобаващо послединя официален работен ден с две прекрасни български вина.
А те бяха Korten Grand Vintage 2013 и Zagreus Vinica 2011.

Korten Grand Vintage 2013 e типичен бордо купаж - Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot.
Много качествено вино - кадифено, мощно, богато, сочно и заоблено. Трудно се описва, защото е от този клас вина, които наистина носят винена магия - като се започне от аромата, минем през изразените но меки танини, та стигнем до самия финал, който е дълъг, плодов и леко заслаждащ.
Горещо го препоръчвам за специални моменти, или когато просто искате да се поглезите с нещо вълнуващо и запомнящо се.
Цената му е около 24-30лв.

Zagreus Vinica 2011 също ми взе акъла. Бях го опитвал на дегустация преди около 2 години и спомените ми малко избледняваха, като го помня като качестевно и хубаво. Сега обаче си припомних защо ми е харесало...
Уникалното при това вино е, че когато се отпие, веднага се усеща автентичен сок от грозде, който изпълва сетивата и то по такъв категоричен начин, че забравяш за всякакви други характеристики... Като магичен елексир, който е правен от древни майстори... Рядко се среща нещо подобно - толкова наситен и концентриран гроздов вкус, като тялото е средно и не губи мощ от тази изразена плодовост. Впечатли ме това, че от изба Загрей са успели по чудесен начин да извлекат най-доброто от сорта мавруд и го въплатят по специфичен начин, който трудно ще се срещне в някое чуждоземно вино, а същевременно е издържано в модерните тенденции...
Цената му е около 22-27лв

Заредил съм за нова година и следващите дни с няколко чужди и 2 български вина, но за тях по-натам, живи и здрави 2016г.
Изображение
За жалост, домашното каберне 2015 от пловдивския край, ми свърши твърде бързо :D Та само с купешки карам.
Взех и бокс 5л бяло вино от изба Юстина, супер свежа реколта 2015: Совиньон Блан и Шардоне - опитах го вчера- прекрасен купаж!

Накрая ми се иска да пожелая на всички весело посрещане на 2016г! Живи и здрави, много късмет и щастие! :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 276 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Следваща

Часова зона: Европа/София