Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:40

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Дек 2013, 13:52 
Аватар

Здравейте. Искам да отправя един въпрос към майсторите свързан със сулфитирането. По принцип до сега слагам сернистата киселина в червеното вино само в началото около 2 часа преди да сложа дрождите и така си отива докато го изпия, т.е. не претакам. Тази година ми се струва, че първоначално като извадя вино има един дъх като на сяра, който бързо изчезва като престои виното в каната и си мислях да го претакам. От четенето в интернет разбирам, че след като се претака се слага серниста и бентонит и след това пак се претака и се слага серниста. Въпросът ми е правилно ли съм разбрал и задължително ли е да слагам серниста след като го претакам? Не може ли да го претакам без да слагам серниста, да сложа бентонита и така да го оставя?
Благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2013, 14:12 

Няма смисъл да слагаш серниста повече или сложи много много малко - аз слагам 2 грама на 10 литра при предпоследното претакане преди пиене (бяло вино). След това претакане за да махна винен камък оставям 1 седмица на клапан и се почва. Даже докато пиша това пия димят правен така и е перфектен. Не прекалявай със сернистата иначе още повече ще замирише на сяра. Аз не виждам как домашно вино изобщо може да изкара до лятото, когато от сернистата евентуално ще има някаква полза, в 99% от случаите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2013, 14:20 
Аватар

Joro Polimera написа:
Няма смисъл да слагаш серниста повече или сложи много много малко - аз слагам 2 грама на 10 литра при предпоследното претакане преди пиене (бяло вино). След това претакане за да махна винен камък оставям 1 седмица на клапан и се почва. Даже докато пиша това пия димят правен така и е перфектен. Не прекалявай със сернистата иначе още повече ще замирише на сяра. Аз не виждам как домашно вино изобщо може да изкара до лятото, когато от сернистата евентуално ще има някаква полза, в 99% от случаите.

Това означава ли, че след претакане не слагаш серниста?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2013, 15:07 

Местожителство: София
Много зависи от виното,а именно с какъв алкохолен градус е,киселинност ...Началните показатели на гроздето,дрожди...
Също така и зависи от количеството къде го държижш,ако е на студено и не смяташ да се оставяш за 2-3 години напред можеш спокойно и да не слагаш..
В общи линии здрави и силни вина нямат нужда от серниста ,ако ще се употребяват същата година.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2013, 18:05 
Аватар

Не съм му мерил алкохолен градус и киселинност. По принцип мисля, че правя здрави вина...гроздето винаги ми е било хубаво, не е било гнило и с не по малко от 22 % захарност. Аз вино повече от една година не държа и ако остане отива другата есен за ракия. По принцип казваш дори и да претакам сега може и да не слагам серниста така ли, защото до сега никога не съм претакал, а го оставям така и като вадя, и започне да излиза по мътно - остатъка отива за ракия?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2013, 22:06 

Не слагай, нали е за пиене сега.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2013, 23:23 

Виното не се "ПРЕТАКА"-това не е зеле...
Сваляме го от утайка.
22% захарност си е малко...добре е да правиш вино от грозде с 25-26% захарност.
Можеш да сложиш бентонит и ще постигнеш още по-голяма бистрота.
Ако го държиш на студено и си го правил от грозде с поне 24% захарност няма нужда от сулфитиране...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2013, 11:18 
Аватар

ilu6a написа:
Виното не се "ПРЕТАКА"-това не е зеле...
Сваляме го от утайка.
22% захарност си е малко...добре е да правиш вино от грозде с 25-26% захарност.
Можеш да сложиш бентонит и ще постигнеш още по-голяма бистрота.
Ако го държиш на студено и си го правил от грозде с поне 24% захарност няма нужда от сулфитиране...

За "претакането" вероятно си прав четох, че така му казват в сайта на Ванков. До сега винаги съм го правил на 22-23 % захарност - така пише по технологиите. За 25-26 захарност трябва да сложа и захар и задължително дрожди предполагам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2013, 15:46 

Не е нужна захар...а добро грозде.
Примерно мерло на 22-23% си е практически неузряло...както и каберне,мавруд,рубин,сира,мускат отонел...
А дрождите са си нещо необходимо...ако искаш контролиран и завършен процес.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2013, 16:28 
Аватар

Сортовете в лозето ми са от "селските" както им викат - червена липа, зайбер, тук там някой десертен сорт...просто до такава захарност стигат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2013, 20:31 
Аватар

Местожителство: Враца
Joro Polimera написа:
.. Аз не виждам как домашно вино изобщо може да изкара до лятото, когато от сернистата евентуално ще има някаква полза, в 99% от случаите.

Аз съм е тия 99%- със сигурност ще му Одера кожата до Зарезан, само малко бентонит му сложих на бялото и това е. От 250литра чудеса не трябва да очакваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 10:25 

мое мнение ,че домашните вина,които много често са окислени в повечето случаи/ разбира се ,че има изключения ... :) / и съхранението им не винаги е най доброто и правилно е добре да бъдат сулфитирани,с каква доза и с какво всеки си преценя .
ще бистря червеното с бентонит ,но понеже искам да си спестя едно откаляване се чудя дали на бих могъл бентонита и кмбс да ги вложа по едно и също време .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 10:51 

Ей с това окисление като сте се хванали...как ще окислиш 100л примерно?
Освен ако не го бъркаш с широк достъп на кислород с бъркалка на високи обороти за лепило за плочки...при това 3-4 часа непрестанно...апропо в такъв случай никаква сулфитация не помага.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 11:19 

илия по добре щеше да е ,ако беши си казал мнението относно питането ми...знам,че бентонита ти е слабост а за окисляването друже не си прав :) хората правят по 300/400 оки вино и това плътно затворени съдове или пълни съдове за тях не важи ,затова според мен сулфитирането не би било излишно ..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 11:58 

За бентонита и КМБС няма проблем да се влагат заедно.
За окислението...пак казвам ,че е трудна работа и малко се преекспонира с него.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София