Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 06:14

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Авг 2014, 17:25 
Аватар

Приятел, първо си пази очите, и всичко което е покрито с кожа. :lachtot:
Няма нужда да правиш разтвор за всяка бутилка. Приготвяш само два-три литра .Пълниш няколко бутилки ,и след не повече от 5-6 минути преливаш в следващите.Сметката на концентрацията не е точна , ама карай- и така става.Изплаквай добре и пак повтарям- пази кожата, щото това разяжда повече от киселина.Някакви домакински ръкавици няма да са излишни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2014, 21:49 
Аватар

Местожителство: Варна
Приятел,късно ме предупреждаваш...вече се изгорих.................. :lachtot: :lachtot:
Шегичка,малко черен хумор....с две малки деца съм и имам навика да чета листовките на всички лекарства,препарати и т.н.Сложих маска,очила и ръкавици...като налях водата очаквах да избухне,но никаква реакция,очаквах повече,пък и бях подготвен :megagrin:
Мерси все пак :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2014, 21:59 
Аватар

Ми да са ти живи и здрави децата, не съм имал намерение да те поучавам, а да те предпазя.Ако съм бил за теб като даскал-извини ме. То че е важно нещата да стават- така е, ама и малко предпазливост не е излишна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2014, 00:06 
Аватар

Няма проблем баджо....сега обаче се притеснявам дали ще ги измия достатъчно добре и дали само с вода се изплакват :? ...в нета не мога да намеря качествена информация...сега съм ги оставил да се киснат с чиста вода,мисля да ги мина и с водоструйка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2014, 07:59 
Аватар

Измивам ферментаторите си за бира точно със сода на люспи. С две лъжици и около литър вода тубите стават като нови за десетина минути с енергично разтръскване и затворена капачка де :) . После изплакване няколко пъти обилно и престояване 24 часа пълни догоре с вода за всеки случай. За сега нямам проблеми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2014, 10:37 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Няма нищо страшно в работата с натриевата основа (сода каустик).
Даже няма и нужда да се пълнят всички със силен разтвор. Може да се приложи пълнене с горещ слаб разтвор 1% и така да се оставят да пренощуват или повече дни.
След това със силен горещ разтвор (не повече от 10%) в обем колкото една бутилка започва същинското чистене като се прелива разтвора от бутилка в бутилка и по някое време се сменя с нов.
Опасността на содата каустик е ако се случи изкипяване и пръскане в очите !
По кожата тези слаби рзтвори не правят проблеми, ако се случи да попадне там - веднага измиване със студена вода и сапун. Усеща се едно хлъзгаво и лугаво когато е по пръстите, но няма последствия.
Когато се прави горещ разтвор е добре да се внимава, защото самото разтваряне на люспите във вода отделя топлина и разтворът се достопля.
При раздрусване пак трябва да се внимава да не пръсне в очите.
Ръкавици и очила са предостатъчни защитни пособия.Чак космонавски скафандър не е нужен :)
Един кг. сода каустик на люспи е под 3 лв. на железариите, а с него може да се измие огромно количество съдове, бутилки каквото трябва.
Аз добавям към разтвора и малко препарат за чинии колкото да даде малко пяна.
Изплакването с вода е предостатъчно. Дори и да остане някоя молекула натриева основа, вливането на какъвто и да е алкохолен продукт води след себе си някакви киселини - те веднага я неутрализират.
А за който много се плаши от думата сода каустик - ето друг алкален препарат за измиване и дезинфекция :
http://beer-bg.com/index.php?main_page=product_info&cPath=38_39&products_id=205
Едновременно мие и дезинфекцира с хлор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2014, 14:47 

Препаратите с хлор НЯМАТ място при винопроизводството!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2014, 15:41 
Аватар

Така както го е написал "victoryvt" е горе долу и моят метод, но без добавяне на миещи препарати.Единственото което трябва да се има в предвид е ,че при попадане върху кожата се неутрализира с някаква слаба киселина.Най -практично , евтино и безопасно е с оцет, ( от ментаците по 50 стотинки, може и с истински де) пък и на всякой му е под ръка.Сипваш една бутилка в някаква по- широка паница за да можеш да гребнеш направо с шепа, и ако не ти се наложи да го използваш(идеалния случай :) ) може с него да преплакнеш измитите бутилки . Пак преливаш от една в друга.Накрая чиста водица.Но ако не ти е толкоз жал за оцета , по добре след основата само да изплакнеш.
Преди във винзаводите така миеха бутилките - с натриева основа 2,5%, и само ги изплакваха с вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2014, 11:19 
Аватар

victoryvt написа:
Дори и да остане някоя молекула натриева основа, вливането на какъвто и да е алкохолен продукт води след себе си някакви киселини - те веднага я неутрализират.

Виктор от ВТ :respekt: ...админа също :respekt: ... :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Авг 2014, 13:16 

Местожителство: София
С оцет е абсурд да се изплакват бутилки ,които ще се ползват за вино.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София