Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 03:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 147 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 23:08 

Имам едно питане:
При колко зах. градуса се източва за тиха ферментация?

Заложил съм червено- ври в бидон и бело- ври в буре. Бурната ферментация е от 5-6 дена, сега захаромера показва 10-11 зах. градуса и на белото и на червеното-
време ли е да го прехвърлям за тихата ферментация или се гледа и алкохолния градус- сега той е 6-8%?
Благодаря предварително на знаещите да ми помогнат да направя хубаво вино, а не оная забранената дума дето започва с О и завършва на цет. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2013, 10:44 
Аватар

Местожителство: Варна
Бялото, щом е в буре... го оставай там... то няма джибри и си го филтрирал в началото нали?
направи му клапан с буркан вода, като спре и тихата ферментация, го запечатай отгоре да не влиза въздух.
След това, можеш да пробваш на Дядо ми метода за избистрене - "Сега почват сланите, та хващаш бурето извеждах го на двора или на терасата, повдигаш го на нещо и на сутринта като падне сланата до 12 на обед е готово за пиене... ако е над 50 литра, трябва да повториш :) :)" Така, ако решиш да правиш тая глупост не земна, която иначе работи, внимавай да не разбълникаш батака в бурето :)

Червеното щом ти е в бидон...лесно се разпознава кога е свършила бурната ферментация...
ся тука ще ме обвинят и заклеймят... но аз не ползвам разни показатели ... то си очевидно кога приключва...
нищо не каза за червеното... имаш ли джибри вътре? Ако имаш е хубу да ги махнеш след като поотихне ферментацията... но и това е воля на винаря... има и хора ги оставят докато не задръстят канелката.... :) :) сиреч да свърши виното...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2013, 11:47 

Имам джибри в бурето(300л) с белото,
като бъркам сутрин и вечер редовно прави по 10см дебела шапка. Сутринта- захарност 10.

Имам два варианта за белото:
1. да му извадя само шапката а другото да си стои в бурето с маркуче и като мине тихата- да му пална серна лентичка и запечатвам или

2.да отточа само сока за тиха в бидон(имам празен бидон), което се чудя как ще стане защото канелката се е запушила вече.

Който може да помага със съвети ще съм ви благодарен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2013, 12:34 
Аватар

Използвам темата на колегата, тъй като имам подобен "проблем": Заложил съм 500кг. мерло с висока захарност - около 27%. Ронкане, мачкане, серниста киселина и след 3 часа посяване с купени дрожди. Въпреки че ползвам дрожди Zymaflore RX60 и Fermactive FCD явно нещо не съм успял да ги рехидратирам както трябва и ферментацията тръгна след около 48 часа. Добавял съм ензим и диамониев сулфат + витамин B1 непосредствено преди посяването и при достигане на 17-18% захарност на мъстта. 6 дни от началото на ферментацията, или общо 8-9 дни от смачкването в бидоните, захарността е паднала на 7-8%. Може ли при такава захарност да се мести вече за тиха ферментация? Ако не, може ли някой да посочи конкретно защо и какви са причините? Благодаря предварително!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2013, 15:21 

Четох и в други форуми, че по-ранното отточване за тиха ферментация ако не е паднал зах. градус до под 1 ще забави ферментацията, защото дрождите остават в люспите и ще остане остатъчна захарност,
така че аз реших да изчзкам ферментацията до почти 0%, като се сещам само за един метод- като допреш ухо да не бълбука и да не сладнее на вкус. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2013, 21:36 

vyrhara написа:
Имам едно питане:

. :)

Ти какво разбираш под тиха ферментация?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2013, 23:51 

Имах предвид- кога да отделя сока от пращината в отделен бидон.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 07:08 

vyrhara написа:
Имах предвид- кога да отделя сока от пращината в отделен бидон.

Когато искаш в зависимост от целта която гониш. Какво искаш да постигнеш?

понеже темата е: При колко зах. градуса се източва за тиха ферментация? , затова попитах

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 08:12 
Аватар

За "Дообеснение"

Джибрите, се остават с шарата с ясната идея да постигнеш при:
*червеното вино - по наситен цвят и плътност на вкуса
*бяло вино - зависи от бялото, но аз лично това не го правя
и като цяло стабилност на виното което ще излезе....

