Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:15

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Апр 2013, 09:44 

Здравейте колеги,

невероятна реколта се оказа 2012.
Искам да ви споделя за проблемите, с които се сблъсквам за 3г са все на етап бутилиране.
Благодарение на оборудването, което закупих viewtopic.php?f=10&t=1096
и технологията, която спазвам/смилане с отделяне на чепки-сулфитиране 700мл на 1тон каша-посяване дрожди Zymaflore и ДАФ-12дни след бурната ферментация отточване в бурета-1-во претакане 1м след старта-воден клапан-запечатване на бурето/ мога уверено да кажа, че нещата се случват и след 3г опити, тази наистина се получиха най-добре.
На 10 март бутилирах около 200л мерло+ каберне фран.
Предстои ми около празниците да бутилирам и другия барик още около 200л.
Виното е с висок алкохолен градус / обща захарност на гроздето 25/, много добър цвят/лилав отенък и плътно тяло-много добре балансирано-2-ро зареждане на единия барик и 3-то на другия.
Вече 3-та година при последния процес на бутилиране се получава следното:
-бутилирам директно от канелката и непосредствено след това слагам тапите, докато се напълни следващата бутилка
-не сулфитирам преди бутилирането?!
-подреждам бутилките в пригодената изба на вилата/16-18градуса/ и нещата са добре
-в момента имам реколта 2010-10бут. и 2011-150 бут. и си отлежават
-когато взема бутилки за София и стоят на топло над 23-24 градуса "стайна" температура, виното се загрява и изглежда започват процеси, като пада утайка и се образува CO2 и виното се газира.
Така, че му трябва 15-20 минути след отваряне да престои и да го декантирам.
Сега съм решил да сулфитирам при втория барик, защото и времето стана топло, мисля 100мл серниста киселина на 230л.
Споделете, ако някой е имал подобен проблем и само сулфитирането ли е варианта?
Колко време след сулфитирането/сипването на сернистата киселина в бурето да бутилирам-30мин?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2013, 12:45 

Местожителство: София
Възможно е проблема да е в остатъчен СО2...а не в липсата на сулфитиране-не ми се вярва да имаш някакъв процес толкова скоро след бутилиране, при такова силно и здраво вино.
При повишаване на температурата да увеличава обема си и да става по забележим.
Насищане с СО2 може да се получи при плътно затворени съдове,в случая-бариците.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2013, 13:55 

ilu6a CO2 се получава след бутилирането. В бариците виното е чудесно и затова го бутилирам.
При нормална температура 15-18 градуса на вилата се запазва, както си е било в бариците.
Само като докарам 10 бутилки на топло в София се случва този процес с CO2 и малко утайка от тази бялата, като сметана.
И при отваряне на бутилката гърми леко като шампанско.
Ще помисля още малко какво да правя и за празниците трябва да бутилирам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2013, 21:02 

Местожителство: София
остави примерно единия съд на воден клапан(с разтвор на серниста) да постои преди бутилирането-просто ако има СО2 за освобождаване да излезе.
Това с образуването на утайка ме озадачава?Ако протичат чак такива странични процеси с образуване на утайка ,че и бяла-не е добре.Сулфитирането в такъв случай е необходимо....Нека някой с повече практика и опит да каже...ще полезно за всички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2013, 12:10 
Аватар

Местожителство: Пловдив
И при мен има същия ефект при бутилираното вино, независимо сулфитирано или не. При повишаване на температурата се усеща нещо като газировка. През летните жеги температурите в помещението достигат 23-24*C. При продължително охлаждане се оправя. Примерно в кана и в хладилника. Чак като шампанско не се е случвало. Тази година ще взимам мерки за темпериране на помещението. Виното май не обича температури над 18-20*C.
Интересно, че в много магазини бутилките си стоят на рафтове при високи температури и даже прави и ефекта го няма. Разлика м/у купешко и домашно?
Може би в случаи като на potenza решението е да се пренася в хладилна чанта и да се съхранява в хладилник с плюсова камера (има такива, които могат да се нагласят примерно на 17-18*C)
Ако не се сулфитира, не е лошо тапите да се изплакнат с разредена серниста.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2013, 17:00 

Извинявай бай Атанасе, ти сулфитира ли преди бутилиране?
И пак при повишаване на температурата ти се газира?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2013, 18:01 
Аватар

