Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 13:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 148 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 23:06 
Аватар

Два пъти я обикалях тая борса във Варна през последните 2 седмици съвсем случайно и от чиста куртоазия поопитвах това което се продава - повечето продавачи нямат хабер какво продават, често стоката им от ден на ден е различна така че няма какво да се учувате. Аз лично не харесах нито едно мерло или каберне, единствено на едно място ми направи прекрасно впечатление един младеж с Мускат о`тонел и Тамянка - прекрасно узрели, здрави зърна, плътни чепки и той си гарантираше че са 21-22 промила, което го вярвам. За останалото... На едно място попитах какво е кабернето - фран или совиньон - продавача ми каза - не знам, вънка е мерлото, вътре е кабернето, ама само това знам , че вътре е каберне, какво ме питаш не мога да те разбера...
И после като се сетих че един мой освен че си продава гроздето го и разнася ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 20:32 
Аватар

Днес ходихме на борсата в Дружба да видим как са цените. Каберне, мерло и мавруд почти нямаше над 60 ст. 1-2 само ни казаха 65 ст, всички дурги го даваха по 60. Шефката беше по-скъпа, бялото също (около 80 за бялото). Направи ми впечатление че мавруда, мелото и кабернето бяха абсолютно 1 към 1 на вид, не знам дали трябва да е така, но ако ми кажат че ми продават мерло вместо каберне, не виждам как ще видя разликата. Всички викат че захарността е 25, но на вкус определено не е супер сладко. На вид горздето изглежда изстрадало и е доста дребно. От грозде нищо не разбирам, ама като цяло някак си не ми вдъхват доверие нещата. Май ще ходя към Пазарджик да търся. Цената е ниска, ама за качеството не знам.
Някой ако е ходил тези дни и разбира, моля да сподели мнение.
До кога можем да разчитаме да си купим хубаво грозде. От чакане да не пропуснем момента?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 09:48 

Местожителство: София
До средата на октомври, че и по нататък.
Пазарджик имат грозде...тази година от там дойде моето и съм доволен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 09:54 

мискет червен 20% бял 18% каберне 25% продавах но 0,50 0,55 ст . трудно върви на 60 . това е по ямболския край

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 13:18 
Аватар

..през ден съм на борсата на дружба последните дни обаче дори и не проверявам цената защото качеството е под всякаква критика. Миналата седмица цената мерло/каберне беше 0.80ст. гроздето едро колкото касис, както колегата по горе е казал видимо никаква разлика между мавруд, мерло и каберне. Като знам миналата година какво грозде взех просто... надявам се мойте хора да не се изложат и тази година. Готов съм пак да го платя на 1 лв. стига да е същото качество.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 08:29 
Аватар

Местожителство: Варна
та за Варна, зеленчуковата борса ...

Снощи аверче ме помоли да прескочим, да поогледаме, да попремерим захарност. Той вече се бе насочил към продавач - изрусената дама на ъгъла.
Поогледахме, поприказвахме (мерлото и беше около 26, кабернето беше недоузряло около 23, памид 20), стигна се до пазарлък, приказки за кантари ...
Та дамата чистосърдечно си каза, че ако искаме реално тегло - 10 ст. отгоре. А мерлото и кабернето бяха на 75ст. Иначе кантара и работел на 1.1, всички били така. Тя други години била в София, знаете ли там за какво става въпрос - 1.4-1.5.
Не се стигна до сделка.
На останалите места имаше основно недоузряло мерло от Бяла, на едно място що-годе добро каберне - 24 Brix / 75ст (на фона на останалото, не че е прекрасно).
Докараха някакъв дребен мавруд (не беше евмолпия) - единия бус беше 22, другия 24.

Та всичко това го пиша за да се внимава много с кантарите.
Определено не всички лъжат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 13:30 
Аватар

Тия дни по варнеско вали дъжд. Днес преди обяд се прибирах от Бургас и гледам в масивите около Бяла в дъжда се бере грозде. Чувал съм, че при дъжд захарността на гроздето спада. Какво ще ни докарат от там на пазара във Варна?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 14:51 
Аватар

Каквото докараха и преди дъжда - недоузряло мерло 21-22 Brix.

