Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 20:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 13:18 
Аватар

potenza написа:
Е, сега вече можем да кажем, че нивото на форума се вдигна доста високо - започнахме да се съветваме иносказателно. Вече можем да въвеждаме и входящи тестове за новопостъпилите. :D

:lachtot: :lachtot: :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 14:41 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Цялата работа се върти около необходимия брой клетки по време на ферментацията.
Минералите са един от факторите определящи клетъчното деление по време на експоненциалната фаза - другият фактор е кислорода, а сигурно има и трети и пети за които сега не се сещам.
Затова и ако им се даде много минерална храна в началото - ще се размножат прекалено и ще се получи много силна ферментация с много на брой клетки, които ще опоскат набързо всичкия наличен азот по време на анаеробната фаза когато трябва да правят алкохол от захарите - ще им липсва такъв и ще замирише на сероводород.
Същото важи и за прекалено силно аериране в началото - това е предпоставка за още по-голямо размножаване.
В лабораториите броят броят клетки на мл. - става чрез микроскоп и специално стъкло.
Така най-добре се следи хода на ферментацията.

Затова и с диви дрожди рядко замирисва на сероводород - те не са лакоми за азот, бавно се размножават, не искат много кислород и т.н.
От там и се е наложила практиката да се аерира чрез претакане дълго време.
За съвременните селектирани дрожди това не е нужно - нужен им е повече азот после, по времето когато работят главната работа - да ядат захар и да акат алкохол.

Ако източим виното след приключила алкохолна ферментация - захаромерът показва под 0-та - независимо че това е станало на 6-тия, седмия ден - няма голяма нужда от добавяне на азот.
Но ако го източим при показание 5% и нагоре - тогава трябва , защото младото вино без контакт с джибрите няма от къде да си набави азот, а все още има захари за разграждане.

Затова и въпроси от типа "На колко % се източва за тиха ферментация , или на кой ден от началото ..." са общо взето нонсенс.
Алкохолната ферментация протича толкова бурно (със селектирани дрожди) , че търсената захарност може да се получи и да бъде подмината в рамките на часове, не дни.
Няма да тръгнем да го точим в 3ч. през нощта я :)
А на другия ден вече захаромерът показва 0.
Всяка конкретна ферментация е свой собствен частен случай, не може да се даде обща формула за всичко.
Трябва да се следи темпа, ако може да се държи температурата в нормалните и търсени граници, да се тества на мирис и ако се появи и слаб сигнал за сероводород - веднага азот-съдържащи минерали.

А който иска - микроскоп и да почва да брои :)
Виждат се доста добре гадините.

За колегата от В.Търново - аз съм насреща, имам всичко необходимо, а и съм откриваем и в почивните дни, стига да не съм тествал прекалено много алкохолни продукти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 15:06 
Аватар

Статията, която си преписал, превел, преразказал, е малко обща и обягват доста моменти, да не кажа, че има и неточности.

Цитат:
За съвременните селектирани дрожди това не е нужно - нужен им е повече азот после, по времето когато работят главната работа - да ядат захар и да акат алкохол.

FX10

Fermentation characteristics:
• Tolerance to alcohol: up to 15,5 % vol.
• Wide tolerance to temperatures : 20 - 35°C.
Low nitrogen requirements.
• Low production of volatile acidity and H2
S.
• Compatible with malolactic starters.

Викторе, викторе, любими са ми хора като тебе прочитат, после изкривявят през собствената си призма изграждат теорията(откриват подобрената топла вода) и почват да сипват пакети захар на малолактичните бактерии сякаш хранят прасета......

И сякаш не си прочел началото на темата, интилигентно момче си прочети някое изследване или статия за това как различните щамове реагират различно на едни и същи условия и после поставяй своите си общи положения.
Аз ако чета твойте категорични изказвания значи съм размножил дрождите прекалено много ..да ама не. Прочети отначало темата виж какво е написал вино и ракия както и други хора ако искаш попитай и Ламбри и после .....абе после пак ще си изкривиш нещата и ще ни пуснеш станция хоризонт както. Отговаряш с копи пейст на въпроси от сорта кога да източа за тиха ферм....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 15:51 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ай стига цитати от пликчета !
Вземи направи едно вино и после приказвай.
Ти им виж на тия малкото потребности колко точно малко са, пък после давай акъл.
И не се чувствай длъжен на всеки пост да отговаряш.

Няма да тръгна да се надприказвам сега и да давам обяснения на всеки колко умно момче съм.
То тука стана бетер от кръчмата - мерим си пишките - кой колко чел недочел.
Имам вино правено по споделяната тук технология, методи на винификация и т.н. от 2011, 2012, 2013-та днес го мерих таман е свършило ЯМКФ (и не мисля да ти давам обяснения защо смятам че е така).
Иначе от много години ровя из джибрите и казаните по село, макар и без нужното образование.
Имам си мой форум и хич не се боря за един Борис или друг Борис.
Който иска да вярва, който не - ако ще.
Досега който ме е питал за съвет е направил все добро вино, добра ракия, и най-вече добра бира !

Слагам си едноседмичен БАН по собствено желание.

Живи и здрави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2013, 16:03 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Големи хора сте, а го обърнахте на детска градина. :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2013, 12:03 

Аз за азота мога да споделя моя опит с бяло вино димят. Значи при условие, че ферментира само шира, без добавяне на допълнителен азот не може да се мине - някъде към края на бурната замирисва на сяра. Но като се сложи "храна за дрожди" няма тези проблеми. Ползвал съм храна за дрожди и дрожди на Ванков. Просто нямах нерви да поръчвам други. В момента виното ми е приключило тихата ферментация и няма каквито и да било признаци на миризма на сяра и през време на ферментацията е нямало такива признаци. Слагал съм средната доза от храната разделена на два пъти (тоест ако е 5 грама на 2 пъти по 2.5) - един път в началото след като е тръгнала ферментацията и втори път като 2/3 от захарта е изферментирала. Това е. Подозирам че и температурния контрол е важен за постигане на добри резултати - при мен всичко беше на 22-23 градуса бурната. В момента е на 19. Още нещо - дрождите на Ванков ако в началото им се вкара кислород (бъркане) тръгват много бързо и действат много добре. Ако се засеят без да се бърка има да се чака... Това е от опит!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2013, 13:40 
Аватар

Ами при мене слабата миризма, вече изчезна просто спрях ДАФ аериране и интензивно аериране на 20% от мъстта. Сега ше видим какво ще се случи със сирата след 20 часа студена мацерация днес дрождите са "внедрени" предварително няма да слагам азот.
Но резултата е ясен от доста време чета, оплакванията по този въпрос във форума или задържане с утайките, или сипване на серниста във ферментиращата мъст или предварително прибавяне на азот.

Заключението след всички консултации с професионалисти и не само е че предватително вкарване на азот в неизследвана мъст е абсолютно непрепоръчително.

Има и нещо друго, че липсата на определени витамини, които спомогат за това редуцирания сулфид да бъде вкаран в някои аминокиселини, може да симулира липса на азот в средата и тогава пак ще замирише само дето като вкараме азот няма да помогнем.
Как можем да разберем подобно нещо в домашни условия? Един колега каза така: никога не вкарвам азот и витамини заедно вкарвам ги поотделно, защо и как преценява, кое да вкара първо при създал се проблем?
Изследванията покзват, че взаимодействието между азот и витамини е много важно и намаляването едновременно и на двете може да причини още по силно отделяне на сероводород. Та с витамините как седи въпроса с тях можем ли да се подсигурим и указват ли влияние ако с в повече?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часова зона: Европа/София