Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 06:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 14:08 
Аватар

Здравейте,
тази година реших да сложа на розето култивирани дрожди, но стана, така че се вмириса - доста сериозно на развалени яйца(сероводород).
Направих едно претакане от калта, подобри се като качества, сложих ДАФ и го оставих да протича тихата ферментация, но все още има миризма на яйца.
Какво ми идва на ум, за да го "излекувам", тихата ферментация на воден клапан е приключила:
1.- да сложа бентонит да изчакам 10 дена и пак да го преточа, през медна фуния; след което да го оставя да отлежава, откисля и след нова година да го бутилирам.
2.- да го филтрирам през медна фуния и да го аерирам за да се изпари миризмата. След което, да го изчакам до нова година и да му сложа бентонит, и откислител.

Та въпросите са ми свързани, колко пъти мога да претакам виното, така че хем да изчезне миризмата на сероводород, намаля киселинността, хем достъпа на кислород да не го окисли допълнително(то и сега има доста висока киселинност и трябва да го откислявам).

Дайте ми съвет мога ли да спася розето, с предложенията ми или да мисля да го варя на ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 14:26 
Аватар

Бутилирането знам че се прави чак март... Пък дотогава ша имаш ли неизпито? :D Иначе за мен ако ще откиселяваш така или иначе тогава ще преточваш от съд в съд - според мен тогава тая миризма значително ще се намали. Илюша има нещо против да се ползват медни ламарини при преточването, нека той да обясни защо. За мен е достатъчно сега да го прекараш през една цедка - ще видиш още по-положително развитие.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 14:40 

Местожителство: София
Обогатяването на виното с медни йони може да доведе най-грубо казано до трайно помътняване ...Също и е възможна на по късен етап медно пресичане ,което се среща с при вината с повишено съдържание на медни соли. За разлика от другите видове пресичане, червеното (медно)пресичане настъпва при отсъствие на въздух и на практика само в бутилираните вина...за това не бива да се ползва медната ламарина при проблеми ,разрешими и по друг начин...общо взето е крайна мярка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 19:29 
Аватар

лошото е , че меризмата е много силна и не знам ако го претакам още поне 3 пъти да ли няма съвсем да го разсипя. то и така или иначе не става за пиене. :datz: а за ракия да ли няма да се вмирише и тя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 19:53 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Чак пък да не става за пиене, нещо е сбъркано и то доста.
Да кажем, че си ферментирал гроздов сок и чак сега си решил да провериш какво се е случило с него.
Опиши подробно твоята технология пък тогава да търсим източника на проблема и евентуалното решение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 22:45 
Аватар

A колко негативно се отразява да натовариш виното с 3 ppm мед. Нищо не можах да открия по този въпрос. И ако вкарването на добре премерено количество решава проблема без да вреди защо да не се спестят мъките?
Медните пластини нямат общо.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часова зона: Европа/София