Аз взех малко мерло от семейство леко мургави продавачи (не мога да кажа роми или с турски произход), намиращи се на територията на сервиза. За зеленчуковата борса иде реч. Направихме си лафа, претеглих се на кантара - от стария тип, беше точен. Гроздето е дребичко, в някои от касетките имаше доста листа, 26 Brix, pH 3,2 тук-там малко стафидирало, без изгнили и мухлясали зърна. Имаха и каберне с подобни показатели. Това бе вчера, събота, цена 70ст/кг.

ПС. Във връзка с поста ми в една труга тема - 135 кг грозде - 5,72 кг чепки, листа и др. отпадъци (4,2%)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 15:48 

Здравейте, колеги
Ние обрахме белите сортове отдавна (Мускат и Шардоне) и приключихме с Мерлото и Сирата. Това регион Хасково.
Остана само Пeти Вердо което преди 5 дни беше 24.2 захари, 3.2Ph i 6.5 киселини.
Явно при нас гроздето стана доста по-рано тази година.
Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 21:34 
Аватар

krasy7 написа:
Аз взех малко мерло от семейство леко мургави продавачи (не мога да кажа роми или с турски произход), намиращи се на територията на сервиза. За зеленчуковата борса иде реч. Направихме си лафа, претеглих се на кантара - от стария тип, беше точен. Гроздето е дребичко, в някои от касетките имаше доста листа, 26 Brix, pH 3,2 тук-там малко стафидирало, без изгнили и мухлясали зърна. Имаха и каберне с подобни показатели. Това бе вчера, събота, цена 70ст/кг.

Също вчера взех от борсата и аз не знам какво!? :D Имаше два надписа на едно и също грозде-Каберне Фран и Мерло-0,70 и 0,75лв.Касетките бяха омешани,отгоре имаше хубави зелени чепки стегнати с плътни зърна,под тях другите чепки по-рехави самата чепка не беше зелена ,а като изгоряла.
Както и да е, нямаше изгнило.Захаромера показа около 25/26.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 22:18 
Аватар

В крайна сметка, си купих от Казичене мерло, каберне и ркцители по 65 ст. Човека беше много точен и поне не изглежда прекупвач като тези от борсата. Гроздето е доста по-едро от това на борсата в Дружба. Мерлото и кабернето е с плътност 1,12 при 19 и 18 градуса. Тия дни ще премеря захаромера да видя дали е точен горе долу, че така захарността излиза над 27.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 11:45 
Аватар

за седмица и малко откакто се развали времето имате ли представа, хората, които се занимавате с лозарство, колко ще падне захарността и колко ще се влоши качеството на гроздето?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 12:02 

До колкото съм запознат захарността пада когато вали дъжд, затова трябва да се изчакат 3-4 сухи и ако може 1-2 от тях да са и слънчеви и захарността се възстановява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 12:35 
Аватар

3-4 сухи дни но и да е слънчево поне, айде да не е горещо. Освен това този съвет е валиден за стандартен валеж до 40-50 литра на кв.метър, а на много места падна над 120 литра, след което продължава да е облачно. Големият проблем в тоя случай е напукването на зърната, при по-ципести сортове които не са узрели максимално сигурно няма да е проблем, но за тези които са били в технологична зрялост преди дъждовете е проблем....
Ако е за успокояване - рандемана поне ще бъде по-висок, защото гроздето ще е по-чорбесто...
Има и по-опитни с различни сортове - те да кажат. Моите наблюдения върху Димят показват че тези условия няма да са му голям проблем, но за популярните червени сортове поне в съседните лозя виждам проблеми...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 12:39 
Аватар

Много неприятно времето се оправя и в понеделник живот и здраве отивам дано да успея да си подбера грозде. Исках да изчакам хубаво да узрее .... тя каква стана.. иначе чорбестото грозде не ме успокоява не искам рандеман искам плътност и висок алкохол.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 148 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Следваща

Часова зона: Европа/София