Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:15

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Сода Каустик
МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 13:53 
Аватар

Здравейте!
На скоро получих подарък от Дядо ,буре което не е ползвано дълги години.
След като го закиснах добре ,реших да го измия със сода каустик.При първото миене падна доста мътилка ,но при второто водата излизаше бистра.
Миенето го извърших ,като на 60 литрово буре сложих 2 супени лъжици сода каустик и залях с 10 литра гореща вода.След това разклащах бурето във всички страни и излях водата .Отново сложих 10 литра гореща вода и отново повторих процедурата с разклащането и пак излях водата .След това около 2-3 пъти налях със студена вода отново разклащане и отново изливане.Накрая напълних бурето до горе със студена вода и го оставих 2-3 часа да постои .След това излях водата ,оставих бурето да се отцеди опуших го със сярна таблетка и напълних виното.
Въпросът ми е,при това миене има ли вероятност да е останало известно количество от содата каустик ,която да навреди на здравето при консумация на виното ?
Може би въпросът ми ще буди смях в някои,но все пак за първи път мия със сода каустик и е нормално да се притеснявам. :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Сода Каустик
МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 14:00 
Аватар

Има сода за бъчви, която е специално за тая цел... Защо си ползвал сода каустик.. може и да са сходни ама ми е чудно просто.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 14:23 
Аватар

stefannankov написа:
Има сода за бъчви, която е специално за тая цел... Защо си ползвал сода каустик.. може и да са сходни ама ми е чудно просто.

Четох преди време ,че тя измивала най-добре и тъй като бурето е стояло доста време без да се ползва, реших да го измия с нея .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 15:36 
Аватар

Едва ли ще стане нещо, ако има останала най-вероятно ще се неутрализира с киселините на виното/мъстта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 16:15 
Аватар

krasentotev написа:
Здравейте!
След като го закиснах добре ,реших да го измия със сода каустик.При първото миене падна доста мътилка ,но при второто водата излизаше бистра.
Миенето го извърших ,като на 60 литрово буре сложих 2 супени лъжици сода каустик и залях с 10 литра гореща вода.След това разклащах бурето във всички страни и излях водата .Отново сложих 10 литра гореща вода и отново повторих процедурата с разклащането и пак излях водата .След това около 2-3 пъти налях със студена вода отново разклащане и отново изливане.Накрая напълних бурето до горе със студена вода и го оставих 2-3 часа да постои .След това излях водата ,оставих бурето да се отцеди опуших го със сярна таблетка и напълних виното.
Въпросът ми е,при това миене има ли вероятност да е останало известно количество от содата каустик ,която да навреди на здравето при консумация на виното ?
Може би въпросът ми ще буди смях в някои,но все пак за първи път мия със сода каустик и е нормално да се притеснявам. :lab:

Въпросът не буди смях, но буди недоумение.Първо си действал, а след това питаш. Още по голямо недоумение будят някои отговори. Сода за бъчви- това е търговско(народно) название на натриев карбонат.Сода каустик е също търговско название на натриева основа- една от най силните основи.Ако я налееш в по концентриран разтвор, ще видиш как пред очите ти дървото се " изпарява".Но си пази очите, че ако попадне и една капка, може много лошо да загазиш.От киселина спасение има , но от основа-почти няма.Така,че остави содата каустик (соде му викаше баба ми) за направата на сапун, а бъчвите мий с това което се препоръчва, а не с това което ти е под ръка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 16:39 
Аватар

Натриевата основа е активна главно към мазнините,които влизат в състава на клетъчните мембрани и на това се дължи нейното почистващо и антибактериално действие.Към целулозата в дървесината няма да прояви особен афинитет и няма да му стане нищо.В промишлени условия се ползва 2%-ов разтвор,а ти си приготвил 0,1%-ов,а пък си го отмил и предостатъчно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 16:48 
Аватар

kostakurta написа:
krasentotev написа:
Здравейте!

Въпросът не буди смях, но буди недоумение.Първо си действал, а след това питаш. Още по голямо недоумение будят някои отговори. Сода за бъчви- това е търговско(народно) название на натриев карбонат.Сода каустик е също търговско название на натриева основа- една от най силните основи.Ако я налееш в по концентриран разтвор, ще видиш как пред очите ти дървото се " изпарява".Но си пази очите, че ако попадне и една капка, може много лошо да загазиш.От киселина спасение има , но от основа-почти няма.Така,че остави содата каустик (соде му викаше баба ми) за направата на сапун, а бъчвите мий с това което се препоръчва, а не с това което ти е под ръка.

