Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 18:47

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 18:38 
Аватар

Здравейте,миналата неделя купих 240кг.мерло и каберне 50/50 захарността беше 23% ,изкарах 200л.мъст. Сложих 200мл.серниста киселина и след два часа сложих 40г. дрожди Zymaflore FX10 .На следващият ден ферментацията беше тръгнала ,тогава добавих 3г.ензими Zymorouge Arabanase.Направи ми впечатление,че ферментацията премина доста бързо (4 дена)досега не ми се е случвало и го отдадох на дрождите досега съм вземал само на Ванков,температурата в мъста достигна 25-26 градуса.Вчера отделих виното от джибрите направи ми впечатление силният аромат на готово вино,което досега също не ми се случвало.Виното е в пластмасово буре ,което не е на воден клапан ,само капака е леко завинтен други години също така го правя.Проблема ми е вече втори ден почти няма характерното шуптене на тихата ферментация , температурата му е 21градуса и не знам какъв е проблема.отделно имам едно 3 литрово бидонче от минерална вода на воден клапан,което е на същото положение не бълбука и като го осветя с фенерче прозира само на дъното мътнее.Ако може някой да даде акъл ще съм благодарен! Поздрави!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 22:06 
Аватар

Местожителство: Пловдив
И къде е проблемът?
С напредване на ферментацията и признаците затихват. Виното си иска непрекъснато наблюдение, най-малкото може да го дегустирате ежедневно и да следите промяната във вкуса и аромата. Ако ще се разчита само на слух, няма да стане. Всяка година го коментираме ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 22:16 
Аватар

Не знам дали е проблем ,просто до сега по време на тихата ферментация винаги ми е шуптяло поне 2-3 седмици съвсем ушевадно :) .Другото което ми прави впечатление е,че е доста кисело ,но за сега поне е с доста добър винен аромат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 08:23 

Предварително се извинявам на колегата , че ще ползвам темата му!!!
При мен се развива почти същата ситуация,
за първи път ползвам дрожди Fermactive FCD с активатор Fermactive Activateur и ензим Zymorouge Arabanase,
като до момента съм използвал дрожди на Ванков.
Бурната ферментация протече доста бързо и активно /4-5дни/,
но виното доста киселее.
Въпросът ми е , има ли вероятност да съм оплескал нещата
или е нормално да се усеща киселата жилка , която по време на тихата ферментация ще отзвучи?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 10:20 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Имам едно лингвистично предложение :
Да спрем да ползваме неясното определение "кисела жилка"
Що за жилка е това, жили ли не жили ли ?
:lol:
Та сериозно,
1. Дрождите за червено вино с произход Франция са с доста бърза кинетика на ферментацията, което значи че е нормално тя да свърши за 3-4 дена (т.е. да свърши видимото ферментиране - отделяне на газ, бълбукане на клапани, шуптене и т.н.)
2. Това обаче не значи че процесите са спрели и има причина за тревога. Тук следва да се обърне внимание как да се поддържа 20гр. температура за да протече всичко до край, вкл. и ЯМКФ.
3. Именно последното е нещото което ще свали киселинността до нормалните нива. Сега след отточването на младото вино е нормално да киселее. Нормално е и да горчи, както и да е газирано.

Единствено може да се притеснява човек ако киселее на оцет - тогава нека си припомни дали по време на двата - трите бурни дена е бил там, дали е затиснал шапката добре, дали е бъркал и мокрил плуващата шапка и т.н.
Ако е било всичко оставено на някоя вила без надзор и шапката е изплувала и е вдигнала температура в нея над 30 гр. - има за какво да се притеснява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 11:18 
Аватар

Местожителство: Варна
victoryvt написа:
Имам едно лингвистично предложение :
Да спрем да ползваме неясното определение "кисела жилка"
Що за жилка е това, жили ли не жили ли ?
:lol:

:D :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часова зона: Европа/София