Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 02:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 147 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 09:14 
Аватар

Това за прехвърлянето на виното на воден клапан след 5-7 дена е много относително. Всичко зависи от температурата на помещението в което ферментира виното, както и от сорта на гроздето и още един куп неща. При мен лично температурата е по-ниска отколкото при някои колеги които живеят например в южна България. Най-правилно според мен е да се мери захарността и когато тя падне до 2-3-4 тогава да се премести на воден клапан, защото при мен на 7мия ден захарността беше 19 и ако го бях преместил нямаше да се разгради всичката захар и виното щеше да остане сладко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 10:12 
Аватар

Вчера извадих и пресовах джибрите след като захаромера удари дъното и на вкус не усещах сладост.
Като рандеман /все още не чист/ съм доста доволен - от 120-130 кг Сторогозия напълних почти до горе един 100 л бидон.

Въпроса ми е следният:

В мазата за съжаление не мога да поддържам 20 гр за тиха ферментация. Сега е около 14-15 градуса в помещението, толкова е и "виното". Трябва ли да предприемам стъпки към затоплянето му за да протече ЯМКФ и по какъв начин?

Предлагат ми да сложа бактерии или дрожди - не съм сигурен какво ми казаха от наша лаборатория в града за протичане на ЯМКФ.
Необходимо ли ще е според вас влагането на тези дрожди под предвид и ниските темпуратури на помещението, въпреки че от лабораторията също ми препоръчаха поддържане на 20 гр или да разчитам АМКФ да започне и довърши сама?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 10:26 

добре де момчета студено било ,ами завийте го с нещо ,писано е във форума поне 50 пъти загрявайте с туби от минерална вода пълни с гореща вода ,няма универсални решения,след като човек е решил да прави вино трябва да го прави с любов и винаги се намира начин.
във форума пак повтарям има много добри мнения и то от хора,които наистина знаят какво пишат,просто четете :)
влагането на дрожди на този етап е излишно,ако няма спряла ферментация ,бактерията за ЯМКФ се влага при почити приключила тиха ферментация .
на този етап затоплете , поставете на воден клапан и спокойно чакайте процесите ..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 10:05 
Аватар

Температурата ли е едиственното условие за протичане на ЯМКФ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 10:56 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Температурата от около 20гр. е оптимална за протичане на ЯМКФ.
Бактериите се продават, но и в същото време си ги имаш там вътре във виното, но да ги наречем диви.
И едните и другите си искат топлината.
Ако не можеш да я осигуриш - недей купува бактерии.
И без ЯМКФ виното ще стане, малко ще е остро на преглъщане, ама ще стане.
След като падне и винения камък на студеното време - ще се пооправи вкуса.
Ако не е много - що не го качиш у вас горе на топло ? Хващаш двама яки комшии и го вдигате с асансьора.
После как ще се разбирате с жинЪтЪ не знам, ама пък ЯМКФ ще стане :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 11:52 
Аватар

Местожителство: Пловдив
ultra_pi4 написа:
Температурата ли е едиственното условие за протичане на ЯМКФ?

Условията са няколко:
1- температура - добре е да е около 20 градуса
2- алкохолно съдържание - нормално 12-14%
3 - рН на средата - около 3.1-3.6
4-количеството на свободния серен диоксид, който е 5 пъти по-активен от свързания(не че и неговите високи дози не могат да инхибират ЯМКФ)
5-количество на хранителни вещества
Затова се купуват щамове, които издържат на условия, които се разминават с горепосочените.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 15:16 

тъкмо пресовах сега моето каберне /заложих го в неделя / и се колебая дали не избързах .
заложих го при 25 брикс сега рефрактометъра показваше 14 - това би трябвало да е плътност около 1,02 и захарност около 6 ,май е искало още ден два да постои ,макар че не съм привърженик на тежки вина ,какво е вашето мнение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 15:34 
Аватар

Това което ще пиеш, пак ще си постой, само че вече отпресовано , и ненатоварено с това което не обичаш. От какво всъшност се опасяваш. Търпение и всичко ще е наред.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 15:38 

не за търпението е ясно просто си мисля дали е било достатъчно за цвят и аромати ,но общо взето се надявам че нещата са под контрол .. :) воден клапан температура и чакане а и бързите работи не са за майстори де :D
а старото го вадя сега от бурето затова че има за пиене ..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 15:50 
Аватар

Значи и старо имаш, и пак питаш :) Колко пъти са давани графики и съвети не знам,но твърдо знам че след петия- шестия ден, цвета намалява, не се усилва.Някой други неща пък стават по наситени-да кажем танин.Тия работи ги пише къде ли не.И съм сигурен че си ги чел.Така че , както на теб ти харесва, така го прави.Стига да постигнеш това което искаш, а не да си кажеш , много добре стана виното, щото така е станало.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 16:35 

:) а бе общо взето ми е ясно ,но просто темата има нужда от дискусии и различни ситуации затова е форума да се споделя опит и ,който има желание да чете и да стига до различни практики .. умишлено съм стигнал до тези показания въпреки че обикновено отточвам при плътност 1,01 и захарност 2/3 но тази година пробвам с по бавна ферментация и по дълъг период на воден клапан без ципи и семки,като се надявам на по добра ЯМКФ

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 16:54 
Аватар

За ЯМКФ нищо не мога да ти помогна.Написах един пост и "капацитетите "го изядоха с кориците, не знам дали още съществува- ако да питай тях.Един вика че няма такова нещо , друг му звънят някакви звънци...абе мъгла, ама за кой, така и не разбрах.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 11:47 
Аватар

victoryvt написа:
След като падне и винения камък на студеното време - ще се пооправи вкуса.
Ако не е много - що не го качиш у вас горе на топло ? Хващаш двама яки комшии и го вдигате с асансьора.
После как ще се разбирате с жинЪтЪ не знам, ама пък ЯМКФ ще стане :megagrin:

В мазето на къщата е 18 градуса в момента мисля ако падне още малко да завия бебенцето :megagrin: Винения камък под формата на оттайка ли се отделя?
Иначе на вкус и аромат и сега е много добро някъде 10 дена откакто е на воден клапан въпреки,че канелката ми е много ниско и не мога да изкарам бистро да го пробвам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 14:01 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Винения камък са едни кристалчета дето се полепват по гънките на бидоните или долу по дъното. Соли на винената киселина - калиев битартарат.
(Друго си е като споменеш някой звучащ страшно химичен термин)

А за г-н Борис дето смята че човек който е допуснал миризма на сероводород в собственото си вино не бива да дава акъл на другите - човек се учи от собствените си грешки по-добре отколкото като чете за чуждите.
Аз и синя ракия съм вадил, ама само веднъж.
И колоната съм си задавял и вино е протичало от чучура, ама знам защо.
И бира съм вкисвал, и мръвки на скарата съм изгарял.
И хляб с квас съм хвърлял щото не е втасвал, ама пък и хубав е ставал.
Който не е пробвал, той не греши.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 15:11 
Аватар

Местожителство: Варна
victoryvt написа:

А за г-н Борис дето смята че човек който е допуснал миризма на сероводород в собственото си вино не бива да дава акъл на другите - човек се учи от собствените си грешки по-добре отколкото като чете за чуждите.

Остави го Борис,той иска да направи "уникално" вино и да вдигне "нивото" на форума,а не знае как да сулфитира. :megagrin: :prost: :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 147 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София