Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 00:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Миене на бутилки
МнениеПубликувано на: 18 Мар 2014, 09:26 
Аватар

Местожителство: Варна
Дадоха ми стари стъклени бутилки,които с годините не са мити много добре и имат доста упорити налепи...киснах с гореща вода,търках с четка,хваната в бормашина,мих с водоструйка...трудна работа.
Дайте ми идея за някакъв препарат,които да разложи тези мизерии,но да не оставя следи от миризми и вещества,които да прецакат винцето!?!?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2014, 09:58 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
В промишлени условия бутилките и кантите се мият със сода каустик (натриев хидроксид), ако не се лъжа разтворът е към 1%. Съдържа се например в каналина и в содата за сапун.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2014, 13:13 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Зависи от какво естество са мизериите, може и да немогат да се разтворят. Иначе разтворът на натриева основа е поне 4% и последващо обилно изплакване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2014, 13:17 
Аватар

hellreiser написа:
Зависи от какво естество са мизериите

Утайки от вино,друго не е държано в тях...бутилките са от старите-оцетени,може да има и остатъци от оцет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2014, 19:17 
Аватар

Местожителство: Шумен
Аз мия с таблетка за съдомиялна машина разтворена в топла вода. Много добре измива и лесно се изплаква. Търкането - с четка на дрелката. Най- упоритите накисвам със сода каустик от течната без да я разреждам. Ако и това не помогне - кислол. С препаратите трябва много да се внимава (ръкавици, очила ...)!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2014, 21:35 
Аватар

За добро измиване, както и началника каза, се иска сода каустик (Натриева основа - NaOH) обаче ... за да действа както трябва разтвора трябва да е горещ. Със студен разтвор нищо не става. Ако замърсяванията са упорити - упорито киснене. Концентрацията може да е между изброените по горе. Ако измиваш много добре може да минеш и без неутрализиране.
Притеснява ме обаче с какво ще ги затваряш тези стари бутилки. Диаметрите на гърлата им са едниии ш ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2014, 23:07 
Аватар

Flanker написа:
Притеснява ме обаче с какво ще ги затваряш тези стари бутилки. Диаметрите на гърлата им са едниии ш ...

Има едни български тапи (пък може и да са китайски) надписани "bulgarian wine",не им знам диаметъра,но са малки,трудно влизат,затова коментирах в една друга тема,че затварям с ръчно бутало и ЧУК :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2014, 17:29 
Аватар

Ами то български коркови тапи няма. Надписите може да са всякакви. За да имаш добро затваряне гледай да има около 4-5 мм разлика в диаметрите на тапата и гърлото на бутилката. Дължината на тапата е друг въпрос. За да влизат лесно се иска и добро свиване. Ако затварачката ти не може да го направи или разликата в диаметрите е по-голяма ще се мъчиш много.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2014, 08:28 
Аватар

Това може да свърши работа
www.comunicatorbg.com/anno_91.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2014, 08:36 
Аватар

Местожителство: Шумен
Попаднах на това устройство http://www.shop.tminox.com/component/virtuemart/snowboards/bottle-detail?Itemid=0, но не знам каква работа ще върши.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2014, 19:52 
Аватар

Това не схващам как работи,а и няма информация,но ако мие само по една бутилка по-добре човек да си вземе водоструйка за тези пари.Поне има по-широко приложение-бутилки,кола,филтъра на ширма,килимите на жената :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2014, 20:00 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
HHristov написа:
Попаднах на това устройство http://www.shop.tminox.com/component/virtuemart/snowboards/bottle-detail?Itemid=0, но не знам каква работа ще върши.

Виждал съм такова устройство в ГДР навремето в едно малко хотелче,за миене на чаши.Много полезно нещо-с най-различни приставки, плуващо до едно ниво в миещ разтвор и след като подадеш от горе съд за миене и натиснеш се задейства ел.мотор въртящ четките. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2014, 14:49 
Аватар

Наканих се да ги мия тия бутилки,но не знам как да направя 4% разтвор на сода каустик на люспи!?!? :? ...друга не намерих...ако напълня шишетата с гореща вода колко люспи горе-долу да добавя!? или горе-долу не е мярка :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2014, 15:38 
Аватар

Само не слагай гореща вода , а студена.При реакцията тя и без това ще се стопли.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2014, 16:54 
Аватар

Ходих да питам в агроаптеката и ми казаха на 1л вода 40гр. люспи-4% разтвор,което е логично,но нали съм зле с математиката...сметнах,че за 31 бутилки по 700мл всяко трябва да разтворя по 28гр. на шише или общо 868гр. от пакета.Разтворих го в литрова кана,налях по равно във всяко шише от разтвора и допълних с маркуча вода до горе.Надявам се да е правилно така.

Колко да ги кисна и само с вода ли да изплакна?!?! :?
Четох в нета,че ако не се измият качествено,може да ти изгори вътрешностите :shock: .
п.п.Иначе по гърлата на някои веднага излязоха кафяви мръсни петна :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София