Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 20:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Газирано вино
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2014, 15:32 
Аватар

Вики, Илия обяснете на човека моля

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2014, 16:04 
Аватар

Местожителство: София
Аз имам спомен от детските ми години. Бях 7-8 годишен. Та спомена ми е за адски гърмежи. Бомби откъм избата. И гледката - омазано всичко, буркани, бутилки, стените. Татко беше слагал ориз във виното. Може би е предозирал. Не знам. Но ефекта беше като бомби. А бутилките бяха стъклени от литър, от швепс. Знаете ги.
Та на колегата му казвам: внимавай!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2014, 16:59 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Оризовото зърно е източник на въглехидрати, а те са все едно много глюкозни молекули вързани във вериги. Най-вероятно по самите зърна има и нужните за разцепването на въглехидратите бактерии и дрожди. В резултат на което след много време бактериите произвеждат ензими,които хидролизират нишестето до захари, а дрождите ги ферментират до алкохол и въглероден двуокис, който газира виното.
Резултатът би бил същия и с добавяне на една чаена лъжичка захар и няколко прашинки дрожди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2014, 17:07 
Аватар

Точно така Лъчо- неясен резултат. bobeno, Виктор сега ще ти отговори, но видях че Хелрейзър вече ти е дал линк към тема. Да видим как ще се развие темата,, но и друг път сме говорили за ориз- по друг случай, но така и не го доразнищихме, поради липса на интерес може би.
П.п Ето Вики вече е писал :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 22:49 
Аватар

Благодаря, на всички взели отношение по въпроса! Ще направя следното - ще поставя 7 -те бутилки с ориз и захарен сироп в един кашон /по плътен/ за около 40 дни. Ще го запечатам със скоч и ще наредя бутилките една до друга за по- сигурно! Тоест ако една се пръсне да не прецака и другите, дано да съм на прав път с логиката?!!.? :fies: :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 10:22 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
bobeno написа:
Благодаря, на всички взели отношение по въпроса! Ще направя следното - ще поставя 7 -те бутилки с ориз и захарен сироп в един кашон /по плътен/ за около 40 дни. Ще го запечатам със скоч и ще наредя бутилките една до друга за по- сигурно! Тоест ако една се пръсне да не прецака и другите, дано да съм на прав път с логиката?!!.? :fies: :?

По този начин ''ако една се пръсне''; от детонацията ще се
пръснат и другите, ще направиш > ШампанизиранаВъглеводородна бомба :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2014, 22:43 
Аватар

Ще пробвам друга тактика, ще взема от кашоните, които са с разделения за бутилки.
Капака отгоре няма да запечатам! Да се надявам, че няма да създам предпоставки за 3 - та Световна!?!?! :megagrin: :lachtot: :bronze: :bronze:
Кажете ми моля, кога да очаквавам " големите балончета" - това е и основният въпрос който задавам в последните 4-5 поста?????.?.??..!!??
При това топло време /в мазето където е моята винарна е 15-16 С/ и при положение че съм добавил захарен сироп и култивирани дрожди / рехидратирани и темперирани/ колко дни ще трябва да чакам- 30,40, 50 или 60 или 90 или 120 дни! А може би 5- 6 месеца?
Дайте някаква ориентировъчна насока!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2014, 10:39 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Последно - захар и дрожди или оризови зърна ?
Или и двете ?
И какви точно дрожди - щото има и такива дето на 15гр. не си мърдат .... туйнакито да ферментират.
Иначе за седмица две ако е със захар и дрожди в температура удачна за тях ще се газира виното.
После обаче има смисъл да го почакаш на студено да се разтвори добре въглеродния двуокис.
Разтвори ли се - ще имаш постепенно отделяне на балончета в чашата, иначе ще изгърми при отварянето, ще вдигне пяна и до там.
Колкото по-дълго време отлечава вече газираното вино на студено - толкова по-добре се разтваря въглеродният двуокис.
Но нека първо се газира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2014, 16:36 
Аватар

Аз съм, (айде ще кажа почти) сигурен, че ще има или гърмежи, или дегашинг. Нали така се казваше,Викторе?
Но нека колегата каже какво и колко е сложил и в какви бутилки е?
Ориз - по колко зърна?
Дрожди - какви, колко, рехидратирани - как, захар, вода колко, колко време, при каква Т. С какви тапи е затворил? Такива неща.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2014, 22:56 
Аватар

Здравейте, тъй като при първият си опит сложих по 4-5 зрънца ориз и нищо не се получи след 10дни - реших да направя 2 партиди!?!!?
Първата партида, която съ заредил отпреди 5-6 дни е с повече ориз 10-12-15зрънца :twisted: :twisted:
Втората партида, отпреди 2-3 дни е с 10 -15 зрънца+захарен сироп+рехидратирани и темперирани обикновенни дрожди за червено вино/около 10-20мл. на 1,5л. бутилки от минерална вода/. До днес сутринта само една бутилка е стартирала процеса, тъй като ги държа в мазето на панелката в която живея. Температурата е около 14-16 С в последните 3 месеца. Предвид последните промени във времето ме съмнява да има гърмежи, но затова съм се приготвил с кашон от вино с вътрешни деления! Така че дор и някоя бутилка да "бомбардира" да не може да засегне останалите! :lab: :lab: :lab:
Въпроса ми е при тези ниски температури от вчера колко време ще отнеме виното да се газира в горепосочените 2 партиди- 30.....60..........90................. Или 150 дни!???!!??

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2014, 00:52 
Аватар

Местожителство: Варна
bobeno написа:
Въпроса ми е при тези ниски температури от вчера колко време ще отнеме виното да се газира в горепосочените 2 партиди- 30.....60..........90................. Или 150 дни!???!!??

bobeno написа:
колко дни ще трябва да чакам- 30,40, 50 или 60 или 90 или 120 дни! А може би 5- 6 месеца?

:wallbash:
А бе човек,ти не разбра ли,че никой не може да ти даде точен отговор на въпроса,който държиш да си зададеш във всеки пост...това газиране с ориз си е чиста проба руска рулетка...я гръмне,я не гръмне.
А и ако почетеш повече форума ще разбереш,че тук малко хора се занимават с "методите на дядо и баба".
Успех с гърмежите :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2014, 08:20 
Аватар

Благодаря! :D :megagrin: :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2014, 10:36 
Аватар

[quote="bobeno"]1,5л. бутилки от минерална вода/. !???!!??[/quote]

Ето го отговора на твоя въпрос: Когато бутилката стане достатъчно твърда. Сещаш ли се? Когато пластмасата се удърви. Приготвяш си кофа, парцали и започваш да развиваш лееекичко. И събираш в кофата. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2014, 18:22 

Точно с бутилки от кола ще стане че са яки. Ама не ги пълнете до дупка а да има 5 см празни отгоре и после да се развиват капачките по малко да не излезе и виното. А, да се замразят преди да се развиват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2014, 23:18 
Аватар

Здравейте, Честит празник на всички виноконсуматори и производители! Да кажа, че днес за празника съм заложил няколко бутилки /стъклени/ със старо вино /предимно червено/ и в него съм добавил захарен сироп /1:1 с вода/ и дрожди за обикновена /начална/ ферментация. Температурата в мазето е 14-15 градуса!
Ще сложа бутилките в най-отдалечения край на мазето, така че да не се сещам за тях, а и трудно да мога да ги стигна. Ще ги забравя до лятото, докогато ако не са гръмнали ще ги извадя за да видя дали имат нещо общо с пенливото вино!?!??!! ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София