Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:40

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 137 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Ное 2012, 10:36 
Аватар

ilu6a написа:
от това стояло в ползван дървен съд на 100% ще го отлича и без да го опитвам.

Така де! статуквото на бидончето можеш да променяш ,когато си пожелаеш т.е. вадиш зелето и слагаш виното,после обратното ,но в дървения съд нестава! С дървения съд нямаш право на грешка иначе отива в печката.И не бъди такъв опозиционер на бъчвите,защото няма от къде да коригираш рецепторите си! :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2012, 10:44 

Местожителство: София
зеле ...това не знам какво е....
бъчва на повече от 3г...става само за саксия....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2012, 10:51 
Аватар

Виноградец , ако си мислиш че в бидон може да менкаш една година зеле една година вино ,ама в голяма заблуда си .Това не е сериозно!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2012, 11:01 
Аватар

ilu6a написа:
бъчва на повече от 3г...става само за саксия....

Ясен си ми като бял ден,мога да видя през теб ,ама айде ,че темата е друга!
Приятен ден.
ПП.caribi: ТОЧНО ТОВА ИСКАХ ДА КАЖА! ..бидона поема и отдава миризмите най-малкото.!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2012, 11:08 
Аватар

С бъчвите нещата са ясни. Доста е скъпо за да ги ползваш както трябва тоест да ги сменяваш на 2 години дори е много и повечето хора си имат по една бъчва 10 - 20 години, която като се подписва върху виното, та го прави, че от натискане почти ще счупи химикала, а пък чисто нов бидон хубаво измит ако се подписва то е с финес и със съвсем скромно натискане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2012, 11:13 

има бидони за хранителни цели(повечето са бели))), които могат да се ползват без проблем ,без странични миризми от тях и т.н....друг е въпроса ,че който иска да дигне нивото на виното което прави се старае да вземе неръждавейка след 2-3 опита...добри бъчви-ако не добри то поне нови...и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2013, 21:33 
Аватар

Местожителство: Пловдив
ilu6a написа:
който иска да дигне нивото на виното което прави се старае да вземе неръждавейка

Неръждаемите съдове имат и херметичен капак, който може да се мести според нивото. Ако намерим начин да вкарваме CO2 /че с азота е по-трудно снабдяването/ на мястото на източеното вино, мисля че не е нужно и да местим капака. Така ще можем да си цоцаме младо вино, докато дойде време да се бутилира :2thumbs: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2013, 21:54 
Аватар

Вместо СО 2 , не става ли SO 2 ? Аз питам вече 2 месеца и отговор няма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2013, 22:06 
Аватар

caribi написа:
вече 2 месеца и отговор няма.

Мисля, че имаш професионален отговор още на 1 стр., колега. Прочети поста на Flanker :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2013, 22:31 
Аватар

Явно аз не мога да се изкажа по точния начин, който съм описал в първи пост. Пак повтарям , в бидона над виното се слага съд със серниста киселина . Същата се разпада на SO 2 и Н2О , SO 2 като по тежък стой над виното и не допуска контакт на виното с О2. Съдът с винто е затворен ,, ХЕРМЕТИЧЕСКИ ,, с капак. Става ли така ? :gott: :gott: :gott:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2013, 20:26 
Аватар

Хм, никой не ще да отговори на човека… caribi, това, което описваш, наистина се практикува. И аз съм го правил /с КМБС и лимонтузу, заради по-продължителното действие/ когато съдът е голям, а виното по-малко. В големия обем над виното се предполага, че има болестотворни микроорганизми, затова е препоръчително третиране с SO2 . След време, при отваряне на съда, обаче, няма и помен от SO2 във въпросния обем. SO2 не е инертен газ!!! Явно е преминал в състава на виното. Изводът е, че помага само ако съдът е херметично затворен и не се точи от него, демек само за съхранение без да се пипа. Ако искаме да си точим, този метод няма да помогне много.
На мен ми хареса идеята на emil emilov :2thumbs: . Ама се чудя как да я ъпгрейдвам. Да избегна ферментатора. Примерно нещо като мех, пълен с CO2 :? . Аз си точа винце, а съдът се дърпа колкото му трябва CO2. Според мен няма смисъл отсега да се бутилира. Ама да не се опитва, не ме устройва. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2013, 22:18 
Аватар

Виж сега, имам бидон 120 л в който правя бялото вино, което се пие лятото. Когато налях ширата беше към 100 - 105 литра . След откаляването става към 95-100 литра. Имаме към 20 л въздух над винцето. Е няма да точа от виното , и става ли метода който описах в 1 пост? Вече се чувствам неудобно за въпроса който поставям .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2013, 22:30 
Аватар

Пробвал съм с червено. И добре се запази. Бялото не смея да го оставям с въздух. Някой с опит да каже :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2013, 22:59 

Имам бели вина на 2-3-4-5 години...Но всичките са съхранявани в обеми почти запълнени-20-30 и 50л...след сулфитиране примерно с 1/3 от необходимата доза...Като през година обемите намаляват...примерно от 50л стават на 30л като разликата я бутилирам за консумация ..а остатъка отново сулфитирам с минимално ниска доза и затварям...
Такъв голям обем незает от вино....не е добре освен ако наистина гарантирано можеш да го затвориш херметично...
Тогава дори и нищо да не правиш при условие че виното ти е здраво и обработено ,то ще се запази...но такива големи обеми трудно се затварят херметично...за това съвета ми е да намериш алтернатива и да преместиш виното в по-малки и напълнени съдове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2013, 23:42 
Аватар

Местожителство: Божурище
Колкото по-малко въздух в общия обем толково по-добре. По-малко ще диша при промяна на околната температура.
Колкото по-постянна е околната температура пак толкова по-малко ще диша затворения обем въздух. Нали се разширява и свива при промяна на температурата.
Колкото по-херметично по-добре. Но няма как да е херметично или да се вакумира при домашни условия.
Нищо не разбирам от винопроизводството. Само малко от физиката.
Поздрави! :lab:
П.П. Дано не ядосам някого... :afraid:

П.П. Бре, никой не пише и резила ми стои най-отгоре вече толкова време.
Сещам се за още един вариант. Голям полиетиленов мех с присадено кранче като на тези от виното, което се продава в кутии. Меха в бидона, който само да го държи. Компромиса от контакта с полиетилена все си го има - дали бидона или меха все тая. Буквално уголемено копие на кутиите. И няма да има достъп с въздуха, микроорганизмите и т.н.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 137 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София