Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 22:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 23:57 
Аватар

Дойде и моя ред да направя първото си вино и за мой голям късмет преди да направя някой бъркоч попаднах,научих и получих много полезна информация и съвети от членовете на форума, за което Благодаря :gott:Пускам темата ,за да опиша подробно какво съм направил и как съм процедирал и ако допускам грешки моля знаещите да ме корегират и насочат в правилната посока ! Гроздето е предимно памид и някакво "унгар" или поне така разбрах, че се казва ! Обрах гроздето предния ден
Прикачени файлове:
PICT1882.JPG
и си направих това приспособление, за да го ронкам
Прикачени файлове:
PICT1883.JPG
! Измих старателно съдовете в които ще ронкам и ще ферментира гроздето ! На следващия ден почнах същинската част от работата ! Претеглих и изроних 50кг.грозде и сулфитирах на порций преди да изсипя в бидона ! Тъй като машината за пукането на зърната беше заета използвах приставка за бъркане на разтвори и бормашина
Прикачени файлове:
PICT1884.JPG
,защото гроздето беше 50кг.(без чепките) претеглих и сложих 6гр.КМБС
Прикачени файлове:
PICT1887.JPG
,разбърках и изсипах в бидона и така докато напълних бидона с 180 кг мъст !

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 00:09 
Аватар

Когато всичко беше готово премерих захарността която беше 21 и се наложи корекция !Източих една кофа мъст и разтворих 4 кила захар в нея ,изсипах я в бидона ,разбърках и пак премерих , захаромера показа 23 и малко, по настояване на дядото сложих още 1кг. захар и така захарността стана почти 25 ! След което рахидратирах дрождите като преварих вода оставих я да се охлади до около 30градуса
Прикачени файлове:
PICT1888.JPG
и посипах дрождите отгоре без да бъркам
Прикачени файлове:
PICT1890.JPG
след 15мин. разбърках и долях буркана със сулфитираната преди повече от 2 часа мъст
Прикачени файлове:
PICT1891.JPG
След по малко от 30мин буркана почна да ври и кипи и направо тръгна към бидона :lol:
Прикачени файлове:
PICT1892.JPG
изсипах съдържанието на буркана в кофа и долях с мъст до средата на кофата, след около 2 часа в кофата вече имаше ферментация
Прикачени файлове:
PICT1894.JPG
Незнам дали е грешка, но преди да изсипя в бидона кофата в която беше започнала ферментация разтворих 6гр.ДАФ в малко мъст ,изсипах в бидона и разбърках добре около 10 мин. след това изсипах отгоре кофата в която вече имаше ферментация !!

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 00:20 
Аватар

Около 2-3 часа след като бях изсипал ферментиращата мъст, в бидона вече беше започнала ферментацията. Нямам снимки ,защото оставих на дядото да се грижи за виното и дистанционно му давам напътствия по телефона ! Вече има по-бурна ферментация и се образува "шапка" и съм му казал да го бърка 4-5 пъти в денонощие ,целта е да не остава суха "шапката" .Бидона е затворен плътно, като на капака съм боднал две игли от спринцовка ,за да излиза газта от ферментацита ,защото ме е страх да не се появят мушици ! Ами за сега е това ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 23:39 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Или вино като по учебник :) . Браво, точно така се прави, първо се чете, пита, умува и после се действа. Тук има една приказка - секс на пейката пред блока да не се прави, че всеки ще дава акъл. Ама гледам вече почти 24 ч няма критики :lol:
Та :D , тия игли от спринцовка - да не се запушат. И ако е плътно затворен бидона...
Успех :thumbs1: :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 16:22 

бай Танас написа:
Или вино като по учебник :) . Браво, точно така се прави, първо се чете, пита, умува и после се действа. Тук има една приказка - секс на пейката пред блока да не се прави, че всеки ще дава акъл. Ама гледам вече почти 24 ч няма критики :lol:
Та :D , тия игли от спринцовка - да не се запушат. И ако е плътно затворен бидона...
Успех :thumbs1: :prost2:

доколкото виждам бяло вино се прави защо толкова много захар ,не че нещо ама захарност 21/22 ми се струва добра за деликатно бяло вино .. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 16:34 
Аватар

Бяло ли? Да не съм пропуснал, ама не видях нещо за оцеждане на сок, а за шапка става въпрос. А захарта е заради дядото :D Сигурно тъста :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 17:04 
Аватар

Местожителство: София
И аз не виждам грешки нещо до тук. Поздравления, колега [b]maxuel82[/b]. А това си е класическа технология за червено вино. НЕ бяло.
Ронкане, мачкане, сулфитиране, посявка на дрожди през стартер, добавка на торове... До тук добре. Може би количеството ДАФ е малко, но то ще си каже и винаги може да се добави.
А захарността аз я смятам към 23 и нещо, в никакъв случай чак 25, колкото си измерил. Но, знаеш, предполагам, трябва да се мери при 20 °С. (Повечето прибори на толкова са разграфени).
Между другото, нищо не казваш за температурите. Къде е бидона, колко градуса е вътре?
Кажи и кога мислиш да отточваш? Че с тая комбинация от грозде... Но пък такова имаш, кво толкова.

