Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 18:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 88 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 13:17 

Местожителство: София
kalin72 написа:

Ей за това спорим, факт ли е, че сулфитите се получават естествено при ферментация, факт е.

не е факт.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 13:18 

По принцип сулфитирането се извършва за да се убият "дивите" микроорганизми във виното и после да се внесе "чиста култура/и" селекционирани дрожди. По този начин знаеш какво ти прави ферментацията. Ето това не разбирам - защо се изпълнява процеса до половината? Защото работи вече 5 пъти подред? Той и москвича работи толкова ама...

За другия въпрос - да, сулфит може да се произведе по време на ферментацията чрез редукция на сулфат например. Демек дрождите имат набора от ензими да осъществят реакцията. Но "добива" както виждате е много нисък дори и нарочно да опитаме да захраним процеса. Вижте фаила. Не можах да го добавя като ПДФ затова е РАР.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 13:30 

източници на сяра при дрождите са неорганичните сулфати...когато сярата се набавя от сулфити или от тиосулфати в този случай не могат да си я набавят от амино кидилините циститн или цистеин...
И в двата случая говорим за внесени от вън...дали чрез използваните препарати дали чрез препаратите в самия процес на винификация.

В случая сурфитите не са естествен продукт при ферментацията,внасянето на серни продукти в началото на ферментацията прави разговора до тук абсолютно излишен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 13:40 

И аз това исках да кажа! Ти в лаборатория да ги натъпчеш със сулфат и т.н. те пак не искат! Че камо ли във виното да го правят... Изобщо спора е пълна глупост...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 13:42 

не съм съгласен...не може да се твърди, че сулфитите са естествен продукт на ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 16:44 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
kalin72 написа:
Sulfites occur naturally
Това преведено означава, че сулфитите се получават по естествен път. Не чрез добавяне при някои от процесите във винопроизводството.

Бъркаш с превода...и след цитираният от теб текст има [3],което е уточнение,за какво става дума,но това в случая няма значение.Интересно ми е въпросът,който си задал в началото на темата,именно за температурата?Опасяваш се,че ако не поддържаш 20 гр ферментацията ще забави ход,дивите дрожди ще кажат bye и ще трябва да добавяме химия...голям късметлия си,че темп по Мелник не са като тези по Плевен,иначе отдавна щеше да има тема от рода на-какво да правя,ферментацията спря......
Мислех да посетя скоро Мелник и да опитам вината....язък,никога..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 16:54 
Аватар

Наско, прочете ли внимателно какво точно пише в цитат номер 3? Преведи си това, защото значи точно това - сулфитите са естествен би-продукт от ферментацията:

All wines contain sulphites. They are a naturally occurring by-product of the fermentation of grape sugars by yeasts. The amount is minimal, generally under 10 mg/L, but that means a sulphite-free wine does not exist. But adding extra sulphite has become an accepted and, for most, a necessary part of modern winemaking's battle against the two enemies of wine: bacteria and excessive oxygen.

Относно температурата, ако температурата е под 20 градуса ферментацията ще започне или много бавно, и ще продължи дълго, или няма да започне никога.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 17:07 
Аватар

Особено при това странно сулфитиране без посадка в последствие на по-ниска температура може и да не тръгне изобщо.

Аз от Мелник хубаво вино не съм пил може и да не съм случил ама шестака тоя ония пробвах не става нещо може и прекалено мъжко да ми е знам ли .....

Има една тема която е интересна и преди време постнах тука една статия за стандартизацията на вината в световен мащаб и загубата на типичните регионални сортове и черти на вината. Със сигурност подобно нещо се случва, но с оглед на крайния резултат и разликата в качеството на виното и нарастващата култура на българина в това отношение мисля, че е неизбежно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 17:08 
Аватар

@kalin72
Добре де, защо си се хванал за някаква статия дето изобщо нямаш гаранция дали е вярна или не е. Нито пише какъв е механизма, нито нищо. И аз мога да напиша статия и да си я сложа на сайта, това прави ли я автоматично вярна.
@kostakurta
Не ми се спори, но какъв критерий е това че си продал нещо което не става на няколко хиляди човека, които нищо не разбират от вино? Това прави ли виното хубаво?
Може би в Мелник има хора, които правят хубаво вино, но масовия случай май не е такъв и това важи за цялата страна, а не само за там. Твърдението "ниска винена култура" е абсолютно вярно и за съжаление можем да махнем "култура" и ще стане още по-вярно. Това си е мое мнение и не искам да ангажирам никой с него.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 17:13 
Аватар

В Мелник вино не пия, защото знам какво продават, за съжаление ламтенето за бърза печалба не прощава..вино с кисела жилка се продава за автентично мелнишко, и оттам тръгва лошата слава..
Точно за това се занимавам с широка мелнишка лоза, защото ми се иска да запазя автентичността на местния сорт, и на местното вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 17:14 
Аватар

vsd написа:
Добре де, защо си се хванал за някаква статия дето изобщо нямаш гаранция дали е вярна или не е. Нито пише какъв е механизма, нито нищо. И аз мога да напиша статия и да си я сложа на сайта, това прави ли я автоматично вярна.

Не е само една такава статия, ако потърси човек, може да намери много материали по темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 17:23 
Аватар

Имай предвид, че много от статиите в нета са преписани от една или две първоначални статии и понякога има неща преписани не както трябва.
Без да е описан механизма на това как се получават тези сулфити, няма как да знеш до колко би било вярно.
Интернет е свободно място, всеки може да пише каквото си иска. То това е и хубавото и лошото едновременно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 17:26 
Аватар

:) С мрежата се занимавам от 25 години, имам добър опит кое и как може да се приеме за вярно или невярно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 17:30 
Аватар

vsd написа:
@kalin72
@kostakurta
Не ми се спори, но какъв критерий е това че си продал нещо което не става на няколко хиляди човека, които нищо не разбират от вино? Това прави ли виното хубаво?
Може би в Мелник има хора, които правят хубаво вино, но масовия случай май не е такъв и това важи за цялата страна, а не само за там. Твърдението "ниска винена култура" е абсолютно вярно и за съжаление можем да махнем "култура" и ще стане още по-вярно. Това си е мое мнение и не искам да ангажирам никой с него.
Действително няма какво да кажа на човек като теб.Когато фактите говорят и Боговете мълчат.Явно въобще не си погледнал сайта които дадох, камо ли да прочетеш за кой години става дума, за какво количество вино и за кои клиенти.Ако мислиш че такава къща и изба се правият с "нещо което не става" купено от" няколко хиляди човека, които нищо не разбират от вино",и на всичко отгоре даваш съвети за ниска винена култура - пиши си, не ми пречиш.Не е лошо да се замислиш, дали нашите деди са били нищо неразбиращи или техните наследници.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2013, 17:50 
Аватар

Хехе, да, не съм го чел, какво да му чета на сайта.
Само мога да ти кажа - какъвто сайта, такова и виното :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 88 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София