Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 10:29 
Аватар

Винаги след завършване на бурната ферментация отделям виното в буферен съд и след 24-48 часа отново го отделям от грубата утайка в съд където да протече тиха ферментация, която продължава 2-3 седмици. Тази година освен мерло, където нещата се случиха по този начин, реших да напрявя и мавруд + мерло. След завършване на бурната ферментация отделих виното в три буферни съда всеки по 50 литра. След 24 часа в единия съд се отделяха малки мехурчета и се чуваше слабо пукане, докато в другите два не се случваше нищо. Прехвърлих виното от трите съда в един и като че ли всичко замря - няма мехурчета, няма никакво пукане, пълна тишина. Досега не ми се беше случвало такова нещо. Серниста киселина добавям при смилането в размер на 50-70 мл/100 л. Та бих искал да попитам каква може да е причината за липса/прекъсване на тиха ферментация? :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 11:01 

Местожителство: Казанлък
Най-вероятно не е прекъснала , а се отделил CO2 който виждаме на повърхността при АФ .След няколко дена отново ще се появят мехурчета , защото количеството CO2 намаля доста при изразходването на захари .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 11:16 
Аватар

След няколко дена? Попринцип при самото прехвърляне, претакане и прочие ферментацията временно спира и после пак тръгва. Тук говорим след 24 часа и не се чува нищо. Кога мислиш че ще тръгне?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 13:21 

Местожителство: Казанлък
Фермантацията не спира , признаците за нея не са така видими , защото при самото прехвърляне на виното CO2 излита . След тази процедура е нужно време да се насити отново с CO2 . Отвори един съд , виж какво се вижда и сподели .
P.S. Аз лично чувам само когато има бурна ферментация . По време на тиха съдя по водните клапани и отделяне на CO2

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 14:36 
Аватар

По време на тиха чувам даже през капака на бидона. Когато съм прехвърлял пращина този звук спира напълно и до около два часа започва отново. А след 24 часа, ако не се чува никакво пукане, не само по СО2 ами и по СН4 да гледаш пак няма да има ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 16:29 
Аватар

Местожителство: Перник
Тук малко да подкрепя Христо, моите шишета ги държа на топло и като подам ухо да тях се чува едно съскане, което при претакане спира за няколко часа и след това пак започва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 16:45 
Аватар

Вече повече от 10 дена откакто съм прехвърлил виното и няма никакви признаци за каквото и да е било. Температурата на помещението я поддържам малко над 20 degC, но явно няма никакъв смисъл от това и така ще си го пия. Надявам се това да не се отрази негативно върху качествата му.
В съгласие с L34, досега при тиха ферментация винаги съм чувал пукането през стената на бидона.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 17:00 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Щом температурата не е ниска, според мен причината е като при хляба да изгори и жената да забременее - късно изваден :D
Трябва да има достатъчно захари и активни дрожди при отделянето от джибрата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 18:09 
Аватар

Отделянето от джибрите го правя на 6-7 ден от добавянето на дрождите, тогава захаромера показва 0, което според мен е малко над нулата и досега не е имало провал. Все пак благодаря на всички изказали мнение по въпроса ми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 11:59 
Аватар

Илюша махнах виното от грубата утайка, виното не е газирано, но продължава много слабо отделяне на някакви газове. Чудя се дали има някакви процеси, или не, понеже не съм сушфилирал и бистрил с бентонит и още го държа на 20 градуса.
П.С. Оставих чаша с вино за 48ч, цвета не се промени, но вкуса се промени, горчивината изчезна и на вкуснстана безлично и бозаво.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 12:18 

Местожителство: София
Остави го още малко на тази темп.,докато се поуспокои.
После го изнеси на студено(то един студ настана ама ,ще дойде))).Бентонит,сулфитиране ,откаляване след 6-7 дена.Но само ако е спокойно виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2015, 19:29 
Аватар

Прикачени файлове:
WP_20151126_004.jpg
Не зная въпроса ми дали е за тази тема ,но ще пиша.Бяло грозде 110 кг. димят (македонски) и ркацители, смачкани и добавени 20 гр. кмбс.Отделяне на сока чрез пресоване с мрежа за шпакловка (не искаше да тече през канелата). Оставено да се утай 24 часа и отточена по-бистрата част.Добавени дрожди за червено вино(изпробвани от мен на червено вино и джибри за ракия).Дрожди за бяло вино намерих само неутрални -за бяло ,червено и розе.
След 10 дни бурна ферментация го отделих за тиха във туби от минерална вода, с маркучета от система и в буркана.В началото имаше отделяне на балончета , намаляващо с времето.След 30 дни-на 20.11. го откалих пак в туби от минерална вода ,като оставих маркучето да тече по стената на съда.Преди да откаля ,сипах за проба в една чаша и я оставих да седи на светло и топло 24 часа -нямаше промяна в цвета и вкуса.Но виното беше газирано-имаше малко балончета.
Днес 26.11. взех малко вино за проба и проблем.Има миризма като на винената кал която изхвърлих при откаляването. Отварях и другите туби ,същата миризма.Тубите са без маркучета, плътно затворени.Може ли проблема да идва от това че още се отделят някакви газове(че тече ферментация) . Защото като престоя малко в чашата ми се струва че миризмата намаля.
Мисля да пробия капачките и да продължи да стой да воден клапан.Иначе като цвят ми харесва.
Моля за съвет. :help: :?

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2015, 22:30 

Местожителство: София
Това спареното ,ще изчезне като го прелееш един два пъти с широк достъп на кислород.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2015, 16:28 
Аватар

Не е проблем да го прелея в кофа и после да го върна обратно в тубата.Но дали пак да пробия капачките и да го оставя на воден клапан ? Като го откалих беше газирано,получи се доста пяна на гърлежа на тубите.Изчаках да се дегазира и тогава затворих.Дали протича още ферментация, защото температурите през цялото време бяха по-ниски от нужните.При започване на ферментацията 18 гр. ,които спаднаха до 15 докато мине бурната.Това в маза на панелка.
Захарността беше 20 % ,измерена при 15 гр. температура. Толкова беше в гаража където преседя едно денонощие.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2015, 13:04 
Аватар

Или пробиваш и на воден клапан, или оставяш хлабава капачката. Не го бутай докато не стане, защото ако си точиш по малко за пиене, влиза въздух и в един момент ще се оксидира прекалено много.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часова зона: Европа/София