Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 12:27

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Мар 2014, 20:38 
Аватар

Местожителство: Варна
stefannankov написа:
Смятам да бутилирам с пластмасовата машинка на Фераро - дето е като бутало в бутало, онази дето е като чук ми се струва че трябва да се магани с нея и има опасност да не влезе гладко тапата - някой ползвал ли е една от двете или пък ако имате идеи за малък брой бутилки как сте го правили?

Използвам този ръчния модел:http://zlatnatabachva.com/components/com_virtuemart/shop_image/product/_________________504b28ca66017.gif
Накисвам тапите в гореща вода-3-4 минути,слагам ги в найлонова торбичка да не изсъхват бързо и млатиш с чука,лесно е,но трябва да се внимава накрая по-леко,защото се чупят гърлата на по-калпавите шишета.
Като ги запечатам оставям бутилките прави няколко дни да изсъхнат тапите,забелязах,че се напояват с вино и започват да мухлясват,ако ги легна веднага.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2014, 22:30 

Местожителство: София
Как с чук ще удряте??????
Просто се натискат и толкова.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 09:48 
Аватар

E аз успешно затворих 10-ина шишета с машинката дето е постнал китаен. Няма нужда да се удря с чук - с ръка на тласъци си влязоха съвсем лесно. Установявам обаче че шишета на които гърлото е леко конусовидно имат нужда от по-широка тапа защото тази 23 мм се захваща само отгоре а отдолу си стои хлабаво.
Hellreiser е прав за топлата вода (и аз така направих - с топла вода по ваши съвети), но това е ненужно, първо че стават по-меки, второ термичното разширение пречи.
Един въпрос ми остава неразрешен, то и аз съм си виновен де - мислех че в бурето има останало повече вино, пък то ядец...
Като изсипах съдържанието от бурето - изтече леко размътено вино, но и частици сага (т.нар. ципа, дето старите хора се заблуждават че предпазвала от окисление виното) , оставих един ден да се поутаи и пресипах в друг съд след което сложих около 0,7 мл. серниста на литър след което разбърках (разбирайте клатих зверски).
Гледам съветите на илюша - трябва уж да не се държи виното много така в съда след добавянето на сернистата, уж трябва да падне утайка и да се раздели на фракции но при мен след 7 часов престой на студено не се избистри - остана си леко мътно. Идеята доколкото разбирам е че в част от утайките се отделя и свързаните със сернистата гадости, ама при мен не се получи, само частиците сага изчезнаха (повечето). И да си призная прекарах през цедка с марля - поотдели се малко едра фракцийка и в шишетата. Бихте ли дали коментари какво е можело да направя по-добре.
Като за първи път да бутилирам с коркови тапи целта ми е съвсем простичка - това вино да дочака един специален повод през април (още месец и половина да поседи) а не да отлежава с години.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 10:30 

stefannankov написа:
Гледам съветите на илюша - трябва уж да не се държи виното много така в съда след добавянето на сернистата, уж трябва да падне утайка и да се раздели на фракции но при мен след 7 часов престой на студено не се избистри - остана си леко мътно. Идеята доколкото разбирам е че в част от утайките се отделя и свързаните със сернистата гадости, ама при мен не се получи, само частиците сага изчезнаха (повечето). И да си призная прекарах през цедка с марля - поотдели се малко едра фракцийка и в шишетата. Бихте ли дали коментари какво е можело да направя по-добре.
Като за първи път да бутилирам с коркови тапи целта ми е съвсем простичка - това вино да дочака един специален повод през април (още месец и половина да поседи) а не да отлежава с години.

Нещо не си прочел или разбрал .
Сулфитиране преди бутилиране съм казвал да се прави в общия съд с цел при преливането по бутилките да се намали съдържанието на сулфати(те са летливи)-това е идеята..., а не че се свързва с утайки.
Със серниста няма как да падне утайката и да се раздели на фракции-нужен е бистрител но и с него това не може да стане за 7 часа...виж за 7дена е друг въпрос
В твоя случай щом ще го ползваш април месец просто го сложи във фризера...задръж го докато стане на рядка до гъста каша от замразяването,след това го извади и завий (изолирай )добре ,така че да се размрази напълно за 2-3 дена в покой.
Ще има доста утайка и ще се избистри сравнително добре ако няма газировка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 11:52 
Аватар

stefannankov написа:
Установявам обаче че шишета на които гърлото е леко конусовидно имат нужда от по-широка тапа защото тази 23 мм се захваща само отгоре а отдолу си стои хлабаво.

