Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 137 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 11:00 
Аватар

E да , ама откъде такъв голям полиетиленов плик ? И да е в такъв , пак е само за консумация, почнеш ли да консумираш вино, влиза въздух и пак коня в ряката :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 12:56 

Местожителство: София
Применрно:
продават се бег ин боксове 3-5 и 20л... тези пликове с кранче които са...при тях не влиза въздух.

Последна промяна ilu6a на 24 Яну 2013, 13:19, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 13:02 
Аватар

Местожителство: Божурище
Мехове се ползват откакто е направено първото вино, преди незнам си колко хиляди години. Как така в меха ще влиза въздух? Нали се свива този мех като се точи от него и не влиза въздух на мястото на виното. @ caribi , просто подхвърлям идеята. Ако има някакъв смисъл в нея, доразвийте я. В днешно време материали има за всичко. Не съм в час за вината и тяхното съхраняване. Нещата, които почти са ми ясни са основно в процесите на дестилацията. Затова и се чудех дали да пиша въобще в тази тема при положение, че има корифеи в тази област във форума.
Поздрави! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 13:44 

kaishev написа:
Здравейте колеги.Аз го съхранявам до поредното преточване,като в бидона при леко открехнат капак пускам въглероден двуокис от малка бутилка.

Това е най-добрият начин за запазване на вино в непълен съд-изолираш кислорода от повърхността на виното.
Плюс досулфитиране 1 път месечно
SO2, КМС или серниста действат дезинфекционно спрямо нежелана микрофлора, което е добра практика, стига да не се прекалява.
Или това - http://www.dalcin.com/eng/depliant/STAB_florstop.pdf http://www.dalcin.com/eng/news_detail.asp?id=90

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 16:35 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Добре де, хайде да уточним нещо. Навсякъде пише, че претакането на младите вина е открито, даже за червените се препоръчва "широк достъп" на кислород. Явно известно количество кислород е нужно за съзряването на виното. Тогава защо трябва толкова ревностно да го пазим от кислорода? Виж бактериите са друга работа.
:idea: Херметизираме съда като за тиха ферментация с воден клапан от тези S-образните http://vinarko.com/magazin/%D0%BF%D1%80 ... 0%B8%D1%8F
Вероятно при застояване на водата в клапана, в нея ще се навъдят бактерии. Но-о-о! Потапяме тънко шлаухче в клапана и източваме по-голямата част от водата. На нейно място сипваме серниста к-на. Чак тогава точим от канелата. Клапанът барбутира в обратна посока. Много им здраве на гадинките. :fies:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 17:19 
Аватар

Местожителство: враца
atz написа:
Мехове се ползват откакто е направено първото вино, преди незнам си колко хиляди години. Как така в меха ще влиза въздух? Нали се свива този мех като се точи от него и не влиза въздух на мястото на виното. @ caribi , просто подхвърлям идеята. Ако има някакъв смисъл в нея, доразвийте я. В днешно време материали има за всичко. Не съм в час за вината и тяхното съхраняване. Нещата, които почти са ми ясни са основно в процесите на дестилацията. Затова и се чудех дали да пиша въобще в тази тема при положение, че има корифеи в тази област във форума.
Поздрави! :lab:

Чакай колега , какво скромничиш ?
Пълен си с акъл като куче с бълхи , и тиква със семки .
До тук идеята ти с пликът като мех+ кранче е мн добра идея , най- добрата по- точно, според мен .
( Кранът може да е и от горе , мисля . )
Просто трябва да се помисли по материалът на плика , метализиране , както в фабричните кутии за вино, или нещо подобно .

