Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 17:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 147 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 23:16 
Аватар

ilu6a написа:
Какво е това "течна фаза"?

Комунистическо понятие от 92 -ра година за течната част на мъстта. Харесва ми и си го ползвам- Проф. Янков. Ти си ми пратил учебника :mocken: ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2013, 11:29 
Аватар

Един въпрос в тази тема да не пускам нова, защото мисля, че има връзка с тази:

Сложил съм 4 съда с вино трите от тях са на нула захарност а четвъртия е малко под единица захарност дали да го изчакам и той да стане на нула за да ги отделя от майката или да ги точа всичките, ще го държа на едно място след като ги отделя от майката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2013, 11:55 

нали разбираш,че този 1 процент до като питаш може да го няма вече а и нито е толкова важен нито е толкова сигурно че си го измерил точно :) затова,че и да чакаш и да източваш резултата едва ли ще е различен ..
вади .. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2013, 13:13 
Аватар

ika написа:
нали разбираш,че този 1 процент до като питаш може да го няма вече а и нито е толкова важен нито е толкова сигурно че си го измерил точно :) затова,че и да чакаш и да източваш резултата едва ли ще е различен ..
вади .. :)

Благодаря за бързия отговор, ще го вадя тогава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2013, 13:21 

Местожителство: Русе
Горчивка, да не си от Русе?
аз също се интересувам от въпросите, които е задал Горчивката, моля някой от по-знаещите колеги ако може да вземе отношение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2013, 13:49 
Аватар

Аз нещо пак не съм разбрал защо всички отделяте при нула захар.....?Не е ли малко грешен подход това? Сигурно е замесена самата тиха ферментация по някакъв мистериозен начин ....
Ами Каберне совиньон и то ли при 0 захар ако няма да отлежава особено :warn:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2013, 14:36 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Личното ми мнение е, че много често се подхожда "механично" към проблема и без да се мисли много. В никакъв случай постът ми няма да е прецизен, но се надявм да разберете идеята ми :)

Основният въпрос е какво искаме да постигнем. Ферментацията с люспите я разглеждам като по-продължителен период на мацерация. В тоя смисъл, ако искаме да направим по-леко, по-малко натоварено вино от към екстракти, тогава трябва да се отдели по-рано. И обратното, ако търсим "по-тежко" и по-обагрено вино, тогава трябва да го държим по-дълго време с люспите. Т.е за мен правилото да се отделя при 0% захар е грешно, но различни хора, различни вкусове. Естествено, че трябва да се съобразяваме и със страшно много други неща ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2013, 15:00 

разбира се ,че с два реда е НЕ Е ВЪЗМОЖНО да се опише процеса но много хора спазват отколешна традиция ,виното да престоява 10 до 20 дни в джибрите ,което много от питащите сега го приравняват с протекла бурна ферментация / 0 захарност .. :) / този процес носи много негативи /лично за мен/ но и дава по голямо спокойствие за протичане на ферментацията имайки в предвид запазване на по висока температура и други подобни .
вино все още се прави в неподходящи съдове ,на открито при меняща се температура ,което лично според мен обяснява многото подобни въпроси .
четете написаното от знаещите във форума,систематизирайте си информацията и изхождайте от условията ,които вие имате .
добро вино не се прави от първото залагане на грозде нито пък от дтори ,трети опит ,изисква се много любов,търпение и всеотдайност ,ако пък нямате тази любов ,просто си направете сносно домашно ...наздраве :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2013, 15:44 
Аватар

Аз бих искал да помоля по-опитните колеги за някои коментари по този въпрос.
Въпреки, че всичко е много относително и основната променлива която не подлежи на контрол е самото грозде искам да попитам за вино с потенциален алкохол 14.8% -15%
за постигане на добър баланс между алкохол, танини и киселини при положение, че виното няма да отлежава, а ще бъде изпито до пролетта и температура на ферментация 22-23градуса, настойване на 11 градуса за 4 дни, вложен пектолитичен ензим Лафасе, дрожди FX10 , Лафорт. Та при тези условия някакви коментари относно отделянето на твърда от течна фаза за Каберне совиньон, Каберне фран, Мерло. И същите условия, но 20 часа студена мацерация на 15 градуса за сира?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 13:21 
Модератор
Аватар

Съмняваме някой от колегите да се ангажира с коментар, не защото се съмнявам в техните способности :) но за такова нещо си трябва сериозна "база от данни" - в продължение на по-дълъг период (примерно 10 години) човекът Х да е првил всяка година от един и същи сорт няколко различни вина, и да има база за сравнение - нещо много трудно в домашни условия...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 14:02 
Аватар

Напълно съм съгласен за това явно остават общите положения и от там нататък експериментите всяка година.
Аз за сега следвам плана едно и също грозде от един производител (+ два нови сорта тази година), един и същи щам дрожди и леко по леко изчистване на грешките и извиличане максималното от това грозде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2016, 10:32 
Аватар

Здравейте,

Изчетох всичко по темата и имам едно питане относно ферментацията. Виното го държах в джибрите докато падна на 1-2% захарност. Ферментацията протече за около 19 дни, като нямаше такава бурна. От самото начало само бълбукаше по малко. Вчера го извадих и прехвърлих в друг съд като съм му сложил и маркуче и шише с вода. Помещението е същото където го държах и преди това, а температурата е 16 градуса, като и сега съм го завил. Не съм слагал бактерии. Опитах се да го стопля, но не мога да преценя колко трябва и ще е грешка ли ако го претопля повече? Днес сутринта го проверих, за да видя дали има балончета, но стоях няколко минути, нищо не се отдели. Какво бихте препоръчали, да пробвам ли да го стопля повече и до каква температура, ако нямам термометър?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2016, 11:08 

Тоест,дрожди не си слагал?
На вкус как е..някакви начални стойности за гроздето...Как определи тези 1-2%?
И как ще разбереш до каква темп си го стоплил като нямаш термометър???????

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2016, 11:55 
Аватар

Дрожди не съм слагал в самото начало, оставих го на "дивите". Иначе захарноста в началото я нагласих на 23-4 градуса с добавяме на малко захар. Меря го с захаромер от тези, които имат захарност и процент алкохол (мисля руски). Иначе на вкус взе да заприличва на вино, не е кисело, съвсем леко се усеща още сладост. Та вчера го извадих от джибрите (19 ден), захарност 1-2%. Иначе затоплянето защото нямам друго в момента и малко с подръчни материали - в една тенджера затоплям, не да пари, а да се усеща топло на допир - предполагам е около 40 градуса. Два пъти топлих тенджера около 5л. (виното е около 50л), но предполагам не съм вдигнал достатъчно температура. Доколкото четох е добре да е поне 20 градуса. Четох, за сулфитирането и внасянето на танини, бактерии и т.н., но ми се иска да го правя без никакви подобрители от изброените. Доколкото четох, може да протекат нормално процесите и без тях.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2016, 13:39 

Orisis написа:
. Четох, за сулфитирането и внасянето на танини, бактерии и т.н., но ми се иска да го правя без никакви подобрители от изброените. Доколкото четох, може да протекат нормално процесите и без тях.

Това не са подобрители...явно не си чел достатъчно.
Давай ...напъвай без тях.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 147 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София