Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 12:00

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 08:23 
Аватар

За съжаление няма как да го измерим в домашни условия. На 100 литра по колко гарама КМБС трябва да се сложи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 11:28 
Аватар

бай Танас написа:
А за догодина, живот и здраве, стягай се в кръста и си вземи охладител за вино, щом нямаш хладно мазе (не живееш в България, нали) :thumbs1:

Бай Танасе, няма да повярваш, ама точно за това си говорихме преди два дни с един много добър познат (не мога да кажа приятел), който има фирма за охладителна техника. Предлага ми на половин цена (за съжаление го няма в сайта) климатик (не знам дали така се води) за винарски изби - цена 1300€ :o . Дори ми го дава на изплащане, без лихви. На жената като й казах се хвана за главата. :motz: То вика, по-добре да си го купувам от магазина (виното). Това първо.
Второ. В същото помещение държа и бидона, в който си правя виното. От една страна добре - ще мога да си правя мацерация (климатика поддържа от 4 до 16º), но от друга, ще подложа и бутилираното вино на различни температури, пък дори и да са по подходящи от споменатите 32º.
Трето. Помещението е 1,5 х 3 м. Климатика е подобен на тези, които са само с вътрешно тяло т.е., доста обемист. С две думи, няма къде да го сложа. Може би добро решение е вратата с вграден климатик. Ама цената..... :o Пък и ще бие на очи (новата врата), което ще е ясен знак за крадци и т.н.

Може би всичко това звучи като оправдание, но наистина не мога да си го позволя (дори и да живея извън БГ).

Naskohondata1 написа:
Не му се коси толкова..винаги може да мине през казана.

Наско, чак толкова лошо не е. :) Просто се подразних от това, че човек прави всичко възможно да направи хубаво вино, и после заради детинска грешка, цялата работа се прецаква. :mocken:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 12:05 

stanila, не се коси - нали затова е форума: да се споделя и да се избягват грешките.... никой не се е родил научен

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 23:02 

Местожителство: София
vsd написа:
vinoirakia написа:
"оставих 60 литра вино да си отлежават без да са бутилирани и някъде от края на март не го бях опитвал"-все едно 5 месеца да не се грижиш за колата.Или жената :P

То хубаво се критикува, няма лошо в това, ама дайте и другата част от критиката, напишете каква е формата под която трябва да се грижа. Какво е трябвало да правя през това време и кое според вас е довело до загубата на аромата.

Стил...

Според мен малко повече си се притеснил...резките плодови аромати не можеш да търсиш в 1 годишно вино...за газировката е ясно как да се избегне проблема..но аромата не се е загубил,той просто се е променил...а с времето ще стане и по-отчетлив-освен ако не възникнат някакви странични проблеми..
Аз също съм имал едни такива почесвания по врата-Какво стана сяяя,беше толкова ароматно, а сега ???
След 2 години това същото "вече безлично "вино има аромати ,които са далеч по балансирани и не така агресивни както в началото ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 17:51 

Да ви кажа извода от юнското бутилиране.
В Дружба стъкларските заводи нямаха от евтините бели литрови бутилки и си купих тъмни 0.75 за вино.
Сега разликата е огромна, без утайка и никаква газировка в тъмните бутилки.
Може и причината да е в по-дългото отлежаване на единия барик/юни сравнено с първия/март, а може и начина на пълнене да е изиграл положителна роля. :roll:
Но и двете бурета бяха откалявани последно декември 2012.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часова зона: Европа/София