Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 16:10

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2013, 16:06 
Аватар

Здравейте, имам един бидон бяло вино /ркацители/ , който си го пазя за лятото. :) Виното е правено по указанията от форума
1. Смилане на гроздето
2. Веднага вземане на самотока
3. Сулфитиране
4 .След около 24 часа премахване на калта и след това дрожди
5. Откаляване след тихата ферментация
Оттогава виното е на воден клапан , пробвал съм го два пъти и бих казал че е добре. Единствено не можа да се избистри , опалесцира. Направи ми впечатление ,че като оставя бутилката на стайна температура , опалесцирането изчезва :? Другата ми забележка е че цвета му е по тъмен отколкото ми се иска.
Ще го бутилирам в 10 и 5 литрови бутилки, но преди това трябва да го откаля, избистря и стабилизирам с калиев метабисулфит .Каква е последователноста на процесите ?
1. Откаляване
2. Бистрене с бентонит в доза 1 гр. бентонит на 1л. вино , такова е указанието на опаковката. Бентонита го развивам за около 24 часа с гореща вода и след това го сипвам във виното, като добре разбърквам
3 . Изчаквам 10 дена да се утаи и внимателно претаквам
4. Сулфитирам с калиев метабисулфит в доза 12гр на 100л. вино, въпреки че на опаковката пише 20-30 на 100л. вино
5. Бутилирам

Моля за вашето мнение, ако греша някъде :!:
PS Бентонита и к.метабисулфит се разпространяват от Агрина ЕООД, опаковки по-50гр
Бентонита е производство на Enologios Vason Verona - Italia
Калиев метабисулфит се внася от П Тошев ЕООД

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2013, 19:18 

Местожителство: София
С бялото вино можеш да приложиш и друг метод за бистрене,а именно замразяване и бавно размразяване-за 2-3дена-като са заедно съдовете и покрити температурата бавно се покачва и това спомага за по доброто утаяване(падане на утайка).В производствените практики това е разпространено само като охлаждане до точката на замръзване...
Гарантирам ти добри резултати,а и с минусовите температури ще постигнеш и известна стерилизация...
След сваляне от утайката,тогава сулфитирай-12гр за 100л е дозата...за КМБС аз бих ти препоръчал до ползваш по-ниски дози-на 1/3 по-ниски...тоест 8гр
С този метод ще имаш избистрено вино в рамките на седмица...а с бентонита ще трябва да го почакаш поне 8-10 дена...А ако има и едва забележима газировка крайния резултат няма да е задоволителен тъй като има движение във виното и утайката няма да падне лесно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2013, 21:28 
Аватар

Виното мина през етапа охлаждане до точката на замръзване, просто се съхранява в гараж и при зимните студове се избистри, но опалесцира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2013, 21:59 

Щом опалисцира,значи не се и избистрило...и бентонита ще е необходим..това беше свързано с колоидни помътнявания...имам един учебник точно за подобни проблеми свързани с бистротата...утре ще мога да съм по-точен...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2013, 22:17 
Аватар

И друго което ми направи впечатление : вино престояло при стайна температура, на следващия ден опалесценцията изчезва :nixweiss: Значи при топло се избистря, а де ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 09:34 

Това избистряне при затопляне се обяснява с т.н. белтъчни помътнявания,а топлината намалява белтъчната фракция.
Виното притежава св-ва на колоиден р-р защото съдържа макар и малко диспергирани съединения,а именно пектин в младите вина,белтъчни в-ва,гуми,декстран,някои фенолни в-ва претърпели превръщания...та виното може да е бистро като колоиден р-р но винаги дава ефект на Тиндал-под определен ъгъл р-ра разсейва светлината...
Та в твоя случай е добре да се ползва бентонит,кизелгур или каолин тези бистрители адсорбират белтъчните в-ва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 10:23 
Аватар

ОК с бентонит ще го бистря. А хронологическата последователност на действията в първия ми пост, правилна ли е ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 10:44 

да
Но не бързай с процедурите..изчакай още някое мнение...те си знаят кои са-да не се ослушват...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 20:18 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Най-лесно приложима ще е обработката с бентонит. Доколко ще даде резултат е друг въпрос. Няма нищо страшно да се експериментира с малка проба и според указанията. Това за цвета не ми стана много ясно :nixweiss: Какъв е, червенее ли, чернее ли ... ? vinoirakia може много да помогне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 21:34 

-Другата ми забележка е че цвета му е по тъмен отколкото ми се иска. - Не си предпазил виното от кислорода и то се е окислило много

-последователноста на процесите - 4+2,3,5

- вино престояло при стайна температура, на следващия ден опалесценцията изчезва Значи при топло се избистря, а де ?Виното мина през етапа охлаждане до точката на замръзване, просто се съхранява в гараж и при зимните студове се избистри, но опалесцира - Трябвало е и да откалиш виното, така че кристалите да се махнат. Сега са си във виното

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 21:56 
Аватар

Виното е откалено около 20 дни след приключване на тихата ферментация. Как да го предпазя от достъп на кислород-- държа го в 120 л нов бидон за хранителни цели, капака е с много добро уплътнение и отвън се пристяга с металетн обръч и е на воден клапан :?: Утре ще го снимам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 22:04 

vinoirakia написа:
-последователноста на процесите - 4+2,3,5

-

Защо в тази последователност?
Защо първо да не го откали от всичко ,което е паднало на дъното и след това да сложи бентонита?след това да свали виното от утайката(от бентонита) ,сулфитира и бутилира?Температурите все още са ниски и за 10 дена докато чака бентонита да падне не вярвам да тръгнат нежелани процеси
Защо да сулфитира първо,така при останалите операции(сваляне от утайка и бутилиране) голяма част ще излезе от виното и по този начин ще намалеят съпротивителните сили?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 22:14 

Като идеш на доктор и ти препипише хапове , почваш ли да питаш ама що тия, а не други, и не може ли на 2 на 12 часа, а не едно на 6 часа?

Жокер - на това заминаващо си бяло вино трябва да се намали до крайност контакта с кислород.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 22:34 

Бъди така добър да обясниш-тия приказки с докторите извинявай но не са сериозни и малко високопарни...освен ако не си (д. ... н.), доц, проф,н. с. III ст.,II ст.,I ст.т.н...Но дори и така мисля ,че тук има хора които ще разберат обясненията.
За кислорода и окисляването..В първия пост пише че е махнал калта след 24 часа...но не пише да е бистрил мъстта както се процедира,също така не се споменава да е понижавал температурата..та самата мъст преди ферментацията вероятно е окислена или просто е увлечена част от кашата...която в процесите също покафенява и от там това потъмняване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2013, 10:56 
Аватар

Не съм бистрил мъста и не съм охлаждал първоначално. Виното когато престои на стайна температура не си променя цвета и вкуса . Доста пивко и с малко киселини.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна caribi на 27 Фев 2013, 12:16, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София