Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 06:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Окт 2014, 19:48 
Аватар

Аз пък сулфитирам само след мелене на гроздето, не казвам, че е правилно, но вече 5 години не съм имал никакви проблеми като последното го изпиваме края на ноември/става въпрос за вино от предната година/ и почваме от новата реколта. А всичко за производството на вино и ракия съм научил само и единствено от този прекрасен форум, за което благодаря на всички! Изпитвам известно недоверие към допълнителното сулфитиране, защото имам чувството, че никога няма да изчезне мириса на сяра, не го понасям.Пък и винаги купувам много качествено грозде и стриктно спазвам всички хигиенни изисквания и точната технология.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2014, 21:00 
Аватар

Местожителство: Враца
За мириса на сяра допринася сулфитирането в периода 2 часа след смилането- до 2 месеца.
В този периода на бурна, тиха и ЯМКФ, серниста киселина- НЕ!

ПП. Това което го написах може да се сложи като тема в раздел Начинаещи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2014, 22:36 

Местожителство: София
5_kila написа:
В този периода на бурна, тиха и ЯМКФ, серниста киселина- НЕ!

ПП. Това което го написах може да се сложи като тема в раздел Начинаещи.

Не е така особено що се касае ЯМКФ!
Цитат:
"След завършване на ябълчено-млечнокиселата ферментация вината се отделят от утайките, сулфитират се до 25 - 30 mg/dm свободен SO2 и се обработват с бистрители" -Технология на винопроизводството Проф. Атанас Янков

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2014, 23:00 
Аватар

"След завършване на ябълчено-млечнокиселата ферментация ", е написал уважаемият професор.
"В този периода на бурна, тиха и ЯМКФ, серниста киселина- НЕ!" , е написал уважаемият колега от форума -и двамата са абсолютно прави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2015, 19:40 
Аватар

Използвам темата за да не пускам нова - дано да не нарушавам правилата! Накратко, около 120 литра памид без чепките, 19 градуса, 3 кг. захар и стана около 21 (толкова показа захаромера). Сулфатиран вечерта, на сутринта дрожди някакви от аптеката, след 24 часа активатор за дрожди (пак от същата аптека). След 2 дена започна бурната ферментация, утре е седми ден и мисля да отделя материала за тиха ферментация. Та възникват два въпроса:
Още не е приключила бурната ферментация - ври, но на вкус вече не усещам сладост (може и да се лъжа). Да го отделям ли, или да изчакам още малко. Нямам възможност същия ден да го прехвърля в 10 литрови туби и да им монтирам водния клапан, та мисля да го отточа в едно 60 литрово бидонче и да му метна няколко ката тензух и една торбичка пясък. А на другия ден да го прехвърлям по тубите. Ще му стане ли нещо или да изчакам още един ден и направо тогава да го сипвам по тубите и водния клапан.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2015, 21:10 

Изчакай спокойно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2015, 21:39 
Аватар

Ок, благодаря за съвета - ще изчакам!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2015, 22:25 

Не разбирам ,кое не ти е ясно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2015, 22:33 

Сулфитра се на различни етапи...прочел си точка 3 от темата Червено вино,а точка 10 не...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2015, 02:37 
Аватар

http://brsquared.org/wine/Articles/SO2/SO2.htm
Ако някой се интересува, това е най-доброто, което съм чел за SO2. Обобщена информация от много професионални източници от цял свят(както се вижда в края - минимум 50), която е достатъчно подробна, но написана на език, който е достъпен и разбираем за нас(като изключим, че е на английски де). Иска ми се да има подобни неща написани на български език, но едва ли някога ще се случи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2015, 08:41 
Аватар

Привет, имам въпрос относно водния клапан при тихата ферментация.
В събота отделих младото вино в бидон и му сложих маркуч, а на края на маркуча в бутилка с вода. Мехурчета се появяват само като размърдам края на маркуча и го извадя на 1-2 см преди края на водата в бутилката. Когато е в дънота на шишето няма мехурчета, когато тръгна да го вадя към повърхноста на 1-2 см до края на водата бълбука все едно някой му духа отвътре. Възможно ли е когато има много вода в бутилката да му е много налягането и да не могат да излязат балончетата, а като го изкарам близо до повърхонстта тогава да излизат? Вчера и днес ходя да му изкрвам по този начин въздуха, но ми се иска да си излиза сам този въздух.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2015, 08:57 

Разбира се ,че като е потопен повече маркуча се иска по-голямо налягане за да преодолее водния стълб.Когато водния стълб е по-малък(не си потопил повече маркуча) то е необходимо по-малко налягане за това и излиза газа.
Просто го остави близо до повърхността .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2015, 11:57 
Аватар

От 2 дни го сложих в буркан с 3см вода в него и не излизат балончета. Когато леко го размърдам само и бълбука в продължение на 10-15 секунди докато не изкара целия въздух , който се с ъбрал в бидона за 8 часа да речем. Да не се получава така, защото го сложих в голям съд и остана много въздух? Дали ако сложа S образен клапан няма да е добре?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2015, 12:08 

Не са притеснявай,щом излиза като разклатиш значи всичко е уплътнено и херметизирано.То не може да бълбука постоянно.
Да S-ката е по-добрия вариант,при нея няма възможност да смукне от водата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2015, 20:34 
Аватар

Местожителство: Бургас
Да използвам темата за въпросче:
Мерло без чепки, захарност 23, престояло 6 дни за бурна ферментация, след това източени 100 литра в две буренца и туба. След 10-12 дни спряха да излизат балончета от клапаните. Изчаках още два три дни и днес ги отворих за да добавя бентонит. Има леко кисела жилка виното. След седмица като го откаля и преточа през медна фуния, ако не изчезне киселата жилка, мога ли да добавя малко сода за намаляване на киселинноста (прочетох го тук в ръководството че така може да се намали киселинноста) ?
Не съм подготвен за ЯМКФ за да пробвам. Миналата година пак имаше леко киселеене което изчезна в последствие след откаляване и преточване през медния купол на казана :D
Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София