Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 13:54

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 16:01 
Аватар

В доста теми е имало оплакване и в доста теми е имало обяснения по този въпрос. Обяснения доста кратки и доста ясни, но дали са толкова ефективни и дали всички предпоставки дрождите да произвеждат сероводород са ясни?

Какво знаем?
Знаем, че на ВикторВи теорията за мъртви дрожди и разложени трупове в началото на ферментацията е абсолютна фантасмагория!
Също знаем, че продукцията на Водороден сулфид (H2S) от Saccharomyces cerevisiae варира от 0 mg/L до 290 mg/L(м не е м), доста над нивото, което човек може да усети 11 ng/L и вариантите да ги получим във виното са няколко. Ако в лозовите масиви е използвана сяра скоро преди гроздобера....разграждане на сяра съдържаща аминокиселини, метионин и цистеин. (няма да задълбавам в процесите)
Saccharomyces или дрождите които посаждаме. Основното количество сероводород, възниква през по време на процесда, в който дрождите произвеждат съдържащи сяра аминокиселини.
SO2 може да се появи на два етапа по време на ферментацията и по време на отлежаването.
Мен в момента ме интересува първият етап макари двата да са взаимно свързани.
Произвеждането на сероводород зависи от условията за развитие на дрождите, средата и хранителните фактори в нея като ннивата на сяра, азотен дефицит, присъствието на серен диоксит органинчни съединения съдържащи сяра, недостиг на витамини и не на последно място от самия щам дрожди или както е правилно да се каже.

Няма какво повече да задълбавам в теорията, който го интересува ще си прочете.

Въпроса е следния. Имаме практика да се влага ДАФ и други активатори предварително в мъста независимо дали има недостиг тя или не.
Изследвания показват, че при мъст без такъв дефицит влагането на ДАФ предварително повишава нивата на сероводород значително по време на ферментация за разлика от мъста в която не е добавен.
Което сериозно поставя под въпрос влагането на различни стартери предварителни и при неясни условия.
По-детаилен анализ разкрива, че в повечето случаи щамовете реагират на азот еднакво, но критичните нива при които тяхното поведение се променя се различава при различните щамове. Това означава, че независимо дали азотът е завишен или занижен различни нива на сероводор ще бъдат произведени.

Ето това, което се случи при мене: добавих ДАФ предварително и активирах с Дайнастрт при рехадратиренето. 24 часа след започването на бурната ферментация явно нивата на сероводород вече бяха извън всякакви норми. След добавянето на ДАФ нещата привидно се подобриха, но най вероятно причината е била аерирането тъй като в последствие леката миризма остава дори и след 16 часа, като при аериране изчезва временно.
В бидончето, в което сложих най малко ДАФ предвариелно и на, което сложих най малко в последствие е почти без мириз.
В буркан, който приготвих с минимално количество останали дрожди закваска за всеки случай тъй като климатизирах и посадих дрождите в 11 градуса температура остана в помещението да ферментира без вложен ДАф при него също няма никакви следи от сероводород.
Миналата година не използвах активатори при същото грозде и същата температура със занижено количество дрожди заквасих 2 бидона и не съм имал подобни проблеми.

На този етап аз съм против влагането на активатори предварително и при неясни условия.

Последна промяна borisgp на 14 Окт 2013, 15:26, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 16:32 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Не си ли прекалил с дозата?Това,когато ти се е случило,по може да ти се случи,АКО не използваш активатори

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 16:58 
Аватар

Сложих 1/2 от минималната доза по предписания а именно 5 гр за 100 литра. (общо 10 грама на 200 литров съд)
Температурата под шапката е 22 градуса, което смятам не за идеално но за приемливо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 18:09 
Аватар

Тъй като-тъй като климатизирах и посадих дрождите в 11 градуса температура
Си стресирал дрождите първоначално,те произвеждат високи нива сероводород......и как ще слагаш даф,без да знаеш нивото на (YAN)наличният азот....
Грешка след грешка...и после....не слагайте нищо...Аз лично слагам Fermaid-k
..имах признаци на сероводород,преди време,не си спомням,май само откалих,без да добавя даф

Последна промяна Naskohondata1 на 13 Окт 2013, 20:11, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 18:10 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Борисе, бори се със сероводорода както си желаеш.
Поне никнейма ми да ти разясня поради что е формиран :
Виктори - от Виктор, което е и името ми.
ВТ - от Велико Търново, където живея.

Относно мнението ми за разлагащи се дрожди - моля да се има пред вид следното
(а дали е фантасмагория ... поживем, увидем) :

По време на ферментация при липса на азот-съдържащи минерали, дрождите си променят метаболизма и за да наваксат нужния азот, произвеждат ензими, които лизират стените на умрелите вече дрожди от които се извличат именно тези минерали.
При този процес се отделят неприятни вещества и миризми, една от които е тази на сероводорода, но има и други.
Това което съм написал е точното и с достатъчно думи обяснение за появата на сероводорода.

Аз съм го научил от чуждастранни форуми, учебници за технологията на бирата и малца, както и от собствен опит.