И, съвет, колкото може дядото по-малко да се меси! Дори и в бъркането. Да не прекалява. Айде първите два дни да, но после нека само просто потапя шапката. Не трябва кислород повече.
Успех желая.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 18:44 
Аватар

maxuel82 написа:
Гроздето е предимно памид и някакво "унгар" или поне така разбрах, че се казва!

Мисля че памида и тоя унгар трябва да се причисляват към червеното грозде :nixweiss: Червено вино искам да правя ! Захарността беше по скоро 24 дядото искаше 26-27 :shock: та го поизлъгах ,че минава 25 :) Температърата на мъста в момента на слагането на дрождите беше 19-20 градуса !Сега незнам колко е тъй като съм бидона с "виното" е на село и съм оставил дядото да се грижи за него до събота ,когато предполагам ще е готово да отделя младото вино в друг съд за тиха ферментация ! Затова и нямам други снимки :) Бидона е на двора под един навес (плевня) та колкото градуса е навън времето толкова е и при бидона !
lhristov написа:
Кажи и кога мислиш да отточваш?

И, съвет, колкото може дядото по-малко да се меси! Дори и в бъркането. Да не прекалява. Айде първите два дни да, но после нека само просто потапя шапката. Не трябва кислород повече.
Успех желая.
Мисля да отточвам в събота или като захарността падне около 5 ! Днес е третия ден от слагането на дрождите ! Значи да му казвам да спира да го бърка ! А да облива ли педиодично шапката с течност ??? И през колко време ???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 19:20 
Аватар

Ха, хааа, ето че се издъни :fies: Вънка на двора...Споко, все още няма такива резки промени денем и нощем. За тихата гледай да го прибереш на топло.
При прекалено бъркане може да стане пренаселено в бидона :) няма само да ги храниш, нека и да работят. Освен това, ако се престараваш с бъркането, става на каша и по-трудно се бистри после. Целта е да не прегрява шапката и да не остава суха. 2 до 4 пъти в денонощие обливане според температурата. Ако няма тенденция за прегряване, сутрин и вечер е достатъчно. Има и друг тарикатлък. Натииискаш, натискаш шапката от едната страна, от другата се надига и леко-леко я превърташ цялата. Горната част отива отдолу, без много-много да бърникаш. Процедурата се прави по потник или гол до кръста. Ръцете измити до раменете, като за хирургическа операция. Да няма натопени ръкави :lol:
п.п. Има един проблем. Дядото ще претендира, че той е бил майстора :twisted:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 20:46 
Аватар

Споко, червено вино ще стане и то такова, с което да се гордееш.
[b]бай Танас[/b] ти е казал тарикатлъка. Просто омокряне. Няма защо да се разбишкват нещата. Сутрин и вечер е достатъчно. ОПИТ. Действай, както си си планирал. Събота е твоят ден. Захарността може и под 5 да е, при тези изходни данни и "на двора".
Ще пресоваш ли, или само ще отточваш?
И, да, прибери виното на контролирана температура.

:respekt: "Процедурата се прави по потник или гол до кръста. Ръцете измити до раменете, като за хирургическа операция. Да няма натопени ръкави :lol:"

Що ли ми се струва, че с една мая сме замесени? :respekt: Когато нещо се прави, ТО трябва да се прави ДОБРЕ. Да не кажа, със сърце!
Успех желая!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 22:17 
Аватар

lhristov написа:
Ще пресоваш ли, или само oтточваш?
И, да, прибери виното на контролирана температура.

!

Няма да пресовам, каквото се отточи и в останалото захар и вода и да ферментира за ракия ! след като отделя младото вино ще го прибера на топло и в херметически затворен съд с воден клапан !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 22:59 
Аватар

Местожителство: враца
Макси , ти си нашта гордост радвам се че има такива като теб ;)
Като няма да пресоваш , поне изстискай Жибрата с мрежа на ръка , ще извадиш още 20л вино .
И после пак си правиш второто ( но гледай че някой път става по- добро от първото :D ( шегичка ) )

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 09:08 

извинявам се заблуди ми гроздето ,което виждам на найлона а и като прочетох 21 % захарност съм решил че е за бяло вино а и съм противник на влагането на захар при вино производството ,според мен трябва да се търсят други методи за подобряване на захарността .
забележката ми не е била коректна за което се извинявам

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 12:49 
Аватар

Няма проблем, колега [b]ika[/b]. Мисля, никой няма повод да се засяга. А за захарта, да, но тука тънкия момент е друг - Дядото. В момента битката е да стане по-добро вино от правеното предишни години. Тук тотално се променя концепцията за правене на домашно вино. А това с Дядовците никак не е лесно...
А Врачанина отгоре да си трае, защото той насади тази муха с игли и спринцовки за воден клапан. В същото време той си кара на класиката - "маркуче у шише".
И да знаеш, [b]maxuel82[/b], за бурната не ти трябва никакъв клапан. Ако те притесняват мушици - един тензух ще свърши работа и хигиена.
И... надявам се, изчел си всичко за направа на второ вино и си подготвен. Има си тънкости. Той, баце Емо ги е усвойл и затова второто му е по-добро и първо то свършва. Нали?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 13:00 

какво му е на маркучето и буркан с вода аз все още го ползвам на някой съдове

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София