Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 10:25

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 20:18 

Здравейте
Ще ми кажете ли кога мога да бутилирам виното от тази година 2013 горе долу от октомври ми е на тиха ферментация до сега
вече мога ли да го бутилирам
Благодаря предварително

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2014, 20:50 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
toty88 написа:
Здравейте
Ще ми кажете ли кога мога да бутилирам виното от тази година 2013 горе долу от октомври ми е на тиха ферментация до сега
вече мога ли да го бутилирам
Благодаря предварително

Трябва да дадеш повече инфоормация за да може да ти помогнат колегите съфорумци!От какъв сорт грозде е виното?Колко време смяташ да отлежава?Бистрил ли си го и скакво?И т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2014, 08:17 

ракията е от мерло и каберне и не съм е бистрил защото ми се струва бистра

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2014, 08:56 

Местожителство: София
за вино ли говорим или за ракия?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2014, 15:43 

за вино и не знам колко време ще ми седи в бутилките

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2015, 15:38 
Аватар

за да бутилираш стабилизирано вино ти трябват бутилки и тапи. бутилките е добре да се измият, но като се налива виното гърлото да остане сухо. трябва да се предвиди разстояние мегду тапата и виното 1-1.5 см. взависимост колко ще го държиш избираш коркова тапа. агломерираните са между 10-15 ст.тапа, по дългите - на 4.5 см и 20 ст. те са за бутилиране до 2- 3 години. за да си сигурен че няма да оксидира, сложи по дълга тапа. ако виното ще се държи повече - 4-5 години, сложи тапа с два диска 1+1 за 25-35 ст. бройката, с тях може да държи и още толкова години, а за по дълго - натурална супер или екстра. те са по 50-70 ст. бройката, ако са по ниско качество са по 25-40 ст. тези тапи трябва да се с 4-5 мм по голям диаметър от този на бутилката и да се слагат с машина с челюсти. като се затворят бутилките трябва да стоян един ден прави и после може да се слагат легнали. ако се сложат легнали веднага , може да проникне вино между тапата и бутилката. тапите не се мокрят и не се запарват. цените на тапите са на фирма от Дупница, внасят ги от Португалия, инфо на http://corkst.dir.bg/_wm/gallery/?df=17&dflid=3 добре е да се знае, че виното за бутилиране трябва да е със стайна температура - около 20 градуса иначе може да тръгне нагоре и даже да избие, ако е студено или е малка камерата между него и тапата

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2015, 00:03 
Аватар

А какво ще кажете за пластмасовите тапи - тип тапа на Пещерска гроздова?
Аз си купих такива 50 бр. за 6 лв. и не виждам реална причина да не се използват, стига виното да е стабилизирано и да е в помещение със сравнително постоянна температура. При тях няма изсъхване или разваляне, дори не е необходимо бутилката да е в легнало положение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2015, 08:01 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Стават просто за съхранение на виното, но не и ако целта е стареене. То и винтовите капачки са доста прилагани, особено в Германия, но чарът на корка трудно може да се измести.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2015, 20:24 
Аватар

А с какво коркът спомага за стареенето? Въобще спомага ли, или е само "красива опаковка"? Та нали целта му е да не допуска окисление, за разлика от дъба на бъчвата, където лекото и постоянно окисление е търсен ефект. И нали затова агломерираният корк е със срок 2-3 години - защото няма необходимата плътност за изолиране на виното от кислорода, за разлика от натуралния корк.
Разбира се нямам, по-точно не съм намерил окончателен отговор на този въпрос, затова питам.
Наскоро гледах в нета как винарите от Бордо експериментират с винтови капачки от доста години, но не ги пускат на пазара, а само за експеримента пробват как едно и също вино старее с корк и винтова капачка. Коментарите им бяха, че засега няма осезаема разлика, но техните клиенти искат вино с коркова тапа - т.е. просто човешка суета.

Затова си мисля, че с тези пластмасовите спокойно може да си старее, без да се притесняваш за температура, влажност и т.н., дали коркът ще изсъхне или ще хване мухъл. Така си мисля де.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2015, 21:01 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ами нека да видим какво гледаш в нет-а? Току виж открием истината ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2016, 08:32 
Аватар

пластмасовите тапи за Пещерска ракия не стават за затваряне на вино за съхранение повече от няколко дена и то ако не е топло времето. те са твърди, не уплътняват добре и са подходящи само за бутилки дето малко им варира гърлото за затваряне на ракия, а българските бутилки не винаги са такива. да се дава такъв съвет значи да си хариже някой виното. само корковата тапа със своята еластичност може да обере неравностите по гърлото което ту е цилиндър, ту нормален или обърнат конус и често има два ръба от двете части на матрицата, които няма как да се оберат. корковата тапа нормално се свива 4-5 мм. и тези милиметри се наместват където трябва и по добър начин не е измислен, но дай Боже, българин да го измисли

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2016, 00:34 
Аватар

Привет, кажете пример за % разтвор на серниста к-на или кмбс.

Става въпрос за изплакване на шишетата и тапите преди бутилиране.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2016, 09:15 

3% на серниста.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2016, 16:25 
Аватар

Да попитам за мнения относно стария "дядов" метод за бирени капачки и парафин?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2016, 22:07 

Ми дядов...колко да стоят така затворени?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София