Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 20:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Лозови пръчки
МнениеПубликувано на: 26 Мар 2014, 12:54 
Аватар

Местожителство: Пазарджик / Пловдив
Здравейте съфорумници и колеги по чашка ! Приятно ми е да ви се представя, Николай ! От много време чета полезни съвети в този толкова полезен и приятен сайт. Взел съм много полезни съвети и не се съмнявам, че е пълно с приятни хора тук ! За съжаление се регистрирам и влизам във вашата компания, чак сега, но се радвам ! И все пак ще ми бъде приятно да обменям полезна информация с всеки от форума.

Създавам тази тема, защото имам един така да се каже "проблем", който ме тормози от известно време ! Имам два реда лозе в двора на село, които са Сорт - Памид, но вече се загубват и оредяват, пък и не съм привърженик на този сорт грозде. Обмислям варианта да ги изкореня и на тяхно място да направя 2,3 реда младо лозе, но с хубав сорт грозде, за да ми е "КЕФ" да го бера и да правя хубаво вино, следователно и хубава ракия от него. Но проблемът ми е, че не мога да се снабдя с доказан винен сорт грозде, продават някакви пръчки, които не си заслужават цената, патил съм и не искам да патя отново. Иска ми се да посадя сортове като Мавруд, Мерло, Каберне, Пино Ноар и т.н. - все доказани винени сортове. Молбата ми към вас е, ако може да ми помогнете да с някой такъв сорт грозде, трябват ми около 30, 40 пръчки - неокоренени, аз ще си ги окоренявам и така нататък. Ако някой може да бутне едно рамо и да направи такава услуга ще съм му много благодарен, просто ако ако имате от тези сортове при подрязването на лозите да споделите от подрязаните пръчки, за да започна и аз да отглеждам качествено и да си произвеждам качествено ПИВО! :prost: . Благодаря предварително, ако има отзовали се по въпроса и ПОЗДРАВИ ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Лозови пръчки
МнениеПубликувано на: 26 Мар 2014, 13:07 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Добре дошъл :2thumbs:
Малко късно си се сетил за пръчки,почти всички по това време вече са изрязали лозята и едва ли някои ще е запазил хубави калеми, но все пак надеждата умира последна...Успех, дано някои помогне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2014, 13:16 
Аватар

Благодаря колега ! Да така е малко е късничко, но да се надявам, че ще мога да извадя късмет и някой добър колега да помогне, пък да опитаме все пак, нищо че е малко късничко.. все пак мисля, че ще има някаква надежда, но пък да видим ! Има хора, които сега започват да режат лозята, други вече са забравили за рязането и така. Аз лично чаках до миналата седмица и тогава ги рязах. Благодаря все пак, колега ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2014, 19:59 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Добре дошъл и от мен,ама не е лошо да кажеш от кой край си за да се свържеш евентуално с хора от региона ти(ако не е тайна). :)
Лично аз ако правя лозе с 30-40 корена ще си взема от сертифициран разсадник,няма да се занимавам с вкореняване,доста си е рисковано.
П.П.:А памида за ракийка си е супер,пък и за плънка за тежко вино(някои не харесват толкова тежки сортове).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2014, 20:34 
Аватар

Местожителство: Хисар
BREAKER написа:
Добре дошъл и от мен,ама не е лошо да кажеш от кой край си за да се свържеш евентуално с хора от региона ти(ако не е тайна). :)
Лично аз ако правя лозе с 30-40 корена ще си взема от сертифициран разсадник,няма да се занимавам с вкореняване,доста си е рисковано.
П.П.:А памида за ракийка си е супер,пък и за плънка за тежко вино(някои не харесват толкова тежки сортове).

