Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 16:10

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 16:08 
Аватар

Здравейте,
Измервам захарността на мъстта с ареометър по относителна плътност. Уредът е френски и е купен от магазин за лабораторна стъклария. Отчитам стойностите по таблицата, която ми дадоха при покупката. Но проблема е, че тя показва съдържание само до показание 1,050, което е около 10 по Бригс. Може ли да ми дадете съвет как да отчитам по-ниските нива?

Между другото опитах с няколко колкулатора и формули в нета. http://www.musther.net/vinocalc.html#temperature Получих резултати, но когато ги проверих с тези от таблицата не се засичат?! Разликата е повече от 2 единици.

Сравних таблицата, която имам с тези от сайтовете на Винарко и Златната бъчва - идентични са! Възможно ли е тази таблица да е грешна и само да се копира без да е проверена? Може ли някой да я провери с рефрактомер или друг уред?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 18:00 
Аватар

Местожителство: В.Търново
1.050 е около 10, ама си е баш 12.37% :)
Поне според тази таблица http://www.winning-homebrew.com/specific-gravity-to-brix.html
А колко е 12% Бикс в плътност знам защото това е целевата плътност при бирите преди ферментация - 1.048
Виж само при каква температура ти е калибриран уреда.
Но всичко е безмислено, ако той няма деления под 1.050 Пък ако ще и швейцарски да е :)
Вземи си един свестен прост захаромер по Брикс, който има деления до 0.
Примерно този :

http://beer-bg.com/index.php?main_page=product_info&cPath=2_28_29&products_id=193

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 21:53 
Аватар

Уреда ми е ALLA и калибриран на 20гр. има деления до 1,000! Затова ми трябва таблица за под 1,050.
Според таблицата, която се дава при подажбата на захаромера ALLA и тази таблица http://vinarko.com/tablitzi/3-tablitza-za-otchitane-sadarzhanieto-na-zahari-v-grozdovata-mast при показание 1,050 и температура 20гр. захарността трябва да е 10,5 Брикс я не 12,37!!! За тази разлика говоря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 22:50 
Аватар

Местожителство: Пловдив
papadodo, напълно основателен въпрос :thumbs1: Фактите: калкулаторът, който си посочил дава при плътност 1,050 12,38 гр Брикс (Gravity/Density/Sugar Conversions). Втора засечка - ареометърът на ALLA - от другата страна на плътността има и градуси Брикс. Като го завъртиш, се вижда че е над 12, доближава се до 12,5. Дотук ОК. Така на око може да се гледа от самия уред. Плътност 1,000 съответства на 0 гр Брикс и т.н. По таблицата е наистина 10,5. Към по-високите стойности грешката намалява. Трябва на свежи глави да потърсим точни данни за отн. тегло на захарта и да направим сметки. Най-вероятно има грешка в таблицата.
П.П. Опс, на victoryvt таблицата май е точна

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2013, 23:21 
Аватар

Местожителство: В.Търново
А, сори, малко трудно захапвам днес, ама като захапя не пускам.
Много интересно, таблицата в двата посочени електронни магазина дава някакви разлики сериозни, що така ? Ми питай собствениците им :)
Иначе какъв е проблема да си мериш виното в единици плътност, никой не е казал че трябва все в Брикс да ги мерим.
Ти го докарай виното до 1.000 или по-скоро 0.990. Пък после си свиркай.

