Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 00:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Ное 2013, 14:57 
Аватар

Бай Танасе сигурно си прав за всичко, което си написал, но много силно миришат дори и да е само в началото. Виното доста лесно прихваща миризми та това е основен недостатък дори и на добрите домашни вина - имат много странични тонове придобити от какво ли не при създаването им.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2013, 16:52 
Аватар

Местожителство: Божурище
Силиконов маркуч за хранителна промишленост. Има ги на различни диаметри. Обикновено са със стена 1,5mm и 1mm. И са достатъчно меки, силикон. Разрязва се по дължина и се поставя на ръбчето на бидона. Няма да има никакви миризми... Не съм пробвал, като идея просто. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2013, 21:59 

Местожителство: София
Замазвам външно със силикон на общо основание...няма придаване на аромати на виното.
Прикачени файлове:
IMG_0290.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 20:29 
Аватар

borisgp написа:
Силиконите миришат страшно много изобщо нямат място в близост до виното според мен.
И какво толкова ги уплътнявате тия бидони балончета ли чакте ???? Аз нямам нито един бидон, който като му стегна обръча или капака на винт да изпуска .... странна работа, хлябове, силикони се лепят и май всичко в търсене на тихата ферментация.

Колега,потьрси си акрилатен силикон.Нямат НИКАКВА миризма,вршат сьщата работа за това,за което говорим

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2013, 18:13 
Аватар

Здравейте,
имам един въпрос. Виното е отделено от майката след бурната ферментация. Вече 36 дни протича тиха ферментация и виното е много мътно. Нормално ли е, и колко време протича тихата ферментация при отделено вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2013, 06:39 
Аватар

на тоз въпрос има само един отговор на принципа на мечо пух - колкото повече, толкова повече. Може да прочетеш малко и ще разбереш че има много фактори - дрожди, сулфитиране, температура и пр.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2013, 11:28 
Аватар

Оooo чета и то много :) Всяка година се опитвам да подобрявам технологията си, но до сега не съм отточвал след бурната ферментация. Виното е започнало лееко да се избистря, сулфитирал съм при зареждане на гроздето. Май единствено ме притеснява температурата в помещението. Ще гледам днес да завия бидона с одеяла, че друго като вариант за мазата нямам :( Снощи пробвах малко вино, няма кисела жица, има лек натрапчив мирис, но си мисля че след първото откаляване това ще се оправи ( поне така беше миналата година) Лошото е, че около мен няма човек, който да попитам. Само като чуят за воден клапан, дъбов чипс и т.н., се отказват да говорят с мен на тази тема :shock: Пък аз се опитвам да направя хубаво вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2014, 10:03 
Аватар

Как проверявате, дали не изпуска от капака на бидона? Това, че клапана бълбука, не означава, че не изпуска от капака. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2014, 10:35 
Аватар

Местожителство: Варна
Ако бълбука,според мен не изпуска.По-вероятно е да не бълбука,но пак да има тиха ферментация.Облепи капака с монтажна лента,много е еластична.После ако можеш стисни леко бидона,ако е по малък и добре уплътнен трябва да избълбука водния клапан.Само внимавай да не глътне водата обратно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2014, 11:22 

devalves написа:
. Вече 36 дни протича тиха ферментация и виното е много мътно.

Това ,че е мътно не е проблем...ще е така още доста дни,но е време да го свалиш от 1вата груба утайка защото тя придава този "натрапчив мирис" за който си писал

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2014, 13:01 
Аватар

Местожителство: Варна
Той сигурно го е изпил вече :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2014, 15:44 
Аватар

Местожителство: Пазарджик
Аха,натисни малко бидона и... днес така ми се увеличи виното с 1 литър! :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2014, 07:44 
Аватар

Имам следните 3 въпроса:
1. Мога ли да преточа виното на 10-12 ден от тихата ферментация за да използвам утайката при варенето на ракия и отново да го върна в съда за тиха ферментация на воден клапан?
2. На какъв етап от тихата ферментация да вложа дъбовият чипс и колко време да престои във виното?
3. Може ли да ползвам дъбовият чипс от виното за ракия, след измиване , разбира се?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2014, 09:37 

Утайката в ракията е ненужно...Това е първа груба утайка с дрожди и техни "трупове" освен миризма лошо друго няма да постигнеш.
Чипса за ракия няма да стане-ще ти я оцвети в червено.
Във виното го слагай когато искаш...може и в самото начало на ферментацията,въпроса при него е колко ще стои там.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2014, 12:59 
Аватар

ilu6a, благодаря! Все пак да направя ли едно декантиране на виното на 10-15ден от началото на тихата ферментация за да отстраня тази ненужна утайка,която може да влоши качеството на виното и ще внесе допълнителни "гадни" миризми. След това отново на воден клапан за 30-40дни до следващото претакане. Бях добавил 10г/100л ДАФ в началото на тихата ферментация, да добавя ли пак същото количество ДАФ след първото претакане?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Следваща

Часова зона: Европа/София