Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 21:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2013, 08:43 
Аватар

Местожителство: Русе
Здравейте,

Предлагам ви една малка анкета с кратки пояснения:

"За и Против влагането на дъбов чипс по време на бурната ферментация на червено вино".

Благодаря за конструктивните мнения :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2013, 16:27 
Аватар

Местожителство: Пловдив
По време на бурната ферментация няма как да дегустираме ефекта от чипса. По-скоро против, или ако ще се експериментира, да е в малки дози.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 10:18 

Местожителство: София
Метод прилаган доста често на етап бурна ферментация(куп клипчета от Напа Валей...Катаржина също) -не става въпрос за експерименти ,а за правилна дозировка и знаене какво се търси от внасяното количество...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 13:44 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Предполагам, че екстракцията зависи от вида на чипса, температурата на ферментацията, натрупването на алкохол и т.н. и дали е възможно в дом. условия да се нацели точната доза.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 15:15 

Местожителство: София
За мен лично всичко това са неща ,които в една или друга степен са приложими в дом.условия.
Важно е да има записи на действията ,повтаряемост...абе сериозна теоретична подготовка и ясна концепция на това ,което искаш да постигнеш и с корекции през годините да го доближаваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 17:00 
Аватар

За да не ви преразказвам и да се правя на много знаещ /какъвто не е случаят/ ще постна един линк
http://www.bvtechnologies.com/index_htm_files/Oakalternatives.pdf.
На места става малко "твърде" нАучно, но пък има много полезни неща.
Аз лично съм пробвал с чипс още в процеса на бурната ферментация, но сипах според дозировката на опаковката направо в бидона и нещата станаха "малко" едно към гьотере. Трябва да се сложи в торбичка, която да може да се отстрани при нужда. Сега си мисля, че по-добре би било да се добавя в последващ етап, тъй като ефекта от чипса се определя органолептично, а при бурната ферментация това е много трудно поради постоянно променящата се на вкус шира.
Въпреки всичко вече използвам бъчви от дъб и го намирам за много по-комплексен подход, но и много по-скъп и може би неоправдан за домашните ни вина, които в голямата си част се изпиват до най-много 2-3 години и наблягаме на плодовите аромати.
А да не говорим, че и темата с бъчвите е оооообширна като братската съветска страна :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 19:49 

ilu6a написа:
За мен лично всичко това са неща ,които в една или друга степен са приложими в дом.условия.
Важно е да има записи на действията ,повтаряемост...абе сериозна теоретична подготовка и ясна концепция на това ,което искаш да постигнеш и с корекции през годините да го доближаваш.

Абсолюто вярно!!!
За мен слагането на дървесина по време на ферментацията има смисъл само когато гроздето е проблемно. В такъв момент, повече или по-малко, тези дефекти се маскират в зависимост от дозата, производителя, степента на изпичане и видовете вложен чипс... Правилната работа с дървесина може да даде много добри резултати но грешките са доста неприятни за небцето...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София