Както вече съм казвал нееднократно - не съм завършил технолог , нито в Пловдив, нито в София. Който желае може да ми игнорира мнението и да търси такова единствено от завършилите технолози и особено от преподавателите в горепосочените учебни заведения.
А аз предпочитам да се консултирам с Кунце и Нарцис.
И както се видя - 11.9% Брикс/Балинг/плато е по целия свят 1.048 плътност.
За разлика от БГ-сайтове в които е обявено че е друга стойност :)

Наздраве на всички домашни производители на каквотои да било.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 18:29 
Аватар

Naskohondata1 написа:
Тъй като-тъй като климатизирах и посадих дрождите в 11 градуса температура
Си стресирал дрождите първоначално,те произвеждат високи нива сероводород......и как ще слагаш даф,без да знаеш нивото на (YAN)наличният кислород...
Грешка след грешка...и после....не слагайте нищо...Аз лично слагам Fermaid-k
..имах признаци на сероводород,преди време,не си спомням,май само откалих,без да добавя даф

Наско Хондата, първо посаждането на дрождите в 11 градуса е абсолютно правилно при положение, че са климатизирани (от 37 градуса до 12 съм свалял по 5 градуса на 20 минути) относно DAF и YAN си прав. Не съм казвал не слагайте това и онова, казах какъв е моя извод и той е че при неясни обстоятелства е по-добре да не се слага предварително. Благодаря за мнението!

Последна промяна borisgp на 13 Окт 2013, 21:25, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 19:21 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Какво е „водороден диоксид„ - може би е грешка?
Подхранка по-принцип се подава само след предварително изследване, на наличния усвоим азот в мъста, както и потенциалния алкохолен градус. Ние си действаме на принципа тури да има, пък те , ако искат да ядат. Друг въпрос е че, последните изследвания на гроздова продукция, показват по-ниски нива на усвоим азот, което обуславя влагането на подхранки като нещо нормални и рутинно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 19:42 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
[quote="hellreiser"]Какво е „водороден диоксид„ - може би е грешка?
Не е грешка :lachtot: Това е повдигане нивото на форума.
Първо пишеш на м@ймуница, после пишеш глупости които сам не разбираш и накрая...
то няма край......... :furz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 19:59 
Аватар

lambri написа:
...всичко си зависи от гроздето - торено ли е, не е ли.. ако да- достатъчно ли е или не. по принцип има един тест който може да се направи за да се определи колко е азота в мъстта, но това за съжаление не е нещо което агроаптеките правят - иначе си е едно просто титруване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 21:19 
Аватар

hellreiser написа:
Подхранка по-принцип се подава само след предварително изследване, на наличния усвоим азот в мъста, както и потенциалния алкохолен градус. Ние си действаме на принципа тури да има, пък те , ако искат да ядат. Друг въпрос е че, последните изследвания на гроздова продукция, показват по-ниски нива на усвоим азот, което обуславя влагането на подхранки като нещо нормални и рутинно.

Да грешка като твоето 0,4 вместо 0,04.... има си контекст.

Иначе благодаря за останалата част от поста от името на всички заинтересувани!
Идеята е да се обсъди предварителното влагане на ДАФ както е описано на предписанието и въобще влагането мисля, че бай Танас (Благодаря бай Танасе, че изкопа този ценен пост) както и ти внесохте доста яснота по въпроса!
Но това не е края на темата....
Що се отнася до моя частен случай грешката вече е очевадна няма да ми е последната това е сигурно. Но не е сигурно, че това или само това е причината за повишеното ниво на сероводорода.
Какво ще кажете за сулфитиране при ниски температури (11градуса) на мъста и висока захарност (26%) с колко грама за 100литра гроздова каша бихте сулфитирали аз го ударих с 12.5 КМБС при минимална доза 10 гр за 100 литра... което е 25 % повече.
Другото нещо при самата мацерация въпреки ниските температури и КМБС само малка част от флората умира, останалата през всичките 4 дни консумира азот и това е доказано. Трябва ли да се вземе предвид....?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 22:01 

Местожителство: София
MONI BARONA написа:
hellreiser написа:
Не е грешка :lachtot: Това е повдигане нивото на форума.
Първо пишеш на м@ймуница, после пишеш глупости които сам не разбираш и накрая...
то няма край......... :furz:

Стига де...ясно ,че става въпрос за въглероден диоксид.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 22:30 

Здравей те !
И моето второ вино (за ракия) замириса на сяра.А ползвах дрожди които отделят малко сероводород и се нуждаят от малко азотни вещества (Zymaflore FX10). Сега като се замисля , когато източвах първото вино леко усетих миризма на сяра ,но не бях сигурен и не обърнах внимание. Та въпроса ми е какво да правя при положение че виното е на воден клапан и все още бълбука през 2-3 минути? Да го отворя ли и да го преточа ,или да чакам да спре да бълбука и тогава? Четох за ДАФ , но не е ли вече много късно? Кажете какво да правя?
Благодаря предварително на отговорилите ми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 22:50 
Аватар

Аз за ракията не го държа на воден клапан. Това ми дава възможност да добавя ДАФ, ако има нужда. Миризмата изчезва за часове. С малка доза. Май е по-добре да го отвориш и да му добавиш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 22:57 

Първото вино е на воден клапан ,второто си е в джибрите.Повече се притеснявам за това което е на воден клапан.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2013, 23:05 
Аватар

rosenn написа:
Първото вино е на воден клапан ,второто си е в джибрите.Повече се притеснявам за това което е на воден клапан.

Премери захарноста,ако е 0,няма смисъл от ДАФ,само откаляване е спасението...ако захарноста е 4-5% сложи ДАФ,откали го,и на воден клапан..също може да разбъркаш през отвора на съда(ако имаш възможност)има специален уред,който се слага н. Бормашина и внимателно бъркаш,няколко пъти,до изчезване на мириса

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София