Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 07:59

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Окт 2013, 21:33 

borisgp написа:
На мен също ми чудно и затова ще опитам така или иначе нямам какво да изгубя фемрентацията ще я проведа в три различни съда по три различни метода на посяване.
Като единият съд ще мине без предварителна мацерация, а само с ензим. Остава въпроса има ли смисъл да се добавя ензим преди настойването и има ли смисъл да се добавя ензим след настойването?

Виж кои са инхибиращите фактори на ензима и сам ще си отговориш на въпроса. Не говоря за бентонита, а за средата в която е поставен.
Но по принцип колкото по-дълго действа ензима-толкова по-добре

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 14:52 
Аватар

Като изключим бентонита, остават нивата на SO2 и алкохола. И двете обаче рябва да са в дози, които не ни касаят така, че остава само това че екстракцията е най-силна в началото на мацерацията независимо дали е студена или не.
Безспорен е факта обаче според всички излследвания и експерименти, които изчетох, чe търговските ензими са по-ефективни от тези съдържащи се в гроздето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 14:29 
Аватар

Колеги помагайте, кои са инхибиращите фактори за пектолитичните ензими в средата (мъста) по време на сулфитиране, предферментационната мацерация, ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 20:40 
Аватар

Промяна на PH и дъбилните вещества....... мисля че фенолните съединения са ключа, а те се натрупват с напредването на ферментацията????

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 11:49 
Аватар

vinoirakia написа:

И аз съм чел , че слагаш 5 грама дрожди на 100 л. за да превземат средата, но трудно ми е да повярвам че само ще превземат, без да почнат да ферментират.
Много е тънка границата

25% FX10 при температура 12 градуса 4 дни не стартират АФ. При посаждане на останалата част от закваската едновременно с другите три съда при равни всички други условия съда с предварително посяване започва ферментация 6 часа преди останали, за които се наложи по-интензивно допълнително затопляне. Проверено, системата работи в моя случай !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2013, 19:28 

Идеално.
После виж дегустационно има ли разлика - все пак това е крайната цел.
Прав си и за фенолите/танините/

Последна промяна vinoirakia на 13 Окт 2013, 07:54, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2013, 21:15 
Аватар

Благодаря!
Много е възможно да няма разлика във вкуса и ароматите тогава ще остане само по-бързия старт на ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2014, 10:23 
Аватар

Местожителство: София
Здравей Борисе,

Надявам се вече да имаш наблюдения дали има разлика и във вкуса и ароматите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2014, 22:24 
Аватар

Здравейте колеги ! Да придърпам едно столче и да седна на вашата маса . :D . Благодарение на Вас пишещите в този форум успях през тази трудна за лозарството година , да запазя гроздето си в добро качество . След размишления и преценки на риска от липсата на достаъчно знания по отношение на студената настройка реших че , все пак си струва да добия практически опит в тази насока . Заложих 200 л. смачкано и оронено грозде сорт Мерло със собствена захарност 22 % и температура 15 С. Повиших захарноста на 24.5% и веднага сулфитирах с 200мл. серниста киселина . Два часа след сулфитирането добавих 6гр. ензим и запчнах охлаждане като за шест часа достигнах температура 7 С. След 24 часва настроика запонах затопляне до температура 24 С което ми отне почти същото време като за охлаждането . През това време , докато траеше затоплянето , подготвих дрождите с активатора и точно преди направя посявката примерих захарноста , ей тъй от любопитство . Резултата ме вкара в "размисли и страсти" . Захарноста бе паднала с около 1.5% . Пробите са правени при 20 С на мъста и в двата случая . Дали тази разлика се дължи на допълнителното отделяне на гроздов сок от зърната заради настройката в комбинация с ензима или от друго, не мога да си обясня и именно в това се състои моят въпрос към вас . Да добавя само че, от началото до края на настройката не се наблюдаваха никакви видими ферментациони процеси .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2014, 23:42 

Местожителство: София
Като се получи виното,алкохола в него ще даде ясен отговор колко е била началната захарност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2014, 20:29 
Аватар

Благодаря за вярната насока която ми даде ilu6a . Счупих проблема и сега съм със един захаромер . Остана ми едно около 0.5% , но смятам че ще го открия при отточването на виното . Благодаря и на victoryvt за окуражителните думи .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2015, 22:01 
Аватар

Здравейте и от мен. Аз имам един въпрос, как сваляте температурата на материала за да протече мацерацията в домашни условия и как след това я повишавате за да започне АФ. Благодаря предварително за отговорите и се извинявам за въпроса ако е прекалено елементарен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Апр 2015, 08:13 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Замразяваш или просто охлаждаш бутилки (туби) с вода, които предварително си измил добре. Потапяш ги и следиш изменението на температурата. Ако си вложил дрождите, гледай охлаждането да не е шоково, а сравнително плавно.
При затоплянето, най-елементарно е просто да отстраниш студоносителя и температурата ще се повиши спрямо околната. Ако помещението е студено, може да се наложи да помогнеш по обратния път - с топла вода, но в никакъв случай вряла.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Апр 2015, 14:29 
Аватар

Благодаря за информацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2015, 18:56 
Аватар

Да се включа в темата.Днес смачках 110 кг. бяло грозде.По- равно ркацители и димят/македонски/.Сулфитирах със 20 грама калиев метабисулфит.Гроздето беше престояло в гаража и беше се охладило.В момента температурата в гаража е 15 гр. и предполагам и на ширата е толкова.Понеже стана късно да го отточа, реших да го оставя за 24 часа при тази температура и така да се проведе мацерация.Утре ще отточа сока и ще го оставя до понеделник при същата температура,а в понеделник ще го преместя в мазата където в момента е 19 гр. и ще вложа дрожди.Има ли проблем,ако дрождите са за червено вино.Ползвам едни от които съм доволен,френски.По миналата година ферментирах с тях малко бяло вино и се получи чудесно.Ето как изглежда пакетчето:
Прикачени файлове:
WP_20151007_23_28_23_Pro.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София