Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 16:48

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 147 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 15:16 
Аватар

Да Китаен, не знам как се сулфитара в поток в домашни условия :) Ти знаеш ли какво е сулфитиране на гроздовата каша в поток и с каква цел се прави?
Знаеш прдполагам!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 15:33 
Аватар

Местожителство: Варна
Защо ти е да го сулфитираш в поток ,на порции,колко тона ще купуваш!?
Предполагам се опасяваш да не тръгне някаква ферментация с дивите дрожди или някакви болести.Според мен е достатъчно да го сулфитираш общо в съда в който ти го смелят.Разбирам,че искаш всичко да се получи перфектно,но няма нужда да ръсиш всяка чепка поотделно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 15:42 
Аватар

Виж как можело и в добър тон да се обсъдят нещата.
Ще правя между 600 и 750 кг в зависимост от качеството на грозето.
Причините заради които искам да направя сулфитирането по този начин не са нито една от двете които си спoменал.
Бързате да се присмивате и да се шегувате иначе. SO2 има много по широк смисъл от антисептично, и инхибиращо за дрождите и бактериите действие.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 15:51 
Аватар

borisgp написа:
Причините заради които искам да направя сулфитирането по този начин не са нито една от двете които си спoменал.
Бързате да се присмивате и да се шегувате иначе. SO2 има много по широк смисъл от антисептично, и инхибиращо за дрождите и бактериите действие.

Пак си чел някоя статия :D ...ами сподели с нас неуките,нали искаш да вдигнеш нивото на форума :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 16:00 
Аватар

Мне статия учебник и мисля да не споделям. Ако има някой който е наясно и ще ми отговори ако няма такъв няма да е фатално да сулфитирам и в последствие.

ПП
Знаеш ли че сулфитирането с КМБС намалява общата киселинноста на мъстта, а това в някои случаи и особено за гроздето в България води до негативни последици за някои процеси. И глдедам , че въпреки, че вече знаеш че кашата не се затопля преди да са посадени дрождите препоръчваш на колеги точно това да правят не много похвално от твоя страна ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 16:07 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
borisgp написа:

''Инхибиращ'' не е ли фактор за обратна връзка на киселинност на материала?
Какво общо има с действието на дрожди и бактерии със So2/серен диоксид/.
п.с. А бе я пиши в ''кръчмата'' тези ''фасматагории'' и недей да спамиш по темите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 16:12 

Борисе,не си полезен момко :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 16:16 
Аватар

Инхибиращ - подтискащ поне това е едно от значенията а нали на високо ниво трябва да ви говоря за да ви респектирам, та моля да ме извините ако допусна някоя грешка все пак.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 16:29 
Аватар

borisgp написа:
И глдедам , че въпреки, че вече знаеш че кашата не се затопля преди да са посадени дрождите препоръчваш на колеги точно това да правят не много похвално от твоя страна ;)

Защо да не се затопля!? :?
На опаковката на дрождите е описано,че трябва да се разтворят в топла непареща вода и да се добавят в затоплена шира до 30гр.
Аз не чета статии,учебници...разчитам на форума и споделения опит.
Тази година така се случи,че правя за втори път вино.Използвам същите дрожди.При първия път без да затоплям ширата и температура на въздуха 18/19гр. ферментацията тръгна бурно след 48 часа.Втория път затоплих и при активирането, и ширата преди посяване и всичко тръгна бурно почти веднага.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 09:45 

извадих виното /каберне/ от джибрите преди два дни , при плътност 1,02 и захарност около 6 / сега вече плътността е около 1,01 и мисля да използвам
Малолактични бактерии за ЯМКФ ,та въпроса ми е към тези ,които се използвали тази бактерия ,момента подходящ ли е или трябва да се изчака още малко ,тихата ферментация да е в по напреднала фаза и трябва ли да се използва ДАФ за тази бактерия

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 20:03 
Аватар

Да питам и аз за съвет като колегата, че съм по неговите стъпки.