Алсолютно подкрепям колегата . На пазарите ти продават " точно това което търсиш " и накрая.... ядеш хурката. Купувам от института в Пловдив , а и по околовръстното и по асеновкрадския район си има разсадници . Говоря за Пловдив....Не е зле всеки колега да напише в профила си от къде е

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2014, 21:29 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
atos написа:
BREAKER написа:

Алсолютно подкрепям колегата . На пазарите ти продават " точно това което търсиш " и накрая.... ядеш хурката. Купувам от института в Пловдив , а и по околовръстното и по асеновкрадския район си има разсадници . Говоря за Пловдив....Не е зле всеки колега да напише в профила си от къде е

Подкрепям мненията на съфорумците!За ново лозе само сертифициран посадъчен материал,за 30-40 лозички ще ти са нужни около 80-100лв.Има доста фирми които пращат по куриери,просто трябва да решиш.Ако държиш да вкореняваш резници ,то по това време пръчки едвали са останали на някого,може да пробваш в ИЛВ Плевен.На изложението АГРА2014 видях че предлагат и резници.А за ПИВО ще ти са нужни други суровини :megagrin:
Успех

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Мар 2014, 14:35 
Аватар

Здравейте колеги !
Пропуснал съм да се представя от къде съм. По принцип съм от гр. Пазарджик, но през седмицата съм в Пловдив. Та кой като мене в 2 града едновременно. Сега влизам и проверих темата, виждам мненията и на другите колеги, общо взето съм съгласен с изказаните мнения, но съм силно ентусиазиран да произведа всичко сам, така че ще взема на сериозно всеки един съвет от ваша страна и всяко едно мнение, пък който мисли, че може да ми услужи и с пръчици, дори и да не е сега, ще съм му благодарен дълго време. Очаквам мнения, съвети, опит..дори каквото и да е ще се радвам да го чуя и обсъдя с вас... благодаря ви ! Лек и успешен ден... И НАЗДРАВЕ ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Мар 2014, 11:11 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Щом си в Пловдив, намери време тази седмица да отидеш на винарията в панаира. От там ще можеш да си вземеш качествен материал. Не губи време ти да вкореняваш, защото резултатите могат да бъдат тотално компрометирани от почвената филоксера. Освен ако почвата не ти е с пясъчно съдържание над 70%,тогава няма опасност от филоксерата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Мар 2014, 16:24 
Аватар

hellreiser написа:
Щом си в Пловдив, намери време тази седмица да отидеш на винарията в панаира. От там ще можеш да си вземеш качествен материал. Не губи време ти да вкореняваш, защото резултатите могат да бъдат тотално компрометирани от почвената филоксера. Освен ако почвата не ти е с пясъчно съдържание над 70%,тогава няма опасност от филоксерата.

Колега това е добра идея, дано да ми остане време да отида, за да видя за какво става въпрос ! А що се отнася до вкореняването, аз лично съм вкоренявал няколко пъти лозови пръчки и съм получавал идеален ефект. Съвсем простичко..както сам каза - взимам един средно голям съд, след което го пълня с фин пясък без нищо друго, в него бучкам пръчките и поливам с вода когато ги засадя в пясъка (това го правя пролетта) на другата пролет изваждам пръчките от пясъка. Ефектът е - ОТЛИЧНА КОРЕНОВА СИСТЕМА !! След това ги засаждам в почвата, с малко угнила животинска тор и не съм останал разочарован. Последният път когато вкоренявах от 10 извадих 9 с отлична коренова система, една не ми хареса и не я засадих. След като ги засадих растежа е мигновен. Това е моят скромен опит, та за това не ми пречи дори аз да си вкоренявам пръчките, ако ме разбирате, дори ми е приятно много повече, отколкото да отида и да взимам всичко готово. Ентусиазъм :D И все пак винаги съм готов да чуя нови съвети от хора в този форум, защото има неща, които може и да не са ми така ясни все още. Ще се радвам да обменяме опит и съвети, благодаря и ПОЗДРАВИ на всички ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Мар 2014, 16:46 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Лошо няма в ентусиазма, но така излишно рискуваш след година две да загинат от филоксерата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София