Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 00:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Ное 2013, 10:27 
Аватар

Здравейте колеги, и аз тази година за пръв път реших да правя сам червено вино,защото единствено това пия.За целта си купих 200 кг пино ноар от Лозица и 150 кг кабарне от Оряховица ,изроних го ,махнах чепките и го смачкав в един бидон 220л.Веднага след това сложих по около 120 мл серниста киселина на 100 кг-около 300мл общо.Бурната ферментация закъсня леко с около 4 дни ,защото в гаража ми беше около 20 градуса.Захарността излезе на 23 и не съм слагал никаква захар.След като премина бурната ферментация го прелях в 11л туби от мин вода ,капачките на които бяха отвъртяни една идея след като бяха стегнати до край.Без воден клапан.Захарността преди това не я мерих, просто опитвах виното и след като изчезна сладкия оттенък го налях в тубите.По време на тихата ,може би седмица след като почна ,го откалих ,след още седмица,отново.Бутилките бяха наляти плътно догоре.Сега вече минаха около 50 дни.Винцето стана бистро и разкошно.Няма кисела жилка, нито сладка.За другата година замислям да експериментирам с дрожди ,но не посмях сега, понеже четох доста и се пообърках вече от толкова информация.Пък и ми е за първи път.Тихата протече на около 16-17 градуса.Вгаража ми темп е абсолютно постоянна,даже и колата два месеца не си вкарвах вътре. Моля,ако нещо не ви се струва както трябва ,да ме коригирате за следващата година. И още нещо- ако реша да затворя няколко бутилки ,трябва ли да слагам някакви стабилизатори.Исках да си оставям всяка година по няколко бутилки.
Благодаря ви предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2013, 11:18 
Аватар

Местожителство: Варна
Поздравления,че се е получило.
Тук много хора ще ти кажат,че е по-добре да се използват културни дрожди вместо да се разчита на спонтанна ферментация.Културните дрожди изискват и активатор/храна.
Захарността или по-точно темпа на ферментиране е добре да мериш с уреди,а не с органи :megagrin: Все пак сме 21-ви век.
Преди затваряне в бутилки е добре да сулфитираш с 0,5мл/л серниста.
Наздраве! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2013, 17:34 
Аватар

Аз затова написах,че другата година ще експериментирам,но за тази не бях подготвен напълно с информация и затова заложих на късмета.въпреки всичко ползвах жокер от един технолог в нашия лозаро винарски институт.Благодаря за бързия и изчерпателен отговор.Наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2013, 21:24 

Местожителство: от Враца
kitaen написа:
Преди затваряне в бутилки е добре да сулфитираш с 0,5мл/л серниста.

+1 :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2013, 09:54 
Аватар

Tова са 5мл на литър нали?И как точно става хватката-просто го наливам вътре или....?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2013, 13:14 
Аватар

0,5 е половин мл/л...5мл за 10л.
Сипваш в големия съд и започваш да бутилираш по възможност без достъп на кислород и утайки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2013, 17:52 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
kitaen написа:
0,5 е половин мл/л...5мл за 10л.
Сипваш в големия съд и започваш да бутилираш по възможност без достъп на кислород и утайки.

Е как става така ?веднага да бутилираш, нали сернистата к. трябва да по изветрее малко, или съм грешка нещо. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2013, 20:24 
Аватар

Не съм сигурен колко трябва да се чака.Ако чакаш да изветрее какво ще запази виното в бутилката от нежелани процеси през летните жеги!? :? А и дозата 0,5мл/л не е висока.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2013, 22:15 

Местожителство: София
Въбоще...къде сте тръгнали с бутилиране...задръжте малко...нека постои 4-6месеца в по-големи съдови да се развива...пък чааак тогава евентуално.
Дозата от 0,5мл на литър може да се окаже и голяма.
Сулфитира се целия обем...и после се разлива по бутилките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 19:30 
Аватар

[quote="ilu6a"]Сулфитира се целия обем...и после се разлива по бутилките...[/quote]

Ще си позволя да допълня Илюша... Разлива се веднага. Нали сулфитите трябва да останат във виното.

Но пък, бих помолил Илюша и всички други колеги да коментират тяхната практика с бутилирането, защото:
По-миналата година сулфитирах и разбърках. Нали трябва да се сулфитира целия обем. И така вдигнах утайки. Колкото и малко, на все пак ги имаше и влязоха в бутилките. На някой не им правеше впечатление, приеха го като част от естесвено направеното вино, не филтрирано. За други пък, с по-изтънчен вкус, може би, това определено не се хареса и го приеха като недостатък.
Миналата година, откалих финално, сулфитирах и бутилирах. Но така вкарах два пъти повече кислород във виното. Утайката определено е по-малко, много по-малко, но след време пак я има.
Та, чудя се сега, да инвестирам в шихтов филтър ли, какво ли? Но пък за мойте обеми няма да е рентабилно. Или бъркам някъде по пътя на откаляването?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 20:44 

MONI BARONA написа:
Е как става така ?веднага да бутилираш, нали сернистата к. трябва да по изветрее малко, или съм грешка нещо. :?

Откаляваш и веднага сулфитираш и веднага бутилираш,
за да не вкараш утайка в бутилките от бъркането на сернистата.
Виното преди Коледа не вкисва и в бидона, само става по-добро,
затова нищо не пречи да не се бърза. Доза 50мл. серниста на 100л.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 21:37 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
КИМИ написа:
MONI BARONA написа:

Откаляваш и веднага сулфитираш и веднага бутилираш,
за да не вкараш утайка в бутилките от бъркането на сернистата.
Виното преди Коледа не вкисва и в бидона, само става по-добро,
затова нищо не пречи да не се бърза. Доза 50мл. серниста на 100л.

Мерси...ще го имам в предвид. :respekt: :gott:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 22:13 

MONI BARONA,
това че те цитирах не беше лично към тебе, а за предишните питания,
убеден съм, че ти си опитен винар и знаеш технологиите. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 23:54 

lhristov написа:
ilu6a написа:
Но пък, бих помолил Илюша и всички други колеги да коментират тяхната практика с бутилирането,

Ще започна от там ,че бутилирам април...,а от този година -ноември ..миналогодишното разбира се.
Сулфитирам винаги след сваляне на утайка-така при разливане се губят част от сулфитите, а това ми е и идеята ,така не е натоварено със сулфити...имам бутилки по на 6 и 7 години .До сега ако е имало проблем с такова вино то той е идвал от тапата,просто преди 6-7 години много трудно се намираха тапи...
А понякога по моя преценка и не сулфитирам(особено ако бутилирам от буре) ...само бутилките измивам със слаб р-р на серниста.
И така...не бива да се бърза просто...не може да затвориш едно вино на 90дена и да не очакваш утайки...особено пък ако не си обработвал с бентонит..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2013, 16:05 
Аватар

Разбрах. Благодаря. Получих отговора, от който се нуждаех. Просто явно бързам. А инак бистря с бентонит. Дори два пъти.
Значи, откалявам, сулфитирам, бутилирам.
Или просто откалявам и бутилирам, ако няма да престоява години, години. НО, след поне, колко, да кажем 6 месеца - март, април на следващата година. Всъщност, да, ти си написал - април.
Благодаря отново!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София