Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 20:09

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 00:32 
Аватар

ронках, мелих, сулфитирах, ензим слагах, чаках го 15 часа, после посях дрожди със стартер. Ферментацията тръгна наистина бързо и за 4, 5 ден вече почти е 0 захарност, но някаде посредата нещо се обърка и джибрите като ги опитам доста нагарчат и дори киселеят. Все едно опитвате леко неузрял грейпфрут. Единият вариант е да съм прекалил с активаторът които го слагах на око и гледам, че беше просрочил срока на годност с няколко месеца. Другият е, че реших да добавя още 2, 3 кг захар към 500 литра джибри понеже не ги бях сметнал в началото добре. Когато добавях захарта имаше захарност 10-13 все още и си беше добре.
Също така на 3 от бидоните слагах поцинкована ламарина за шапка която след 15-20 часа махнах когато се оказа, че киселината разяжда цинка.. но на тези бидони които не слагах пак е горчиво и не е добро на вкус. Толкова труд положих а накрая лошо.. Моля ви помагайте :explode: :explode: Дрождите са рх60.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 08:39 
Аватар

В казана - и на ракия.Иначе цинка няма как да го премахнеш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 09:39 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Как определяш вкуса "нагарча", щото то всяко младо вино е така - стипчиво, горчиво, даже и киселее.
Има още много етапи докато стане вино за киене с познатия ти винен вкус.
Оттакай го от джибрите, оставяй го на топло , след седмица откаляваш, после пак на топло и пак откаляваш и чак тогава ще говорим за вкус.
После на студено.
И като падне винения камък пак ще има промяна към по-добър вкус.
И все пак опитай се да опишеш колко нестандартен ти се вижда тоя вкус. По-скоро е важно дали мирише на оцет, щото там вече е лошо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 10:51 
Аватар

здравейте

ами нагарча имам предвид точно, че си горчи и няма хубав вкус като а полуготово вино. Виктори може и да си прав, че чак после може да говорим за вино, но не ми е за първи път да правя вино и досега така не се беше случвало. Цинка в бидоните не мисля, че е проблем защото навреме забелязах ламарината а и бидоните в които нямаше е същото положението.
Сега се сетих, че по време на бурната ферментация, която вече отмина кажи речи, бидоните бяха отворени! Дали пък не съм го разболял заради въздуха :? Иначе всички съдове са си чисти и измити, имаше малко загнило което отстраних.

Днес ще го точа и дано да се пооправи проблема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2013, 00:15 

Местожителство: София
НИЩО не си разболял.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 18:05 

горчивината по принцип се появява при презрелите грозда (най-вече при настойване или висока температура). Другата възможна причина за това е наличието на чепки... ползвал ли си ензим?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часова зона: Европа/София