Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:25

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 148 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2013, 21:21 
Аватар

Местожителство: Перник
Тези дни бая в района на Мелник и околностите Мерлото е по 80 стотинки

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2013, 22:24 

Местожителство: София
Днес приключих с памида,действително по-висок добив от миналата година но пък ципата му не беше така здрава...от реални 2,5 декара обрани 2300кг
В района на Асеновград захарност 20-21% и 55ст за килограм.
Мавруда в същото място беше на 24 % и не го брах-такова на мога да продавам,остана си в масива...Според мен избързахме с 7-10 дена...ама като са се юрнали всички да берат ,ако не си обереш мястото някой друг ще го стори...а и купувачи после не минават...сбъркана малко история...ама карай. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 07:43 
Аватар

Във вторник пак го дават да вали след това ще има още някой друг ден валежи такива дъждове могат ли да окажат влияние на реколтата?

ПП
На мавруда какво му е на 24%?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 15:40 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За Пловдивско, респ. Асеновградско ;) може и да се размине. И да превали, няма да е много. После - ту ясно, ту променлива облачност, почти без валежи чак до 24.09. http://pogoda.yandex.ru/plovdiv/details
За мавруда и на мен ми стана интересно. Дават, че го бива от 17 до 23%. http://ppk-korten.com/site/products Ама нали са 2 клона, или повече :nixweiss:. На ilu6a сигурно е от по-дребния със синьо-черно зърно, дето едно време чааак след сланата, даже като падне снега са го брали. ilu6a може да е решил да възроди традицията. Може и да е разгадал тайната рецепта на Чорбаджака за Станимашката малага, дето се прави от мавруд с над 28% захарност!
Иначе, нали знаете легендата за Мавруд юнак :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 18:54 

За мавруд 24% захарност е ниска...освен това въобще не го зачитам като сорт,за това като го продавам поне трябва да не ме е срам-тоест да е около 26%...там е такова място ,че подобни стойности са нормални и хората го знаят!Клиентите не са безброй ,че да си позволя да разочаровам тези с които работя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 19:23 
Аватар

Странно, Вила Винифера имаха цяла колекция от мавруд, която много се хареса на всички - от бяло, розе, червено 2009 и 1999 и ледено. Повече на ЛС :)
п.п. Ей сега ще погледна какво е останало от резервите и ще снимам

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 17:10 

Информация от днес от Кооперативният пазар в Люлин. Димят по 0.80лв със захарност 21%

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2013, 12:38 

Информация от вчера:мерло-27 карата в масивите около Братя Кунчеви старозагорско и то след разреждане с памид-21 карата .Понеже шаромера беше без скала за корекция показа 25 и аз се излъгах и го заложих така. :datz: После като премерих с читав ми се приплака-27.0 :cry: Май ще пия вино догодина :? Ако някой има идея как да си оправя простотията -моля да помага :gott:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2013, 14:25 
Аватар

С дрожди за трудна ферментация, ако не е късно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2013, 22:18 

metaldoktor написа:
:мерло-27 карата Ако някой има идея как да си оправя простотията -моля да помага :gott:

Хората търсят такава захарност , а вие и викате простотия...
Ако е почнала спонтанна ферментация на по-късен етап,когата се затормози процеса, може да се ползват дрожди за трудна ферментация Actiflore BO213..примерно де

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2013, 23:14 

Преди години беше 26 карата и не превря.Трябваше година да чакам за да пия вълшебно вино,наистина,но голямо чакане беше.Затова казвам -простотия.Простотията аз я свърших не ми е виновно гроздето.Понеже някъде пише ,че се разрежда в вода,а другаде категорично се забранява водата затова и помолих за съвет.Дрожди не съм слагал до сега и нямам опит в това.Може би трябва да отворя нова тема.Благодаря за съвета.По-горе прочетох,че не зачиташ мавруда за сорт.Да попитам защо?Ако не е нахално.Пък и да е ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2013, 00:55 
Аватар

Накартко, ако не си се занимавал с дрожди, тогава виж сайта на Винарко.ком.
Това с разреждането с вода, че е "грях" го остави настрана и спокойно си му сипи вода, за да го стандартизираш до 24 брикс например и после си действай по която технология си избереш. Нищо няма да му стане на виното ти, освен че ще е много по-пивко. Аз така мисля и не смятам да се съобразявам с който и да е.
Дрождите и то "питомни" са задължителни възможно по-скоро. Над 26 брикс по приниц слабо рабонян;

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2013, 09:42 

lub40 написа:
. Над 26 брикс по приниц слабо рабонян;

Във мрежата има свободен достъп до дрожди,които работят много добре и при стойности до 30% на захарността:
Пример 1-Fermactive FCD
Пример 2-ВИТИЛЕВЮР В щам Pasteur 877
Пример 3-Actiflore BO213
Пример 4-ВИТИЛЕВЮР DV 10....
има още 2-3 вида по магазините(електронните)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2013, 17:04 
Аватар

Цитат:
Във мрежата има свободен достъп до дрожди,които работят много добре и при стойности до 30% на захарността:

Съгласен съм с теб.
Имам предвид, че ако наистина гроздовата мъст на колегата е "26 карата", това означава при правилно протичане на процеса след ферментация да очаква вино с алкохолно съдържание над 15% алкохол.
Ако щеше да прави ракия тогава "колкото повече, толкова повече", но при виното лично аз не съм привърженик на вина с толкова висок алкохолен градус. Освен ако колегата се е прицелил да прави мадейра или шери :D . Класическите френски фина от Bordeaux са в рамките между 12.5% - 13.5%.
Разбира се сигурно има и други мнения по въпроса. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2013, 18:16 
Аватар

Освен захарно съдържание, трябва да има и баланс на киселини.Много захар- малко киселини. Това води до висок градус , ама не толково до "добро" вино.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 148 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща

Часова зона: Европа/София