Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 07:47

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Мар 2013, 21:45 

Местожителство: София
Отварям Каберне 2009 бутилирано 2011 януари(в промеждутъка от време е престояло в неръждавейка...близо година)цвят,аромат и така нататък ми допадат,нямаше утайка която да го размъти при наливане...РН-3,2 алкохолното съдържание е около 13,5%...
Но бутилката изглежда така:
Прикачени файлове:
kd.em.JPG

ясно се вижда образувалия се налеп по страната на която е лежало шишето
Това не е единствения случай,всички бутилки затворени преди 4-5-6 години изглеждат така...
Та питам се:
Защо в магазина бутилки и реколти бутилирани преди 6-7-8 г нямат този налеп?
Имам вина минали през шихтов филтър...мииииии и те имат подобни налепи?

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна ilu6a на 11 Мар 2013, 14:36, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2013, 22:13 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Кой ли ще ти отговори....като такова вино на 3-4,5,6 години в бутилки имаме само аз и ти :) На 100% знам отговора,но нека да видим какво ще кажат другите...на бялото имаш ли същите симптоми?Моите червени бяха със същите налепи,дори и по твърди и по едри,но направих съществена грешка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2013, 22:54 

На бялото нямам подобни налепи

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2013, 12:32 

причините могат да са няколко:
- филтъра - но в този случай отпада :)
- дисбаланс на танини и антоциани. При не използване на ферментационен танин падането на багрилна материя продължава във времето. в момента просто не мога да видя добре снимката
- тартаратна утайка - не е проведено стабилизиране на студ - или обработка с препарати недопускащи формиране на кристали
- калциева утайка - типично за млади лозя. има продукти които помагат в тези случаи.
- комбинация от няколко от горните фактори

Като цяло това си е благородна утайка и ако не ти пречи - наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2013, 12:49 

имам и филтрирани вина с SDL 193 май беше не помня...
тартаратна утайка не е...през студ е минало виното, няма кристали в бутилката-бяха се образували достатъчно в неръждавейката...
За калциевата утайка нищо не знам- пропускам я като възможност тъй като гроздето не винаги е купувано от един и същи масив...

дисбаланс на танини и антоциани вероятно тук е разковничето...
Не съм ползвал танини ...
Не знам дали е багрилна материя,виното си беше с чудесен и наситен цвят ,но от друга страна този налеп се отстранява доста трудно от бутилката...само по механичен път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2013, 19:32 
Аватар

Логично е твърдението на Ламбри за танините и токсианите...за мен отговора си остава в недостатъчно филтриране на виното.Как го филтрира и колко пъти?Професионалните филтри и тези за домашно производство са различни микрони

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2013, 00:16 

Значииии днес се отвори една бутилка Ротшилд Сира 2006,Сира 2008 Копола и едно не толкова известно на пазара бг вино но за мен качествено Трифоноф 2008 Каберне Премиум Оук...на винарска изба "Песен"
Та-всичките имаха такива налепи...Уточнявам ,че вината са отлежавали в моята "изба" в легнало положение...Сирата е така потъмнила бутилката ,че просто няма как да я снимам...
Явно ако стоят в легнало положение този момент е по ясно видим...
Темата май няма да има развитие...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2013, 12:22 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Iluba все пак те са професионалисти колкото и да не ни се ще да го признаем :) .Има явно тайни в "занаята" които не се пишат в учебниците.Не съм сигурен че виното на пазара е 100 натурално,а истинското отлежава в дъбови бъчви а там то "диша'.
Във Винекс-Преслав съм виждал миниатюрна филтърпреса свързана с помпа и буре от което взимат проба за пред клиента.Не зная как си го филтрувал и с какви шихти но щом твърдиш че и купешкото има утайка какво те притеснява?
Чувал съм от хора който са влизали в ЛВК-Лясковец че бутилките са топли преди да напуснат линията "казват че парят".Да не би да провеждат пастьоризация преди бутилиране с което стабилизират утаяването.
Аз не правя вино което може да се съхранява и нямам опит с това моето трае до март ако стигне ;) тая година свърши преди коледа та пия едно което не бях изварил на ракия ама като няма риба и рака е риба.
Не съм много полезен за темата но да не "умира" написах това мнение по скоро въпроси и това което съм чул.
За утайките ами има декантер,може би за това сомелиерите го ги използват като внимателно наливат виното.
Сетих се за още нещо като се пълни виното в бутилката все пак има контакт с въздуха да не би и това да влияе?
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2013, 12:51 

Това не са точно утайки...стоят си здраво по стените на бутилката.
Вероятно подобни отлагания имат връзка освен със съдържанието(да е вино от грозде :D )ами и с температурата....при мен е идея две по-висока от необходимото ,колебае се между 13-16градуса...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2013, 17:50 
Аватар

Имам на стелаж вина от магазина,италиански,чилийски,американски...вчера ги погледнах,на нито едно няма утайка,те стоят там от 2007 г при темп 20-22гр

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2013, 18:37 
Аватар

Местожителство: Варна
Един мой колега се занимава и с търговия на алкохол. От него знам, че бутилките с вино освен, че трябва да са легнали трябвало и от време на време да се завъртат по оста си. По този начин се избягвали тези "утайки".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2013, 21:25 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Аз пък донякъде се радвам като видя бутилка с подобна "утайка". Вярно, наистина си е като залепнал камък и търговския вид отива на кино, но пък обикновено такива вина има какво да покажат. Жоро може би е много близо до истината за избягване на това явление. Филтъра ще филтрира според това каква филтрираща преграда ще сложиш и дали помпата към филтъра ще може да преодолее разликата в наляганията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2013, 21:31 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За темата и аз отворих една бутилка от 2009. Няма такова нещо. Само леко петънце утайка почти към дъното. И цвета е като на виното. А това ми се вижда много бледо. На снимката - вляво от палеца, нали? Нямам идея. Утре ще отворя от 2010.
П.П. Май по-навреме трябва да се пият :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2013, 22:23 

Naskohondata1 написа:
Имам на стелаж вина от магазина,италиански,чилийски,американски...вчера ги погледнах,на нито едно няма утайка,те стоят там от 2007 г при темп 20-22гр

Някои налепи са не така наситени и равномерно разпределени...та се виждат чак като бутилката остане празна и погледнеш през нея...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Мар 2013, 22:44 

Втора бутилка Сира на Ротшилд 2006 няма почти никакъв налеп....пък са седяли една до друга.. :?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София