Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 18:00

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Май 2013, 09:01 

Началото на март не съм го претаквал, защото беше студено и мислех направо да го бутилирам , както и направих на 10 март. Отточих го през канелката и имаше много малко утайка, защото не пресувам и отточвам през цилиндъра само течността/самотока/. Четох по темата по чуждите сайтове, където също споменават за наличие на CO2 дори за купени вина и там казват, че виното, когато се бутилира то "страда" и затова има период след бутилиране, в който се оставя 3-4 месеца и повече, за да се приспособи и че повишаването на температурата е главния "провокатор" на CO2.
Въпроса ми беше в тази ситуация преди бутилирането, което смятам да направя до 2 дни, дали да сулфитирам или пак да пропусна , тъй като виното е здраво със силен градус и с ост. захарност 3.8 и ако го държа на подходяща температура ще бъде ок. Или ако сулфитирам и въпреки това стане същото, още повече, че ако сулфитирам в бурето сега с утайката може да се случат по-големи неприятности от CO2 ?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2013, 12:42 
Аватар

Местожителство: Пловдив
По технология при бутилиране се сулфитира. В домашното производство, обаче, всеки на своя отговорност експериментира в търсене на по-вкусна и по-чиста напитка. Сулфитирането няма общо с газировката.
victoryvt обясни много точно за СО2. Поддържам и тезата на vinoirakia за претаканията - не трябва да се спестяват. Особено червеното вино добре се повлиява от т.н. открити претакания с широк достъп на кислород - хем се дегазира, хем поема малко кислород, който е нужен за съзряването. Добре го написа - да не се запарва виното.
Интересно ще е да се коментира и за белите вина. При открити претакания такива аромати се носят, че те е жал да ги загубиш. А в дом. условия не всеки разполага с технологии за закрити претакания или за дегазиране.
potenza, сега прочетох, че имаш утайка. Според мен би трябвало вече да си се отървал от нея. Май наистина си пропуснал едно-две претакания. Може това да е причината за бялата утайка. Тук има един спорен въпрос. Някои слагат виното в барик още за тихата ферментация, твърдят че точно тогава има най-добра екстракция. Други използват барици чак след избистряне на виното именно заради утайките. Така или иначе, само напълно избистрено и здраво вино подлежи на бутилиране.
P.S.
Naskohondata1 написа:
А в учебниците никъде не пише,ако правиш вино месец май,кога последно да претакаш....ще съвпадне със зимните студове за последно и пак ще се бутилира на различни температури...Виноиракия,сбъркана е работата днес...специално месец май,когато правя вино е много рисково,предвид темп. През лятото.Честото претакане също е нож с две остриета.Контрола трябва да бъде-след всяко претакане,малка доза сулфитиране-така прави новият свят,също и аз :)

Аз затова мисля да темперирам мЪзЪта, да не се влияе от сезоните. ;) Какъв материал намираш през май?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Май 2013, 19:26 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Грозде от Чили,нали ми е в задният двор :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2013, 10:08 
Аватар

Местожителство: Шумен
victoryvt написа:
...Въглеродният двуокис в бутилката е в две състояния - свободен и разтворен. Температурата при която се благоприятства разтварянето му е около 7 гр. (поне за бирата е така). Аз предполагам че при ферментацията и последващото отлежаване на ниски температури виното е разтворило повечко въглероден двуокис, вие го бутилирате при все още ниски температури, но след това се транспортира и отива в място с висока температура - там вече въглеродният двуокис преминава от разтворен в свободен...

В такъв случай логично решение ми се струва първо да се повиши температурата на виното за да може да се освободи въглеродният двуокис, да се дегазира и чак тогава да се бутилира. Вероятно това не може да се направи директно в барика, освен ако не се повиши температурата в цялото помещение. Ще отнеме доста време да се изравнят температурите на въздуха и виното. В неръждаемият съд лесно може да се загрее директно виното. Едно претакане след това би трябвало да освободи голяма част от въглеродния двуокис.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2013, 20:35 
Аватар

HHristov написа:
В такъв случай логично решение ми се струва първо да се повиши температурата на виното за да може да се освободи въглеродният двуокис, да се дегазира и чак тогава да се бутилира.