По мое скромно мнение, колко време ще държиш джибрата, няма нищо общо с ферментацията...
ако имаш добрите условия, като подходяща температура, предварително заложени хубави дрожди махане на джибрата няма да ти спре бурната или тихата ферментация! Аз лично мерлото, го държа 5-7 дни, от дядото съм взимал едно мия уно, него го държах 10 дена... това е въпрос на избор кога да извадиш джибрата... Дето се вика можеш и от ден първи да я махне... така направих с половината си маврут преди 2 години... щото гаджето ме помоли да и направя и на нея маврут, но не като моя :) :) и така и двете си станаха... нейното беше по леко и розовеещо

По отношение на въпроса ти...
Ако си решил да не махаш джибрите, няма смисъл въпроса ти, всичко си остава вътре докато не стане виното
Ако си решил да ги махаш, не се интересувай колко градуса е... когато мине бурната ферментация то си личи... :)
Образно казано: Когато хвърлиш Хапче Аспирин С в една чаша... зашочва "бурна ферментация - балбука", когато хапчето се разтвори започва "тиха верментация... малки балончета ходяд горе и се чува леко шуптене"
Няма да се забави ферментацията... поне не осезателно! Така мисля

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 13:56 

Благодаря ви,
всъщност създадох тази тема защото отначало си мислех че всеки ден като меря захарността с виномера и като падне до определено ниво-
тогава да прехвърлям в бидона за тиха ферментация с воден клапан.

Бях чел :buch: различни неща- при 5% зах. гр., при 0%, при 1 %, други даваха съвети- на 5- тия ден, на 7-мия, на 10- тия и
се ошашавих.

Сега съм вече наясно :idea: че със захаромера няма как да измеря момента за прехвърляне, нито по дни... остава да слушам кога ще спре шуменето като разтворен аспирин и да опитвам на вкус вече да не е сладко, за което още веднъж тенкю на разбирачите от форума. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 16:21 
Аватар

vyrhara написа:
Сега съм вече наясно :idea: че със захаромера няма как да измеря момента за прехвърляне, нито по дни... остава да слушам кога ще спре шуменето като разтворен аспирин и да опитвам на вкус вече да не е сладко, за което още веднъж тенкю на разбирачите от форума. :D

Как да не може със захаромера!? :nixweiss:
Аз пък знам точно от този форум,че като падне на дъното захаромера,значи захар няма...ако показва 0,означава,че има още минимална захарност-2...3 например и в двата случая не е грешно да прехвърлиш за тиха ферментация.Тези 2...3 ще доферментират на воден клапан.
А това със дните,което си чел ,колко време да стои с люспите-между 5-10 дни според сорта е някаква общоприета практика за препоръчване, до която някои наблюдателни хора са достигнали с годините,но не мисля,че е задължително.
Ако искаш си дръж джибрите във виното до пролетта,както на много места правят,където не си правят труда да следят температурата на помещението и на мъстта и точно затова бурната им ферментация трае по-дълго от 10 дни.
А това със шуменето и опитването са методите на дядо и баба.Шуменето ти може да приключи и при прекъсната ферментация,която може да устоновиш,ако следиш темпа на ферментация ежедневно със захаромера.Е ,има и други по-точни уреди,но в домашни условия и захаромера върши работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 18:04 
Аватар

Писах и в друга тема но май тука е мястото на питането ми. На 1 градус захарност преместих виното в херметически затворен бидон на воден клапан но вече 6ти ден не виждам мехурчета в клапана има ли вероятност да не е започнала тихата ферментация? Температурата в помещението е 20 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 19:12 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Освен, ако не дежуриш денонощно до клапана , няма и да видиш. Тихата ферментация не започва, тя е нарицателно понятие за етапа по приключване на алкохолната ферментация. При 1% захарност, освен някой от дрождите да се изпусне и да избълбука клапана, няма да излезе друго. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 19:38 

ВЪВ ФОРУМА ИМА МНОГО ДОРИ ТЕМИ И ПРЕПОРЪЧВАМ ТЪРСАЧКА ИЛИ МАЛКО ЧЕТЕНИ ,ПРЕДИ ДА СЕ ПИТА ИЛИ ПРЕДИ ДА СЕ ОТГОВАРЯ ....
нямам нищо против ничие мнение но ми се струва,че има доста колеги ,които са дали задълбочени и професионални съвети .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 19:56 
Аватар

Мисля,че ще е много полезно да се закачи отгоре при бялото вино и една тема "Червено вино" с основните стъпки в технологията.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 147 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София