Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 25 Сеп 2018, 22:04 Дата и час: 25 Сеп 2018, 22:04

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Евмолпия и Пино
МнениеПубликувано на: 01 Мар 2018, 21:40 
Аватар

Миналия сезон направих вино от двата сорта горе долу 50 на 50%. Гроздето се пръкна над 700 м. надморска височина и даде 20 % захар по рефрактомер, а си беше 18% реално, както и показа "плувката".Титруема киселина 8,4. Докарах го до 21% със захар и повече не посмях. Киснах го пет дни на студено след смилането на 10 гр в хладилник щото не беше много. След това дрожди , 10 дни ферментация и оттакане. После в "маза" докато замяза на вино.Първия път му хвърлих калта около 15 декември защото имаше и студ. Втория път около месец по-късно. Там обаче повече от 5 градуса е рядкост. Не съм сулфитирал, защото няма от какво да се пазя в такива условия и около 40 литра вино.
Виното стана прилично, но си накиселяваше. От първоначалния дисбаланс, а не че е вкиснато.
Скоро имах гости, и всеки бе донесъл по нещо за пробване. Кое по-добро, кое по-лошо, но всички намекнаха,че моето си киселее. Така си и беше.
Винаги пълня стара двулитрова кана, бая тумбеста до половината. Поне половин час взима '' солук" преди да я наченем. Последната кана от моето така си и остана до половината. Стоя два дни докато жената сипа малко в това което готвеше, а аз допих останалото. Виното се беше променило невероятно в добрия смисъл.
Убедих се , че и виното и ракията си искат поне 5-6 часа да подишат свеж въздух.
Да държиш ракия на висок градус и да я разредиш непосредствено преди консумация си знаех, че е съсипия, за виното обаче се убедих, че един ден прави чудеса. Нищо не изфирясва като аромат, а на вкус омеква.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2018, 22:12 

Местожителство: София
Младо вино няма никакъв смисъл да го държиш да диша...нищо не може да отвори.Факт.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2018, 22:24 
Аватар

ilu6a написа:
Младо вино няма никакъв смисъл да го държиш да диша...нищо не може да отвори.Факт.
При теб един факт, при мен друг. :megagrin: Се факти...пък и аз обяснявам какво е станало, ти какво обясняваш?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2018, 22:41 
Аватар

Да попитам, това вино реколта 2016 или 2017 е?

На мен пък ми стана любопитно, това пино ноар как се справя на 700 м. надм. височина. Това в северна или в южна България? Кой район, koser?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2018, 22:54 
Аватар

lhristov написа:
Да попитам, това вино реколта 2016 или 2017 е?

На мен пък ми стана любопитно, това пино ноар как се справя на 700 м. надм. височина. Това в северна или в южна България? Кой район, koser?
Ми за да е точно в яката на Витоша. 715 м. по "джисйема" и Гуглето. Друго освен Пино трудно се справя. Евмолпията и тя се справя, ма трябва да не си лаком. Реших да видя какво ще направи без ограничение. Да бях намалил гроздовете на половина щеше да е по-добре. Бе експеримент...
Имам и Мускат Отонел. Той си е точно за там. Прави стабилно 18% захар и за ракия е идеален.
Друго в софийско са химери според моят опит.
Дайте вашият.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2018, 23:08 
Аватар

Преди 2 год. мискет отонела в карнобатско също беше толкова захарност:lachtot: Ама там са зле с височината,много е ниско...та за това. ;)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2018, 23:21 
Аватар

vtv написа:
Преди 2 год. мискет отонела в карнобатско също беше толкова захарност:lachtot: Ама там са зле с височината,много е ниско...та за това.
Там ако е станало добро в края на Август, при мен бе в края на Септември. Щото сме зле с височините, както правилно си усетил- при нас е по-високо.Та затова чакаме още месец. Става обаче. Не бих чакал Мавруд в софийско. :lachtot:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2018, 10:15 
Аватар

Подкрепям горното мнение с факти - Радомирско, около 650м. надморска височина. Там имам четири годишна Евмолпия и да сега съм и се радвал само на листата, :mocken: особено есента стават едни такива червено-оранжеви...
Зимата мръзне и на пролет пак наново.
Колкото и да се пънеме и мераклисваме - козата си иска пръч, а лозята - условия.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2018, 11:06 
Аватар

itev написа:
... Зимата мръзне и на пролет пак наново.
Колкото и да се пънеме и мераклисваме - козата си иска пръч, а лозята - условия.

Леко отклклонение от винената тем, но няма как да не реагирам ... че ми стана интересно :lachtot: . Щото пък аз съм фен на Евмолпията. Вярно, че не я отглеждам на такава височина, но зимите там където се гледа са люти, а пък и тя като сорт си е издържлива на студ - над средното. Формировката е средностъблна и не заривам лозите. И моите тази пролет стават на 4 години (засадени при мен - първите 18 лози). И след миналогодишните студове - цяла седмица през нощитие до -18 , -20 оС и никакъв проблем със замръзването. Родиха си супер прилично, а и виното стана страхотно.
Ето тук има и снимки, и размери, и тегло, а ... и снимки на виното: viewtopic.php?f=27&t=2874&start=30

Последна промяна gogoh на 02 Мар 2018, 12:37, променена общо 1 път

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2018, 11:16 

Пино ноар клон 117 на подложка SO4 Ловешко 380 м надморска.Издържа на студове до -25,ноо едно пръскане от 15-18 да изпуснеш и всичко заминава...Баси и кекавия клон.Развиха се страхотно...но кел файда ,че са по 10см в диаметър.Тази година ги режа.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2018, 14:27 
Аватар

Моето е Пино Ноар-ST на Кобер 5 ВВ. На 5 години е и не е измръзвало, а е на асма. Миналата година е пръскано 4 пъти, но ми е в двора. Родовито е и трябва да се нормира при мен . Нарочно не го поливам, но тази година няма да е така.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2018, 14:35 

Какво е това Пино- СТ?
Моето не измръзва...а при пропуск на пръскане всичко окапва.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2018, 14:43 
Аватар

От Павликени е , така пишеше на малкия етикет с регистрацията на разсадника.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 03 Мар 2018, 11:27 
Аватар

Местожителство: Zimbabwe
Австрийците ползват за подложка някаква много устойчива американска лоза и присаждат всичко върху нея. Освен това всичко е с капково, пускат го когато се наложи. Но се оплакват, че техните сортове бавно и славно се изместват от топлолюбиви южни сортове, които много по-добре се справят със затоплянето.
Иначе за пръскането, който иска да му пише БИО на бутилките само син камък и никакви химии, и се контролира!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2018, 19:34 

Здравейте! Аз съм начинаещ и искам да попитам по-опитните от мен за съвет относно засаждане на евмолпия в гр. Елин Пелин, наем. Височина 550 м.

Върнете се в началото

[ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]