Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Окт 2013, 20:16 
Аватар

Привет колеги, за втора година правя бяло вино (димят и малко памид). Първия път се получи страхотно винце -около 35-40 литра даже си бутилирах малко. Тази година окрилен от миналогодишния успех реших да напълня 60 литрово бидонче. Така и направих гроздето(от лозето в село) пак беше основно димят + малко памид и около щайга мерло. Смачках го, източих самотока, сулфитирах (май малко повече от колкото трбваше), сложих дрожди и си завря - точно както миналата година. Бурната ферментация мина за около 3-4 дена след това тихата обаче продължи само 5-6 дни и спря да "барбоника" през водния клапан. Така вече седмица от как е спряло реших да го опитам макар и все още мътно. Пуснах половин буркан от канелката долу(знам че отгоре е по-бистро ама още е на воден клапан и не ми се разваляше). Точно като миналата година на вкус - мирише си леко на "яйца" (все пак не е претакано още), но е КИСЕЛО :cry: . Може ли да се направи нещо за него :help: . За пробата сложих щипка сода в чашата и се оправи ама може ли така да излекувам цилея бидон - да не взема да се отровя нещо от тази сода :drunk:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2013, 21:05 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Трябвало е да премериш киселинноста,преди началото на ферментацията и да коригираш в нормите.Откиселява се с калциев карбонат.тази процедура я направи след като откалиш...но първо вземи и ПРЕМЕРИ киселинноста...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2013, 21:16 
Аватар

Naskohondata1 написа:
Трябвало е да премериш киселинноста,преди началото на ферментацията и да коригираш в нормите.Откиселява се с калциев карбонат.тази процедура я направи след като откалиш...но първо вземи и ПРЕМЕРИ киселинноста...

А как се мери киселинност :? и евентуално какви са дозите на въпросния калциев карбонат?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2013, 21:25 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Мери се с рн meter най точно,също с лакмусови комплекти,но там е доста неточно.дозата я пише на опаковката...3-4 гр на литър,по памет намаляше киселинноста с 1%

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 12:57 
Аватар

Тоз димят малко рано е обран щом сега вече е полуготово вино. Освен откиселяването може и от други чалъми да има нужда (изваряване) щото като се наложи да се слага много откислител не остава нищо като вкус... Поне моя малък и скромен опит в тая посока така говори...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 13:04 

Местожителство: София
не бързай...изчакай...ще се отлага винена киселина по стените на съда с понижаването на температурите- така киселинността ще падне.
Рано е още да се говори за киселинността на виното още повече ,че я установяваш органолептично....а тази проверка се влияе от много фактори :D
На каква температура го пробва?Тъй като на по висока -18...20градуса усещането е по-силно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 20:23 
Аватар

Ами за рано не знам колко е рано - захаромера показа 22 карата, а за опитването - беше на стайна температура. Иначе си набавих вече калциев карбонат, НО се оказа че съм се излъгал за тихата ферментация. Винцето все още си ври. Май тия дни с понижаването на температурите ферментацията е забавила ход, не е спряла. Сега се чудя дали го оставя да си преври и тогава да го мъча с карбоната (ако има нужда де - колегата ilu6a ми даде малко надежда), защото на упътването пише, че след карбоната се стабилизира с 1мл/л серниста кисилина, а това ще прекрати ферментацията. От друга страна ако го оставя да си преври да не вземе да се вкисне непоправимо - тогава и за ракия май няма да става. :wallbash: :nixweiss: :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 21:13 

Аз доколкото съм запознат вино се пробва след 30 дни откакто е отделено за тиха ферментация и ако ти се струва кисело-
добавяш калиев бикарбонат да понижиш киселинноста с 0.5%(2гр./литър вино), след 2 дни пак дегустираш и ако трябва пак с 0.5% докато ти хареса.
Нека все пак се изкажат и разбирачите да не заблудя нещо колегата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 22:16 

Ехо-полека с бикарбоната...после връщането назад е също бъзикня...

Остави виното,само поддържай температура поне 15-18градуса..нека мине време...
Защо искате след 30 дена да имате вино?Просто изчакайте...на този етап нямаш нищо формирано....освен изразени киселини.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 22:38 
Аватар

Местожителство: Варна
ilu6a написа:
Защо искате след 30 дена да имате вино?Просто изчакайте...на този етап нямаш нищо формирано....освен изразени киселини.

Даже не са 30 дни,а 15...Бързат хората жадни :saufen: :D
dinio84 написа:
Бурната ферментация мина за около 3-4 дена след това тихата обаче продължи само 5-6 дни и спря да "барбоника" през водния клапан. Така вече седмица от как е спряло реших да го опитам макар и все още мътно. ....КИСЕЛО :cry:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 22:53 
Аватар

Дните са наистина 15-тина и реших да го опитам защото помислих че е превряло. Оказа се, че заради захлаждането ферментацията се забавила дотолкова, че да "избарбониква" през 15-20 мин., а не през две-три, както е сега да речем след оправянето на времето. Винцето не отвън, но все пак температурата играе нагоре-надолу. Колкото и да ми се иска не мога поддържам перфектни температури. За сега мисля да го оставя и да не му слагам нищо. Като преври и се избистри ще го опитам пак и тогава ще споделя резултатите. Благодаря на всички отзовали се в темата. Приятна вечер и наздраве :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 22:56 

е....благодаря ,че попита...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2013, 23:08 

dinio84,
ако ти е кисело- дай ми го на мене- ще довтасам с колата и 2 бидона за норматив
на нашата компания стомасите са от неръждавейка и с лимонада ще го прецилиндриме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2013, 00:38 
Аватар

Къде е гледан димята, ако мога да попитам, че тази убийствена комбинация на памид и димят само във варненско се опитват да я правят...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 11:37 

stefannankov написа:
Къде е гледан димята, ако мога да попитам, че тази убийствена комбинация на памид и димят само във варненско се опитват да я правят...

До колкото съм запознат късните сортове - Алиготе, Памид, Ризлинг, Шевка, Димят, Гъмза, Ркацители, Червен мискет не могат да узреят преди края на септември, по нашия край ги берат даже след средата на октомври че иначе стават вината киселки, та в тая връзка- да не би да е било зеленко гроздето в началото на септември когато е брано?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София