Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 10:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 16:23 

sfotev написа:

vyrhara написа:
Приятели, днес прехвърлих само сока за тиха ферментация и в третия бидон(60л) имам вино до половината- това ще ми е за доливане след откаляването, въпросът ми е:

Как да го запазя с толкова въздух вътре 20- 30 дена-
да му паля ли серни ленти или някакви други мурафети?
А ти дето пускаш питанката няма ли да кажеш какво е виното...

Каквото и да е виното, няма да правиш никакви "мурафети". Оставаш го да си стане вино и после пиеш
Как така в третия... как искаш съвет с половин въпрос... Нали се сещаш че не сме били в мазата ти последните 20 дена :) пообесни малко
Какво имаш в предвид под "доливане след откаляване" ?

sfotev,
виното е бяло, ферментираше досега в буре, когато падна захаромера на 0 източих само вино в един 100л. той е догоре и ми останаха тези 30-40л., които са в тоя 60л. бидон- малко над половината е и искам като изхвърля винената кал от големия бидон- пак да го долея догоре с вино от по-малкия и ме притесняваше като е до половината дали няма нещо да цветяса, цъфне и върже- такива работи да не развали и всичкото вино,

специално разбирачите да ми кажат за или против да му запаля една или 1/2 серна лента и после да го запечатам през воден звънец?

Последна промяна vyrhara на 07 Окт 2013, 16:27, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 16:26 

Местожителство: София
Най-добре е да го преместиш по-малък съд и с минимум достъп на кислород и на клапан да стои.
Това със лентите може да прекалиш с дозата без да искаш...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 16:29 
Аватар

Колега[b] vyrhara[/b], най-логично е да сложиш тези 30 литра в 3х10 л. туби от мин. вода или в една 20+1х10 литра. С воден клапан на всяка. Няма въздух, няма проблеми. Като откаляваш, откаляваш и в тубите. Събираш виното и ...
Аз не те съветвам да внасяш SO2 на тоя етап.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 20:37 

vyrhara написа:
sfotev написа:

vyrhara написа:
Приятели, днес прехвърлих само сока за тиха ферментация и в третия бидон(60л) имам вино до половината- това ще ми е за доливане след откаляването, въпросът ми е:

Как да го запазя с толкова въздух вътре 20- 30 дена-
да му паля ли серни ленти или някакви други мурафети?
А ти дето пускаш питанката няма ли да кажеш какво е виното...

Каквото и да е виното, няма да правиш никакви "мурафети". Оставаш го да си стане вино и после пиеш
Как така в третия... как искаш съвет с половин въпрос... Нали се сещаш че не сме били в мазата ти последните 20 дена :) пообесни малко
Какво имаш в предвид под "доливане след откаляване" ?

Празния обем се запълва с инертен газ-азот,СО2

sfotev,
виното е бяло, ферментираше досега в буре, когато падна захаромера на 0 източих само вино в един 100л. той е догоре и ми останаха тези 30-40л., които са в тоя 60л. бидон- малко над половината е и искам като изхвърля винената кал от големия бидон- пак да го долея догоре с вино от по-малкия и ме притесняваше като е до половината дали няма нещо да цветяса, цъфне и върже- такива работи да не развали и всичкото вино,

специално разбирачите да ми кажат за или против да му запаля една или 1/2 серна лента и после да го запечатам през воден звънец?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 21:00 
Аватар

Съфоромецо vinoirakia, не те наричам колега, щото съм далече назад спрямо теб.Това е сериозно казано без никакъв бъзик. Ама виж сега- човека цървули нема , ти го съветваш гайда да си купи.Той няма по малък съд или поне такива от минерална вода, ти му препоръчаш инертни газове-" Като нямате хляб ,яжте пасти" бе казала една кралица... и я гилотинирали.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 21:33 

kostakurta,
днес си купих нов бидон 50л. и с малко челна стойка на бурето изцъцрах още 10 кила и го
наджасах догоре, щом нямало да се запази- ОК, сега го замазах с болкит и започна да звъни в бурканчето, а стария бидон ще го ползвам само за бурни ферментации.
Мани- събрал съм 250л. вино +250 буре заложено със захар за 2-ра ферментация, сега имам 4 бълбука в мазата,
то е ясно- цяла зима ще е кръчма у мазата, да си носи само мезе кой идва. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 21:48 
Аватар

"vyrhara" Това което си направил е най логичното- по малък съд и всички алабализми, които коментирахме досега-просто отпадат.Даже трябва да са няколко с по малък обем за да можеш да доливаш, когато откаляваш или започнеш да го пробваш :megagrin: .Принципът е -колкото може по малко въздух при виното, а как ще го постигнеш е въпрос на възможности.Не разбрах къде да носим мезето? :zauf2:

Последна промяна kostakurta на 07 Окт 2013, 21:50, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 21:49 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Не се обиждай,нищо лично,но това трябваше да го направиш отначалото.....а ние си хабим мастилото по толкова тъпа тема,че мястото и беше за боклука още в началото

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2013, 22:33 

Що да е тъпа темата?
Моя въпрос беше тъп, защото ме бяха посъветвали пр непълен съд да се палят лентички.
Лошо няма- някой ще влезе и ще се ограмоти.

Иначе мезе или със без мезе- да заповяда всеки в моята маза на НоемвриВин фест-
ще продължи докато има вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2013, 09:38 
Аватар

Местожителство: Варна
Naskohondata1 написа:
Не се обиждай,нищо лично,но това трябваше да го направиш отначалото.....а ние си хабим мастилото по толкова тъпа тема,че мястото и беше за боклука още в началото

Чак пък да си хабим мастилото... НЕ темата, а твоето изказване е неуместно... това е форум, ничия собственост.... до някъде си прав за темата, че може и без нея... но след като е факт не можеш така да се изкажеш... подминаваш и това е!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2013, 11:16 

sfotev написа:
това е форум, ничия собственост....

Друг път ничия.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София