Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 22:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 148 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2013, 12:08 
Аватар

Местожителство: Пловдив
ika написа:
не знам защо моят ли е малко другите ли лъжат

Аз залагам на второто :D Интересна мода се очертава с това надлъгване за захарността. Както са тръгнали, скоро гроздовата мъст ще се реже с нож ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2013, 14:55 
Аватар

Утре отивам да си взема мерлото от Брестовица, казват, че е с 23,5% захарност, което звучи съвесем нормално. Дори леко се притеснявам, че едни масово берат мерло и кабарне в този край, а други ще започват гроздобера чак след 20-ти септември. Но аз имам ангажименти и ще рискувам сега, дано е достигнало нужната зрялост на плода. Цена 60 ст. - явно е твърда, защото питах на няколко места в района.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2013, 15:07 

за мен мерло по това време не се бера ,поне октомври да влезе ама то всичко така става последните години избързва се ,моето каберне обикновено го бера 5/10 октомври при 25/27 захарност

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2013, 21:59 
Аватар

Цитат:
ika
за мен мерло по това време не се бера ,поне октомври да влезе ама то всичко така става последните години избързва се ,моето каберне обикновено го бера 5/10 октомври при 25/27 захарност

За съжаление и аз така ги виждам нещата, дано Господ ми даде сполука да стане хубаво вино, пък то угодия няма :) :) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2013, 23:17 
Аватар

ika написа:

Ееее, мерлото и кабернето при нас зреят по рано.
На 06.09. ходих до Хърсово и взех по 100 кг Мерло и Каберне Фран. Бяха със захарност 26% за мерлото и 24% за кабернето. Заредих ги, сложих дрожди, ферментацията тръгна и ще видя кога ще отточвам.
Ще го правя като на десния бряг на Жиронда...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2013, 23:21 
Аватар

А, видяхте ли - 06.09! Чак се притесних, та се наложи да си сверявам ареометъра :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2013, 00:09 
Аватар

То си е за притеснение. Нерде Хърсово, нерде където и да е - говорим за климат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2013, 11:49 
Аватар

kostakurta написа:

Така е. По принцип гроздето по южните склонове на Пирин узрява доста рано. Като се има предвид и че Каберне фран узрява две седмици преди другите му събратя това 06.09 си е направо точната дата... Малко се бях притеснил за мерлото, но то беше дори с по голяма захарност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2013, 13:38 
Аватар

kostakurta написа:

Не, не говорим за климат, а за по-ранно узряване на гроздето последните 2 години навсякъде. Иначе има райони с по-високи средногодишни температури и по-голям брой ясни дни през периода юни-септември, по-малко количество валежи за същия период и т.н., отколкото в Хърсово. Мързи ме да ги изброявам. И кое, собствено, е за притеснение?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2013, 20:02 
Аватар

ilu6a написа:
Чета захарности...и то няма думи...
Какъв е този памид,каква е тази наслада -то десертен сорт...максимум 20%...то мерло над 27%,а няма 15 септември ,Мискет на 24..
С две думи Памид на 26%(ако беше нямаше да се прави трапезно вино от него) просто няма...освен ако не е на стафиди,а той не и т.н и т.н....
При мен памида ще е 60ст ,захарноста предполагам ще е 20-21% на 14 септември.

Ми аз с очите съм видял показанието на джаджата пък ти ащо щеш вярвай. Не знам обаче дали може да се манипулира показанието де.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2013, 20:07 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
А бе тази година нещо ''Фидел Кастро'' ни е дошъл на свиждане :lol: :lachtot:
Никополския мавруд е с захарност 25-26%, в средата на септември,това никога не е било... :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2013, 10:24 
Аватар

В сряда обрах Памида , регион Варна, неполивно лозе. Изключителен добив, който отдавам на комбинация от фактори - смених резитбата, обработките тая година бяха на място - няма заплевяване, своевременно пръскане. От 500-600 кв.м лозе смачкания материал е 700 литра, т.е. по коефициентите трябва да е около 900 кг първоначалния добив, отделно към 100 кг за ядене сме отделили. Не съм виждал толкова много грозде. От корен памид или мискет отделях по 2 кофи(е от мискета по кофа-кофа и половина). Такива чепки на памида не бях виждал - повечето бяха по около 250-300 гр. , някои стигаха и повече. Дръжките бяха или вдървесинени или бяха почнали да изсъхват, семките една част са зелени една част са черни вече, пръчките бяха също поизсъхнали и потъмнели, част от листата също съхнат вече. На вкус приятно сладко, без киселини , червения мискет беше целия розов, мускат отонела беше приятно кехлибарен , а памида черен и въпреки това средната захарност е 17,5-18 (като коригираме с коеф. 0,3 за температура по таблица). Миналата година ми даде около 20 гр. обрано по същото време. Въпреки сушата лятото не беше толкова горещо като миналата година а и изключителния добив може би попречи на растението да доведе до добра зрелост плода.
Сега съм го подкарал - захар, сулфитиране, охлаждане, ензим, дрожди със стартер - засега поне едни приятни аромати се носят с една пухкава тъмнорозова пяна вече, а дано стане добро розе...
Разказа ми се играта и сигурно друг път няма да го кажа - дано другата година да е по-малко гроздето. Мислех да торя таз година, сега ме хвърли в размисъл защо да го правя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2013, 12:47 
Аватар

Вчера совиньон блан, 22%захарност, 0.70лв/кг, 50м след околовръстното посока за с.Марково(Пловдивско) . Гроздето е много запазено и чепките са доста едри.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2013, 13:56 
Аватар

Относно мерлото от Брестовица. Вече е в съдове за ферментиране. Захарност над 25 %. Гроздето е много хубаво, чепките са покафенели, няма още стафитизирано, аромат и сок чудесни. Въпреки съмненията ми относно прехвалените проценти захарност толкова рано през септември, се оказа, че не са измислици. Взех и малко каберене, което още може да се почака да се бере - не бе така узряло като мерлото. Аз заредих всичко, даже не ми стигат съдове, но да се изпусне такава хубава година, си е престъпление :megagrin:
Успех не всички във винарските начинания!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2013, 21:11 
Аватар

Здравейте колеги, много се радвам, че дойде време и като влезнах и зачетох във форума още повече се развълнувах.
Чета, че се очакват по-ниски цени тази година което е още по-хубаво.
А за реколтата спрямо миналата година по - добре или по-зле се очаква и няколко дни вали, което малко ме притеснява. Дали може да окаже лошо влияние?

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 148 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща

Часова зона: Европа/София