Да, наистина изглежда логично, но въглеродния диоксид често си прави номера (естествено когато не се очакват).
Повишаването на температурата едва ли ще реши проблема, по-скоро при някого ще го влоши. Не се споменава до колко да се повиши температурата, а за много хора това си означава загряване. Тогава всичко отива на кино.
Виното си иска сравнително постоянна температура и претакане. Лесен начин е да се провери виното преди бутилиране с просто дегустиране.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2013, 21:11 
Аватар

Местожителство: София
Чест и почитания, колега Flanker.
"Лесен начин е да се провери виното преди бутилиране с просто дегустиране."
А най логичния тест - теста с 24 часа на кухненската маса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2013, 21:21 

Местожителство: София
lhristov написа:
А най логичния тест - теста с 24 часа на кухненската маса.

Този тест е за друго...потъмнявания и т.н.,но не и за остатъчен СО2.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2013, 21:30 
Аватар

Flanker написа:
HHristov написа:
Не се споменава до колко да се повиши температурата, а за много хора това си означава загряване... Лесен начин е да се провери виното преди бутилиране с просто дегустиране.

Мислех си за повишаване на температурата до 24-25 градуса. Колегата potenza е писал, че го дегустира преди бутилирането и няма газировка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Май 2013, 14:55 

Приключих процеса с бутилирането и на втория барик.
Какво промених този път:
-преди изплаквах бутилките /около 300 бр. 0.750/ и ги слагах на двора прави да се изсушат и те се запарваха като веднага ги бутилирах, докато сега ги изплакнах оставих да се изсушат вкарах ги на студено и чак на другия ден ги бутилирах.
-преди пълнех от бурето и направо слагах тапите с машинката, сега оставих бутилките за около час и след това сложих тапите.
Надявам се тези незначителни промени да окажат някакво положително въздействие.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Май 2013, 22:29 
Аватар

potenza написа:
преди изплаквах бутилките /около 300 бр. 0.750/ и ги слагах на двора прави да се изсушат и те се запарваха като веднага ги бутилирах

Здравей potenza!
Това което казваш е интересна подробност. От казаното аз поне разбирам, че бутилките са били доста по-топли от виното което е бутилирано в тях? Ако е така, нещата може и да си дойдат на мястото ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2013, 17:57 
Аватар

Местожителство: В.Търново
potenza написа:
тъй като виното е здраво със силен градус и с ост. захарност 3.8 и ако го държа на подходяща температура ще бъде ок.

Извинявай, това 3.8 що за остатъчна захарност е ?
Мерено с какво ?
Защото ако един захаромер ти показва сега 3.8% то ти нямаш докрай изферментирало вино.
На моето сега голям захаромер пада под нулата на около 3 деления.
Да не би да си мерил с рефрактомер - там пък има друга грешка - дава ги вината на около 6-8% - Аз бях качвал една таблица на ексел за преизчисляване на точния процент от показанието на рефрактомера като се знае от колко процента е тръгнала ферментацията.
Или е мерено в лаборатория в г/литър ?
Ако е гр./литър това е близо до 0-та по Брикс и е приемливо за край на вино според мен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2013, 19:39 

3.8 остатъчна захарност, това е резултат от лаборатория, но аз не съм видял лично резултата, просто дадох 1 бутилка.
Виното е добре, мисля че това което промених при последното бутилиране ще се окаже решаващо, поне се надявам.
Скоро ще разбера и ще пиша. Имам и известно количество около 5л което не е бутилирано и което също ще наблюдавам.
По принцип знам какво трябва да направя- избено помещение около 60кв.м, това е генералното решение другото са временни мерки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2013, 18:50 
Аватар

Дали вече има някакъв резултат от бутилирането по новия начин?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2013, 15:37 

За съжаление не. Изводите ми за следващата кампания са да не пропускам последното /мартенско/ претакване.
Ето и снимки от мартенското бутилиране.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2013, 16:10 
Аватар

Малко ми е страничен въпроса, но считам че е актуален - някой знае ли как се опакова в тетрапак и има ли начин да се намери такава опаковка за любителски цели дори и опаковката да е нестандартна - да речем 4-5-7 литра?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София