Не съм мил с това което ми е под ръка ,а с това което препоръчват като най силно средство за измиване .
Ето и няколко такива статии :
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1078282
Дори тук във форума има такъв съвет че е най-силна за миене ,прочети точка 1 там е написано Натриева основа което си е Сода Каустик
viewtopic.php?t=375&p=2772

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 16:52 
Аватар

biohazard написа:
Натриевата основа е активна главно към мазнините,които влизат в състава на клетъчните мембрани и на това се дължи нейното почистващо и антибактериално действие.Към целулозата в дървесината няма да прояви особен афинитет и няма да му стане нищо.В промишлени условия се ползва 2%-ов разтвор,а ти си приготвил 0,1%-ов,а пък си го отмил и предостатъчно.

Благодаря за отговора ,между другото така ме посъветва да го измия един бъчвар .Затова го измих със Натриева основа .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 22:49 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Не уместно ще е да се само цитирам.Споделих че използвам сода каустик (натриева основа ) но за бидони.
Това което е направил Красен е вече история,виното е налято в бурето.Винената киселина ще реагира с следите от натриева основа и ще се образуват мин. количества тартарат.
За в бъдеще не прави така използвай сода за бъчви и верига (синжир).Веригата при търкаляне на бъчвата трие стените и премахва налепите.
Истина е че содата за бъчви не е истинска а заместител.Содата за бъчви е калиев карбонат-поташ (второто наименование е от френски).
На пазара под сода за бъчви се предлага натриев карбонат който е много по евтин и много разпространен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2013, 23:05 
Аватар

Местожителство: Варна
Веригата (синджира) има лошия "навик" да се вързва на възел при търкаляне в затворени обеми. Не винаги, но се случва. После няма вадене през враната на бурето. "Не питай старило, а питай патило!"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 11:19 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Содата каустик чисти много здраво.
Даже и в места дето не можеш да бръкнеш.
И не бива да се плашим чак толкова от нея. Стига да не си пръснеш в очите по грешка.
След изплакването и да остане малко лугава повърхността, няма страшно - всяко вино, бира и т.н. си имат киселинност, която веднага ще редуцира остатъците от содата.
За дезинфекция може да се ползва слаб разтвор на серниста киселина, или йоден разтвор - капка йод в 1 л. вода, както и специални дезинфектанти за хранителната промишленост, най-често базирани на пероцетна киселина.
Всички тези дезинфектанти не оставят следи в напитката която бива вливана после.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 14:26 
Аватар

Малко сода каустк във виното голяма работа, киселините ще я неутрализират. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 17:54 
Аватар

Днес пак говорих с бъчваря ,който ме посъветва да го измия с натриева основа,та и той ми каза въобще да не се плаша и че той всички бурета ги мие със сода каустик . Питах го защо не ги мие със содата която продават за бурета ,а той ми отговори ,цитирам:
"Защото мойто момче, не е онази сода от едно време ,сега продават гола вода и ушна кал"
Вече чакам виното да стане и да го опитам ,ако продължа да пиша във форума значи не съм се затрил :) ,ако пък се затрия ,банките да му мислят .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 20:00 
Аватар

krasentotev написа:
Днес пак говорих с бъчваря ,който ме посъветва да го измия с натриева основа,та и той ми каза въобще да не се плаша и че той всички бурета ги мие със сода каустик . Питах го защо не ги мие със содата която продават за бурета ,а той ми отговори ,цитирам:
"Защото мойто момче, не е онази сода от едно време ,сега продават гола вода и ушна кал"
Вече чакам виното да стане и да го опитам ,ако продължа да пиша във форума значи не съм се затрил :) ,ако пък се затрия ,банките да му мислят .

За затриване - не бой се.Ама ако затриеш виното, да накараш майстора да го изпие, че и да си го плати.Едно време бях на бригада във винзавод.Там имаше инсталация за измиване на бутилките, и действително използваха натриева основа.Но това е стъклко- то нищо не попива.Затова внимателно прочети какво пише "cavxan", той е химик и може да му вярваш.Може за бидон , който е от пластмаса, за неръждавейка-също.Дървото е порьозно и все пак попива.Какво ще се получи при използване на едното, или другото не знам.Но явно има причини да не се използва натриева основа, когато става въпрос за бъчви.А на тия от вестник 24 часа по малко вярвай.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часова зона: Европа/София