Сега сериозно : ровни из нета с ключови думи : "SG Brix"
И ще ти излязат много световни сайтове с калкулатори, таблици, всякакви ресурси относно преобразуването от SG в Брикс/Плато/Балинг.
Щото освен Брикс има и Балинг , както и Плато - за бирата.
Всичко това е все едно - с малки разлики след мнайстия десетичен знак.
Както и разликата е че едното е за плодова захар (Брикс), другото за глюкоза (Плато), а Балинг ... дет се вика ... ба ли го у Балинга. :lachtot:

И във всичките тези световни калкулатори - 12% Плато си е точно 1.048 , па ако ще и "Великолепният век" да се пресъздаде в наши дни в България, ако ме разбираш.
(ако трябва да съм съвсем точен 11.9% Брикс/Плато е 1.048, а 12.37% е 1.050)

Ето ти и формули за преобразуване, които са верни, а и източниците им са посочени, можеш да ги провериш :

Brix -> SG Equation:
SG = (Brix / (258.6-((Brix / 258.2)*227.1))) + 1
(Source: Brew Your Own Magazine)

SG -> Brix Equation:
Brix = (((182.4601 * SG -775.6821) * SG +1262.7794) * SG -669.5622)
(Source: http://en.wikipedia.org/wiki/Brix)

Ай смятай сега, пък аз ще ударя една наливна домашна бира. С екстракт точно 12% Плато :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2013, 08:47 
Аватар

Няма грешка в таблиците ;)
Просто всички търсите Brix, а в повечето таблици за захари според относителна плътност, захарите са в единици g/100ml т.е. % а не масов % захароза, както е Brix. Освен това съм забелязвал, че някои калкулатори също дават грешка, случвало се е да се подведа от такива и после да гоня Михаля ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2013, 09:18 
Аватар

Flanker, a какво измерва захарометър по скалата на Бабо, и каква е връзката с Brix. Ако има таблица сравняваща няколкото скали, които се използват на практика, ще е много полезно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2013, 20:14 
Аватар

Конкретно с Babo, ситуацията би трябвало да е същата - захари в g/100ml или поне се очаква да е така. Връзка между единиците има, но е въпрос на формули за приравняване. papadodo е ползвал сайт, в който накрая са дали зависимостите. Калкулатори има много.
За сравнителни таблици между няколко скали не се сещам, може някой друг да е намирал. Между 1-2 единици да - има, но между няколко се съмнявам да изскочи нещо достоверно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 10:45 
Аватар

Извинявам се, че ще опростя малко дискусията, но май тази тема е най-близка до моя проблем, а не искам да пускам нова тема, затова ще се включа тук. Дано авторът и останалите нямат против.
Заредил съм два отделни бидона с грозде. На 9 октомври стартирах процеса с един сбирщайн от различни сортове, като доминиращ е черният отело. Количеството е около сто килограма. Глася го за ракия, така че му докарах захарност около 20-21, с 20 грама дрожди на Винарко, малко Тиазот ПХ. Вторият бидон е около 220-230 килограма пълен предимно с мерло, има и около 50 килограма широка мелнишка. Неговият процес стартира на 11 октомври като захарността беше около 26, дори ми се струва, че се опитваше да избута още захаромера и започна да му се показва главата. С 40 грама дрожди Актифлор Ф33 и малко Тиазот ПХ го отпочнах и него. Към вчерашна дата - 14 октомври първият бидон отчита захарност 5, а вторият е смъкнал едва два процента. А преднината му де факто е едва два дни. На какво се дължи тази разлика?
Измервам захарността с едновремешният захаромер, произведен в "ЕВЗ имени Ленина" в Сливен. Два пъти дневно преточвам по няколко кофи. Температурата в помещението варира около 15 градуса. Измервам я пак с някакъв термометър от времената на СИВ. В началото няколко пъти подгрях течността.
Та имате ли идея защо е тази разлика? И изобщо този тип захаромери коректни ли са в отчитането?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 11:06 

Доколкото съм запознат- за по-точно отчитане трябва да е прецедена течността през тензух.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2016, 14:25 
Аватар

Привет на всички.
Има ли таблица или формула даваща зависимоста на измерената захарност (със захаромер) и реалните захари във вече ферментираща мъст, като е известна началната такава преди ферментацията.
Понеже се знае, че полученият алкохол изкривява показанията на захаромера и нулата дефакто не е нула захари.
Нещо като таблицата за рефрактометъра, само че ако се мери със захаромер.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София