Определено трябва да се съобразяват тапите с гърлата...на бутилките с по-широки гърла пасват и по-малки тапи,но при отваряне се вижда,че цялата тапа е влажна и мека и при по-дълго отлежаване развалянето е гарантирано...при отваряне тапата трябва да е суха в горния край и влажна и леко разширена в долния,където е допира с виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 12:21 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За затваряне с чук не бях чувал :lachtot: При по-сербез удар, счупването е гарантирано. Както се казва - не правете това в къщи.
hellreiser е прав - тапите прекалено се размекват, ако се прекали с горещата вода, след затварянето остават някак с променена геометрия (тънки дълги :D ) и не държат както трябва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 15:15 
Аватар

Е за преливането - прелял съм , не съм го объркал много значи, само дето ще оформят лека утайка с времето, и сернистата идва леко в повече, но това нарочно го направих заради тая бялата ципа.
Може да оставя една бутилка за експеримент да видя доколко е устойчива работата. Тъста затваря в бирени бутилки и после излиза една сладка работа - вероятно не е вино, ама той си верва ...
Благодаря за коментарите, както винаги бяхте много отзивчиви.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 17:09 
Аватар

Местожителство: Шумен
Аз също, втора година, затварям с горепосочената ръчна затварачка. Миналата година стотина бутики, тази по-вече. Използвах тапи агломерат 23х38, двоен диск 24х44 и микрогранулитани 24х44. Най-доволен съм от последните. Като стана въпрос за затваряне с чук, я кажете как се работи с това чудо http://zlatnatabachva.com/index.php?page=shop.product_details&category_id=8&flypage=flypage.tpl&product_id=86&option=com_virtuemart&Itemid=54&vmcchk=1&Itemid=54, че си купих една такава от Практикер, и се чудя как да я използвам. Опитах с чука но ми се струва опасно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 17:54 
Аватар

Е тази си е баш за чук - Хамър. И е за металните капачки. А че е опасно - то е ясно.
За метални капачки най-разумно е българските, с дръжките. Тези, които от едната страна са за буркани, от другата за капачки за бира, примерно. Дръжките са достатъчни да предадът усилието.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 19:00 
Аватар

Местожителство: Шумен
Я опитай да запечатиш 60 бутилки с вдлъбнатите от обратната страна дръжки. :wallbash: Аз пред това прежалвам 1-2 счупени с чука бутилки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 19:24 
Аватар

Съгласен, адаш. Истина е, че не съм затварял толкова много. :cry: На дръжките надени гума, маркуч...

Въпреки всичко, съвет от мен. Вземи все пак някакви мерки за безопасност.
Например: ПВЦ тръба с подходящ диаметър и дължина. И слагаш бутилката в нея и мааш едва тогава с чука.
Идеята е ясна, нали? Или пък чукай с гумен чук... Знам ли :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 20:08 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Абе хора, какви са тея чукове, какво е това нещо. Купувате си една двураменна затварачка( има за коркови тапи има и за кроненкоркови капачки), затварянето е песен, няма счупени бутилки, няма болки в рамената и ръцете, струват между 20 и 40 лв . Струва си инвестицията. За около 2минути затварям 20 бирени бутилки или 10-15 винени.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 21:12 
Аватар

Какво толкова се плашите от един чук...българинът е майстор на чука :megagrin: ...ръчното бутало върши перфектна работа за малки количества...а за бутането с ръка и чук мога да поспоря,защото номера е с едната ръка да се държи горната част успоредна на долната,за да влезе тапата без изкривяване в гърлото...с чука не се удря с все сила един път,а с леки постъпателни движения,а на самия край съвсем леко (чува се лек звън от удрянето на пластмасата със стъклото,тогава ОСТОРОЖНО)...90% от тапите влизат докрай без да стърчат или ако стърчат е не повече от 2-3мм.На ръка нямаш същата стабилност при бутане,а и бутилката може да ти се изметне и да разсипеш скъпоценна течност :D

Последна промяна kitaen на 11 Мар 2014, 21:29, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 21:14 
Аватар

Ако някой търси затварачка за бирени капачки, тази е много удобна и се работи много лесно с нея:
http://beer-bg.com/index.php?main_page= ... cts_id=119
hellreiser, ти такава имаш предвид, нали?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 21:17 
Аватар

За това ли говориш?
http://zlatnatabachva.com/index.php?pag ... &Itemid=54
http://zlatnatabachva.com/index.php?pag ... &Itemid=54
(извинявам се за дългия линк).

Цената е друга. Ако знаеш по-добра оферта, моля...

ПП. kitaen, видях мнението ти и ще пробвам. С гумен, плочкаджийски чук. Може да си прав и да е по-лесно.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София