И аз след 6 дена премина бурната - пресовах и прехвърлих в бидон, който с помоща на шише сопнато вътре от 5 литра достигнах максимума като ниво т.е. пълен е до горе. Монтирах си воден клапан - щуцер със маркуч и директно в буркан с вода, НО вече 3-и ден не мога да уловя нито едно мехурче ли балонче ли, ври ли, ферментира ли, май нищо не се случва и доста се притеснявам.
Има ли основание за притеснение???

Предлагаха ми и на мен бактерия за ЯМКФ, но доста се позамислих най-вече поради факта, че към момента в мазата е 15 гр. и няма как да поддържам повече.

Дайте съвет как да се процедира.

Хубава вечер и наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 20:31 

[quote="ika"]извадих виното /каберне/ от джибрите преди два дни , при плътност 1,02 и захарност около 6 / сега вече плътността е около 1,01 и мисля да използвам
Малолактични бактерии за ЯМКФ ,та въпроса ми е към тези ,които се използвали тази бактерия ,момента подходящ ли е или трябва да се изчака още малко ,тихата ферментация да е в по напреднала фаза и трябва ли да се използва ДАФ за тази бактерия[/quot

За 2 дни да падне от 1,02 до 1,01 е проблем - ферментацията е спряла. ДАФ-не.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2013, 11:55 
Аватар

Местожителство: В.Търново
За горчивката :

Ако ти е уплътнен добре бидона и водния клапан действа - дали ще бълбука или не зависи дали има захари за разграждане - ако няма няма и да бълбука.
Кажи с какви дрожди си, каква захарност мериш при източването (ако е била 0 и под 0-та - какво очакваш да ферментира че да бълбука клапана ? Ми няма захари, няма и ферментация)
Ако не можеш да осигуриш поне 20 гр. недей купува и бактерии. Макар че има и действащи при 15гр. но не е сигурна работата. А парите са си доста.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 08:42 
Аватар

Относно бидона - сменях уплътнението, надявам се да е добре уплътнен, но не съм на 100% сигурен. Като разклатя бидона, който е пълен до горе от никъде не просълзява.
За захарите - на 6-ят ден от бурната ферментация захаромера удари дъното и веднага го извадих и прехвърлих на воден клапан. С точност нямаше как да измеря захарността. Занесох проба до наша лаборатория в града, която също ме посъветва да го извадя и оставя на воден клапан със предложение за закупуване на бактерии за ЯМКФ.
И сега не знам какво да правя - мен ме притеснява, че в мазата е 15 градуса. Сега тези дни се позатопли малко и всеки ден отварям прозорците с цел да се позатопли, ама друг път :wallbash: .

От същата лаборатория ми предлагат и нагревател за рибки - и там още едни 15 кинта и тя става една....... . Някой пробвал ли е с такъв нагревател за рибки да даде мнение? Как ще се монтира вътре в бидона и да бъде уплътнен на воден клапан?

Ако подгрея един път бидона до 20 градуса, вложа бактерии и завия добре бидона със одеала дали ще се поддържа необходимата температура от процеса достатъчно дълго или ще трябва външен източник на подгряване?

И въобще да пробвам ли да търся бактерии за ЯМКФ и то за при 15 градуса?

ПП. Усетих грешката си при неуточнените захари когато го извадих. Сега взех от приятел руски захаромер, който показва и алкохолни градуси. Наточих един буркан, затоплих в микровълновата до 20 гр. С. и захаромера показваше 0 % захарност.
Моля за съвет какво да правя, че да не изтърва положението???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 11:30 
Аватар

Местожителство: София
Горчивка,
Аз поставих нагревател за рибки - само 100вата на 300 литра мъст и разбира се изолация на съда. Понеже живея в апартамент та стари черги или завивки нямаше под ръка - полиестерна вата 1 см за 2,5 лв /метъра на 2 ката. нагревателя в началото беше на 28 градуса, но на следващия ден го свалих на 22, с изолацията си поддържа 22-23 градуса и леко си шуми. Преминаването на кабела - щуцер, маркуч в него кабела и силикон за уплътняване между двата. Разбира се кабела трябва да се снади. При мен се готвя да разпробивам неръждавейката за да го поставя правилно, но това в края на седмицата. Пробвах и с подгряване от долу с газово котлонче, ама това е умряла работа - нагревателчето сякаш си е направено за вице :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 147 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София