Здравей potenza, Когато виното е здраво и с много алкохол, не сулфитирам при бутилирането (ама това си е на моя отговорност :) ). И сулфитирано и не сулфитирано, все си става "резняк" от жегите. При мен още в избата, не е достатъчно хладна. А от това , което описваш се оплаква и един авер. Избата му е в Сопот и е много дълбока и хладна 14-15*C. Като си донесе вино в Пловдив, за няколко дни му се газира от жегата. Преди го сипваше за няколко часа в кана, след това започна да държи бутилките в хладилника и се научи да си го пие студено, говорим за мерло и каберне :). По-добре студено, казва, отколкото газирано.
Процесът е обратим, при охлаждане изчезва газировката, но като че ли и вкусът малко се променя към по-лошо, по-добре да не се допуска.
Надявам се корифеите да дадат обяснение за този ефект. :prost2:
П.П. Нали си имаш вече бутилирано, няма ли вариант да оставиш един пълен барик до есента, би трябвало още по-добро да стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2013, 18:25 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Някой няма ли да пусне едно филмче,за какво става въпрос....при мен стана нещо подобно-качих бутилка вино от механата и я отворих в хола,където темп е с 2-3 гр по висока.при отваряне нямаше газировка,но при наливане в чашата,шупна за 5-6 секунди и виното отгоре побеля,като постепенно тази бяла покривка изчезна.Виното е абсолютно здраво,тазгодишно,несулфитирано.на стари вина не съм забелязал подобно нещо

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2013, 18:42 
Аватар

Аз нарочно още го държа в неръждаем съд на воден клапан. Няма абсолютно никакво движение. Но изглежда, че младите вина са наситени с газове, които се отделят при повишаване на температурата. Или стават други процеси, при които се отделят газове. Затова мисля, че ако виното е в буре и в хладна изба, колкото по-късно се бутилира, толкова по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2013, 19:07 
Аватар

Така е,аз съм държал бяло вино на воден клапан в стъклена дамаджана една година и си беше ок.....случват се процеси,както влияние оказва и промяна в температурата.В домашни условия решението е в изба с постоянна температура или в хладилниците за вина,но пък за голямо количества е скъпоструващо решение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2013, 19:48 
Аватар

Нови
http://interior.bg/bg/eshop/category/34/
Втора ръка
http://obiavi.grad.bg/o-428730-%D0%A5%D ... 0%BD%D0%BE
http://prodavalnik.com/vinoohladitel-ka ... -i22657045
http://prodavalnik.com/vinoohladitel-ka ... -i22656957
http://www.el-uredi.com/index.php?route ... ry&path=55

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2013, 10:19 

Според мен температурата е много важна за съхранението и стареенето на виното.
Бях чел някъде, че едно време след като са бутилирали виното са го заравяли в земята, заради постоянната температура. :D
Аз се надявах, че ако сулфитирам ще оправя нещата, но сега като чух от вас, че и това не помага продължавам да мисля и да търся решение, защото виното ми е наистина хубаво и няма да допусна да го разваля на финалната права. Но най-логичното ми се струваше сулфитирането. :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2013, 16:40 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Колеги, аз не съм спец по вината, макар да имам все още няколко бутилки 2011-та ,които не дават признаци за разваляне.
Искам да дам малко инфо относно газировката и температурите. Защото ме съмнява че от там идва проблема.
Въглеродният двуокис в бутилката е в две състояния - свободен и разтворен. Температурата при която се благоприятства разтварянето му е около 7 гр. (поне за бирата е така). Аз предполагам че при ферментацията и последващото отлежаване на ниски температури виното е разтворило повечко въглероден двуокис, вие го бутилирате при все още ниски температури, но след това се транспортираи отива в място с висока температура - там вече въглеродният двуокис преминава от разтворен в свободен.
Отварянето на бутилката го освобождава и той излиза с ряз.

А ако знаете какво правят сега по дискавъри ...
Загряват бутилки шампанско и мерят на колко метра ще хвръкне тапата. :megagrin:
Първата бутилка се взриви ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2013, 20:01 

victoryvt написа:
Колеги, аз не съм спец по вината, макар да имам все още няколко бутилки 2011-та ,които не дават признаци за разваляне.
Искам да дам малко инфо относно газировката и температурите. Защото ме съмнява че от там идва проблема.
Въглеродният двуокис в бутилката е в две състояния - свободен и разтворен. Температурата при която се благоприятства разтварянето му е около 7 гр. (поне за бирата е така). Аз предполагам че при ферментацията и последващото отлежаване на ниски температури виното е разтворило повечко въглероден двуокис, вие го бутилирате при все още ниски температури, но след това се транспортираи отива в място с висока температура - там вече въглеродният двуокис преминава от разтворен в свободен.
Отварянето на бутилката го освобождава и той излиза с ряз.

А ако знаете какво правят сега по дискавъри ...
Загряват бутилки шампанско и мерят на колко метра ще хвръкне тапата. :megagrin:
Първата бутилка се взриви ...

:klatsch: :2thumbs: :party:

Трябва началото на март да се претака на въздух, за да се отдели част от този СО2 + сулфитиране. Ще се отдели и от тартарати.
От написаното разбирам , че това вино е направено с много малки прехвърляния/дано не е запарено/ и така СО2 от ферментацията си го пази доста дълго.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2013, 06:10 
Аватар

А в учебниците никъде не пише,ако правиш вино месец май,кога последно да претакаш....ще съвпадне със зимните студове за последно и пак ще се бутилира на различни температури...Виноиракия,сбъркана е работата днес...специално месец май,когато правя вино е много рисково,предвид темп. През лятото.Честото претакане също е нож с две остриета.Контрола трябва да бъде-след всяко претакане,малка доза сулфитиране-така прави новият свят,също и аз :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София