Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 19:57

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Яну 2013, 16:01 
Аватар

Пускам темата защото искам да произвеждам такова вино за собствена консумация пък и така са го правили нашите пра дядовци и баби. Тъй като няма много информация за това как се справят с болестите по лозите и вредителите искам да попитам някой знае ли как и с какво се пръскало преди за болести и вредители период и т.н. За торене се използват животински тор или компост, за обработка на земята не пише или поне не намерих с какво но според мен трябва да е на ръка с мотика и рало с две думи ще се потрудим пак каквото стане. Тук искам да вметна, че има изисквания и за виното никакви химии не се използват за стабилизирането му темата е отворвна и за всеки който е прочел нещо ново и иска и други да се възползват от информацията за производство на истинско вино от истинско грозде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2013, 16:40 

[quote="valko78" Тук искам да вметна, че има изисквания и за виното никакви химии не се използват за стабилизирането му темата е отворвна и за всеки който е прочел нещо ново и иска и други да се възползват от информацията за производство на истинско вино от истинско грозде.[/quote]

Би ли дал определение за "химии"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2013, 17:24 
Аватар

Местожителство: Пловдив
valko78, био вино не се прави от лозе копано на ръка. Прави се от грозде произведено по сертифициран метод за биологично производство. Това не значи бодваш пръчка и квото стане, а серия от мероприятия, които започват две-три години преди същинското производство.
Това за химиите вече сме го минали и тук не работи. Най-тежката химия която ползваме е сернистата к-на или метабисулфитите, всичко друго си е от природата, апропо по-голяма химична лаборатория от природата здраве му кажи. :)
Относно биопроизводството:
Копането не се прави на ръка, защото в една вегетация са нужни горе долу 3-4 междуредови обработки и в начален период и вътре редови и ако гледаш дори 3-4 декара ще бъдеш сериозно зает да копаш целогодишно, но ако мислиш че е био няма проблем.
Торенето се прави с оборски тор, дървесна пепел, сурови калиеви соли-силвинит, естествени меки фосфати , в които забележи има и кадмий
Контролирането на неприятелите се прави по методи за контрол на т.нар контролирана популация, чрез различни биологични инсектициди, разни феромонови уловки и т.нат.
Болестите се контролират пак чрез биопрепарати, но не се изкльчват и конвенционалните сяросъдържащи фунгициди, бордолезов р-р, мед съдържащи препарати, като едно време. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2013, 17:54 
Аватар

Местожителство: враца
Копането никога не се е правило само с мотика .
Дядо ми обръщаше 80% от лозето с магаре , или кон , и само около главините покопвахме малко с мотика :D
Пръскане основно ссс син камък , и ръсене ссс сяра .
Проблеми имаше огромни и мн години си копахме напразно ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2013, 18:04 

Местожителство: София
Мисля ,че има някакво леееко объркване от страна на valko78,тъй като цел и принцип на БИО земеделието е на площи, които са били дълго време третирани от конвенционално земеделие, да се възвърне екологичния баланс, чрез сътветните земеделски техники и методи...Виж "Екологично чисто" е нещо коренно различно...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2013, 18:52 
Аватар

нямах предвид само с мотика и с рало защото иначе какво правим като се спука маркуч на хидравлика на трактора и изтече масло с период на разпад н години или пък нафта където едно време пръскахме да не излиза трева. А от къде ми дойде идеята да е възможно най-натурално ми направих си тазгодишното вино от изоставени лозя което не бях гледал 5 години и не защото аз съм го правил, но досега такова вино не бях пил захарността му беше 28 и се наложи да му сложа вода тъй като нямам грозде с по- малка захарност и от там искам да си го правя дет се вика каквото пусне от природата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2013, 18:54 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Да речем че си произвел екологично вино, слагаш го на масата и замезваш с
генномодифицирана салатка и кренвирши от генномодифицирано нишесте, :wallbash:
хоп отново си в матрицата :megagrin: :lachtot: отърване няма....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2013, 20:08 
Аватар

MONI BARONA написа:
Да речем че си произвел екологично вино, слагаш го на масата и замезваш с
генномодифицирана салатка и кренвирши от генномодифицирано нишесте, :wallbash:
хоп отново си в матрицата :megagrin: :lachtot: отърване няма....

