Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 17:24

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 137 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Яну 2013, 22:23 
Аватар

Също и при консервирането на кисели краставички - от синапа стават твърди и хрупкави, в медицината за направата на лапи и така де :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2013, 08:30 

" ако наистина може да замени досулфитирането? "
Засега нищо не може да замени консервационните възможности на серния двуокис.
Това подтиска миклофората , която се образува по повърхността на вино в непълен съд.
Още няма измислено 3в1 за непълен съд, но поотделно: 1. СО2 във въздуха, 2. SO2 във виното, 3. Флор-стоп/или разновидност на серен/ на повърхността

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2013, 13:42 
Аватар

Местожителство: Пловдив
ОК, vinoirakia. Понеже самият ти казваш "или това". Сега май всичко си е на мястото. Така или иначе, информацията е интересна :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2013, 23:06 
Аватар

ilu6a написа:
Иво в Зл.Бъчва има само меховете с кранче)))...обаче няма кутии за тях...и кво правим...нищо)))от 2-3 години ми се търкалят няколко и не мога да ги използват защото нямат кутии.Пак на същото място ми казаха ,че кутии от обувки вършели работа ;)

А ако вместо кутия за обувки се използува красиво оформена дървена кутия? С подходящи дръжки, тя би могла да се използува и за екстравагантно разливане в чашите. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2013, 10:00 
Аватар

Става даже ще бъде интересно :) Само без пирографии моля :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2013, 20:43 
Аватар

caribi написа:
Става даже ще бъде интересно :) Само без пирографии моля :megagrin:

Ти пъъъък... къде без пирография на русалка, сърце прободено от стрела и т.н. :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2013, 19:21 
Аватар

Как мога да оползотворя СО2 от бутилка, за съхранение на вино?
Имам 6-литрова бутилка с СО2 предназначена за аквариум, която обаче едва ли ще използвам скоро време. Имам ел. магн. вентил и иглен вентил, т.е. подаването в съда с вино може да бъде настроено доста прецизно и без моя намеса. Става дума за бидон с второ вино, който има капак, но не е на винт. Чудя се как да го уплътня.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2013, 19:53 
Аватар

Местожителство: враца
Здравейте , мисля тази година да съхраня ( 100л вино имам ) виното в пликове за вино от златната бъчва по 20л от 2.4лв .

Кога да го сипя , понеже досега го откалявам поне 2 пъти и в тубите от мин вода виждам утайките когато откалявам ...
С тези пликове как се процедира?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2013, 20:53 

Абе, ей- май ти сериозно обърна резбата в смисъл даваш се на тия които се мъчат години наред да направят заводско вино в домашни условия на цена около заводското вино, което:
1 няма как да стане
2.ще е по-скъпо. :megagrin:
3. мирише си на домашно вино

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2013, 21:15 
Аватар

Местожителство: враца
Върхар , не знам нямам опит , и питам .
Тия кутии с пликове ... не си купувам такова вино ... гадно изглеждат наистина , което си не знам - не знам , дай ясни съображения ако ти се пише , ( използваеми и от други читатели ) .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2013, 21:46 
Аватар

Местожителство: София
[b]stanilabg[/b], предполагам, идеята е да добавяш газа CO2 върху повърхността на виното, така щото да гониш въздуха, разбирай кислорода. Щом го имаш, лошо няма. Но съда, бидона пак трябва да е уплътнен хубаво. Не разбрах какви точно са тези съдове с двойно дъно и т.н., но ако са тези съдове за ферментацията, това са легени. Не бидони. Не виждам как ще затвориш плътно това нещо. Апропо, ти нали дамаджани използваше? Или са пълни още? :?

Емо, ти ли си изкупил големите пликове от Бъчвата? Последния път, като говорих с жената, тя притеснено ми се извиняваше, че има само един голям плик останал. :2thumbs:
Сега сериозно.
Наливането в такъв плик е все едно бутилираш в стъкло. Т.е. виното трябва да е съвсем готово. Откалено, избистрено, откислено, стабилизирано ит.н.
А ето и съвета ми: Дръж си виното в тубите от 10, 19 л. до март, тогава за последно прелей, без достъп на въздух разбира се в пликове. Но по-малки - от 2 или 5 литра и консумирай с удоволствие и мярка. И със сиренце. И измисли подходящи кутии за тези пликове. Иначе е мъка. И е опасно! Не за виното - за покъщината.
Разбра ли ме?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2013, 22:08 

аБЕ Емил че вино няма да му остаме за след Зарезан е ясно-
Аз рязко ще го нАтисна на пиеме ако той неще, защото във врачанско
си имаме уроки ПУ-ПУ да се не случва, ама всеки трябва да си е изпил виното до Нова година.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2013, 22:54 

Местожителство: София
emil emilov написа:
Здравейте , мисля тази година да съхраня ( 100л вино имам ) виното в пликове за вино от златната бъчва по 20л от 2.4лв .

Кога да го сипя , понеже досега го откалявам поне 2 пъти и в тубите от мин вода виждам утайките когато откалявам ...
С тези пликове как се процедира?

Пликовете са чудесни...но няма кутии за тях в зл.бъчва,а така незащитени е опасно да се борави с тях-личен опит...

vyrhara написа:
Абе, ей- май ти сериозно обърна резбата в смисъл даваш се на тия които се мъчат години наред да направят заводско вино в домашни условия на цена около заводското вино, което:
1 няма как да стане
2.ще е по-скъпо. :megagrin:
3. мирише си на домашно вино

Ей...не ти омръзва да се излагаш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2013, 23:05 

ilu6a написа:
Ей...не ти омръзва да се излагаш.

Нали ми беше писал че си ми приятел и няма да ме наричаш "абич",
ти ми разби сърцето,
даже песен ти пуснах за поздрав...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2013, 10:28 
Аватар

lhristov написа:
stanilabg, предполагам, идеята е да добавяш газа CO2 върху повърхността на виното, така щото да гониш въздуха, разбирай кислорода. Щом го имаш, лошо няма. Но съда, бидона пак трябва да е уплътнен хубаво. Не разбрах какви точно са тези съдове с двойно дъно и т.н., но ако са тези съдове за ферментацията, това са легени. Не бидони. Не виждам как ще затвориш плътно това нещо. Апропо, ти нали дамаджани използваше? Или са пълни още? :?

Да, точно това исках, да гоня кислорода с СО2. Иначе си прав, това са легени с капак. То ако имаше как да ги уплътня, нямаше да имам нужда от подаване на СО2 - щях да им сложа воден клапан. Впрочем, не беше ли по тежък от кислорода? :? То тогава не би трябвало да има значение, дали съда е уплътнен, нали? Някъде бях срещал (не съм сигурен, дали не в тази тема), че някой пуска СО2 от малка бутилка, от време на време, в съда с вино.

П.П. Дамаджаните са пълни с първо вино. :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 137 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща

Часова зона: Европа/София