Говорим , че това е отделен тип / клас ефтино съхранение .
Да не го бъркаме с качеството при съхранение в бурета , и доливане , или преливане в по- малки съдове .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 18:12 

Местожителство: Burgas
Здравейте колеги.Да споделя и аз опита си със съхранението на готовото вече втори път преточено вино.Тази година опитах следния вариант с много добър резултат.В 10-11 литрови бутилки от минерална вода пълня виното до горе,слагам няколко тресчици чипс,притискам бутилката и затварям с капачката,така че да се получи лек вакум.В последствие отварям само 10 литра консумирам,а останалото количество е вакумирано,около 400л. превъзходно каберне.Наздраве!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 19:08 
Аватар

Я, ilu6a и atz раздават идеи, а хората вече бизнес от това направили
Bag-in-Box http://www.youtube.com/watch?v=oOipLE1fFyY
Има и в BG http://prodavalnik.com/plnachna-mashina ... r-i5000895
Мен ако питате, затваряйте си в стъкло, чиста работа. И по-друго си е да скръцне тапата. Е те така:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 21:45 
Аватар

emil emilov написа:
Просто трябва да се помисли по материалът на плика , метализиране , както в фабричните кутии за вино, или нещо подобно .
Говорим , че това е отделен тип / клас ефтино съхранение .
Да не го бъркаме с качеството при съхранение в бурета , и доливане , или преливане в по- малки съдове .

Какво да го мислим, тя топлата вода... В ''Златната бъчва" се продават. Различни размери, примерно от 5 д0 20-30 литра(не помня точно но ако някой има интерес ще проверя) и струват по 2-3 лева средно. Аз пък пак ще обърна внимание на твоя пост за ферментиране на захар и отвеждане на СО2 в съда с виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 22:05 
Аватар

Местожителство: Божурище
Е то всичко си дойде на място с Bag-in-Box. Щом се продават, пълненето, даже многократно е нищо работа.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 22:39 

Местожителство: София
Иво в Зл.Бъчва има само меховете с кранче)))...обаче няма кутии за тях...и кво правим...нищо)))от 2-3 години ми се търкалят няколко и не мога да ги използват защото нямат кутии.Пак на същото място ми казаха ,че кутии от обувки вършели работа ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2013, 23:05 
Аватар

Ми прави са хората, за какво са ти кутии. Не ги ползваш защото имаш по добра алтернатива, иначе и в кашони ще ги слагаш ако имаш зор. Виж ако искаш да ги ползваш, може да отидеш в някоя печатница и да ти направят хубави кутии с твоя марка, по твой или техен проект. Мой приятел (споменавал съм го -пиенето му е хоби :) ) Си направи навес за напиване на двора (залепен за една барака) Навеса - камък, дърво, шарени черги, старовремски вещи... От стената към бараката, се подава предната част на буре с канелка. Отваряш канелката и потича елексир - страхотна гроздова. Бурето се пълни от към бараката... да ама не, в бараката няма и следа от буре, а само маркуч топнат в по-височко окачено шише ;) Така че всичко е декор: какво като е в кутия от обувки :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2013, 17:41 
Аватар

vinoirakia написа:
...стига да не се прекалява. Или това -

Flor-Stop TM. На база Sinapis Nigra - черен синап. Това не заслужава ли внимание, ако наистина може да замени досулфитирането? :!: Чувал съм, че синапът е мн. полезна билка, предимно с външно приложение, за загряващи лапи, ама някои май и в туршиите го слагат и то точно за консервиране. Май има и приложение в хомеопатията. Ако става, тъкмо ще се оправдаваме, че се лекуваме ;)
vinoirakia, от мен мерси! Ето още един линк http://yug-kbf.ru/stuff/ingredienty_dlj ... /28-1-0-44

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2013, 19:08 
Аватар

Горчица

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2013, 20:09 
Аватар

Верно горчица, ама дали върши работа е въпроса. Ако caribi пусне едно такова хапче и си реши проблема, какво лошо има? Гледам, че е италианско, но почти навсякъде по Европа го използват точно за такива случаи http://www.interker-wein.hu/Bor%C3%A1sz ... fault.aspx

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 137 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София