Много точно казано.
А иначе тя твоята схема сам си я казал, лозето не си го гледал, догодина пак така и каквото даде. Тая година беше добра, догодина :?.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2013, 18:14 

знам че се праска с коприва,липа и лайка.това се вари както чай,полския хвощ се прави пак на чай.чай е концентрат който се разрежда 1:10 с вода и малко веро за прелепител това се пръска от ранна пролет до късна есен.подробности по нататак

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2013, 22:09 
Аватар

Местожителство: враца
Пръскането с коприва , лайка - картофени обелки , орехова шума , обелки от лук , пръскане с пепел , кукуряк ...
Пробвал съм го и е толкова потресаващо безсмислено , че ... много по - ефективно е черна магия , псувни на леля с/у инсектите , или кадене с тамян .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2013, 23:22 

Местожителство: София
absint написа:
знам че се праска с коприва,

Недей прАска с коприва....болезнено е))))
Това беше шега разбира се...има агенции които издават сертификати за еко и био продукти...можеш от там да почерпиш информация за позволените препарати,стига да не те е налегнала световната конспирация :D примерно:
http://www.balkanbiocert.com/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2013, 12:37 

Тъй като няма много информация за това как се справят с болестите по лозите.аз от две години така си гледам лозето и асмата.пръскане с коприва,полски хвощ.КОПРИВА
Съдържа potassium, магнезий, калций и желязо. Това са полезни елементи за лозята. Помага за формирането на хлорофилата като помага да действието на слънцето. Помага също против хлорозата на лозата като освобождава желязото от почвата. Също така миризмата на копривата гони буболечки.ПОЛСКИ ХВОЩ
Съдържа над 70 % силиций
и е растението с най-много
силицй. Действа много
добре против гъби на лозата

Против гъби на лозата. През лятото не много рано сутрин, когато цветята и листата са отворени и по-рецептивни на слънчевите лъчи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2013, 15:18 
Аватар

Колега absint, сподели какви лозя отглеждаш.
Това, че копривата съдържа изброените от теб в-ва, не значи ,че са в усвоима форма за растенията. Демек чакай ти да подхраниш лозата с чай от коприва, по голям успех ще имаш, ако я заравяш като зелено торене и то евентуално за следващата година, защото е нужно време микрофлората да я сведе до използваеми форми. А това, че помага на действието на Слънцето,ако съм разбрал правилно написаното) няма да коментирам.
Сподели повече информация, защото така написано е малко несериозно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013, 09:18 
Аватар

ilu6a написа:
absint написа:
знам че се праска с коприва,

Недей прАска с коприва....болезнено е))))
Това беше шега разбира се...има агенции които издават сертификати за еко и био продукти...можеш от там да почерпиш информация за позволените препарати,стига да не те е налегнала световната конспирация :D примерно:
http://www.balkanbiocert.com/

Отидох да ги попитам и от там ми казаха, че трябва да дойдат да преценят дали става за био производство по мярка 214 на място цена за идването с мой транспорт за около 4 часа 120 лв :shock: отделно други такси за консултации и тем подобни с което напълно ме отказаха да съм легален производител. Решил съм да се занимавам по начин максимално близо до естественото и природно приготвяне на вино пък ако стане и повече да го продам и толкоз. За пръскането споделям, че било разрешено със син камък и сяра :nixweiss: как сава и как се приготвя разтвора

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013, 09:28 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
valko78 написа:
За пръскането споделям, че било разрешено със син камък и сяра :nixweiss: как сава и как се приготвя разтвора

http://www.bgfermer.bg/Article.asp?ArticleId=377182 бордолезов разтвор.
http://agronet.bg/agro/plant-protection ... ztvor.html
По агро аптеките се продава и готов разтвор.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София