Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 17:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Май 2014, 10:44 
Аватар

Здравейте колеги,

понеже не успях да намеря конкретно описание на процедурата във форума реших да пусна нова тема. Въпросите ми са няколко:

- Кога се напушва бурето за вино след като виното е свършило и бурето е измито - някои казват веднъж веднага след миенето на бурето, други - всеки месец, трети - само 1 седмица преди да наливаш новото вино. Каква е истината?

- Много важен за мен въпрос - как точно се извършва опушването със сярна лента? Прочетох някъде, че ако от запалената лента капе сяра в бурето после виното ще мирише на сяра (точно това се случи с 2 от 3-те ми бурета вино миналата година). В някой от форумите прочетох, че сярната лента се закачала на кука и се палела не отдолу а "отгоре" - така не капела в бурето. Как така отгоре? Нали там е захваната за куката, като се запали отгоре ще се пререже лентата и ще падне в бурето? Или можеби се има предвид че бурето се обръща с отвора надолу и така се напушва - отдолу нагоре? Изобщо - каква е вашата технология на процеса на напушване?

- След като сте напушили бурето и има още 5-6 месеца до следващия гроздобер как съхранявате бурето? Чувал съм стари хора из квартала да казват, че наливат 5-6 литра ракия вътре, за да "пие" бурето и да не се разсъхва. Други хора пък са ми казвали, че си пълнят буретата до горе с вода и така стоят до гроздобера? Каква е истината?

- Как миете буретата си след като свърши виното? Само с вода - гореща или студена? Или със сода за бурета? Чувал съм някои дядовци из махалата да казват, че изобщо не ги мият - оставяли ги с "майката" - тоест утайката до следващата година. Така един вид се запазвали хубавите дрожди от предна година, което лично на мен ми звучи абсурдно и крайно нехигиенично.

- Преди 2 седмици виното в буретата ми свърши - измих ги със студена вода неколкократно, после ги оставих пълни до горе с вода за няколко часа. След това ги изпразних и опуших със сярна лента, но понеже не ми е ясна технологията просто пуснах лентата закачена на телче през отвора за капачката в горната част на бурето. Съответно пепелта и изгорялата сяра са паднали на дъното на бурето. След напушването директно го затапих и прибрах - не съм го почиствал от остатъците на лентичката. Проблем ли е това? Може ли в следствие на тези ми действия да се вмирише виното като го налея след няколко месеца? Как да почистя бурето от накапаното със сярна лента?

И един въпрос, който е малко извън темата, но така и така съм почнал - пък и да не отварям друга тема :) :prost2:

Миналата година заложих 3 бурета вино, като реших за 1 път да използвам серниста киселина, серни ленти и дрожди. 2 от буретата бяха стари - на по няколко години, третото беше чисто ново. Старите бурета закиснах, измих със сода за бурета и ги напуших със серни ленти в деня преди да налея гроздовия сок в тях. Третото буре понеже беше чисто ново - реших само да го измия с вода и непосредствено преди наливането - с отвара от дюлеви листа.

В новото буре налях чист гроздов сок и го оставих да ферментира. В старите бурета налях сок, в който добавих серниста киселина в количество според предписаното на етикета и след 2 часа добавих шира, в която на предходния ден бях сложил дрожди и която вече буйно ферментираше. И трите бурета ферментираха бурно, после с воден клапан - и тихо. В последствие се оказа, че в новото буре, в което бях сложил чист гроздов сок без дрожди и без предварително напушване е станало страхотно розе - с перфектни цвят и аромат. В останалите бурета обаче виното миришеше на сяра и колкото и да го претаках и аерирах - най накрая го изхвърлих. Въпроса ми е - защо замириса виното? Дали е от серните ленти, с които опуших на предния ден? Или от сернистата киселина, с която обработих ширата? Или пък от дрождите, които са лизирали след като са изяли всичката храна в сока? Как да се предпазя от нещо такова следващата година?

Благодаря ви предварително за съветите и коментарите :) Наздраве! :gold: :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2014, 06:29 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
След източване на виното,бурето се измива няколкократно с топла вода ,докато почне да тече чиста вода,някои ползват сода и др..
Оставя се докато изсъхне и се напушва със серни ленти
Бурето трябва да се напушва редовно,на месец един път е добре.Напушваш с парче лента,което да не надвишава допустимите норми за обема буре.
Лентата аз слагам в медна тръба с диаметър,който да влезе в бурето и надубчена с бургия и затапена на дъното,така,че да не падат парчета от изгорялата сяра на дъното на бурето.напушва се докато не се налее вино в бурето.
Това с дрождите за аромат е пълна глупост...ще за въдиш микроорганизми,а точно това е целта на серните ленти,да няма среда за развитие на микрофлора
На последният въпрос... Май си прекалил със серният двуокис

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2014, 09:01 
Аватар

Благодаря за отговора колега! А възможно ли е това, че досега парчетата от лентата са падали на дъното на бурето да доведе до бъдещо разваляне на виното? Кое имаш предвид че е глупост - посяването на питомни дрожди или оставането на утайката? Аз също не я оставям, защото мисля, че ще завъди нежелана паплач и ще вкисне виното.... И още едно питане - на 50 литрово буре 1 сярна лента много ли му е? А на 30 литрово? Каква е нормата всъщност?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2014, 19:26 
Аватар

Тук препоръчват сярна лента с дължина 20.3 см за 60 галона(264л)буре. .За 50 л 4 см лента ще е достатъчна за месец,после пак
Глупост е идеята ,която си чул някъде...да не се мие бурето от утайката

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2014, 08:53 
Аватар

Проблем ли е, че съм опушил буретата си с цели 20 сантиметрови ленти и остатъците от тях са останали в буретата? Очевидно съм предозирал, това може ли да окаже влияние върху новото вино септември -октомври? Предполагам че не, но по-добре да попитам отлколкото да прецакам нещо :)

Благодаря ви за отговорите :) :respekt: :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2014, 10:35 

Наско, Елесар,

Напушване на всеки 40 дни. Понеже става дума за сяра, куката на която се закача таблетката трябва периодично да се сменя или да се ползва неръждавейка. Виждал съм и перфорини тръби със запушено дъно при които няма никакъв шанс да изпадне нищо в бъчвата.
Наско, ако те интересува, ще питам от къде можеш да си ги вземеш - sulphur discs (rings). За бъчвите 5 грамовите са добро решение.

Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2014, 14:01 
Аватар

Здравей Ламбри,

разгледах написаното за тези серни таблетки. В сайта който ги продава не пише за какъв обем съдове са предвидени, а от по-горните постове в темата разбрах, че дозата има значение и не трябва да се предозира. В тази връзка - колко таблетки или каква част от таблетките са подходящи за 30 и 50 литрови бурета?

Лек ден!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2014, 16:20 

По принцип, една таблетка от 5 гр. е предназначена за бъчва от 225л. Това което се продава е от 2,5гр, така че дозата може да ти е малко по-висока, но ще решиш проблема със остатъка от ленти в бъчвата и най-вече, винаги напушваш с едно и също количество сяра. Последното е особено важно като се има предвид главоболията които си имал. Преди ползване на бъчвата,, измиването е задължително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2014, 03:19 
Аватар

За това говорех
http://i1173.photobucket.com/albums/r58 ... 19AE5F.jpg
http://i1173.photobucket.com/albums/r58 ... 19AE5F.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2014, 10:01 

Точно. Много просто и удобно нещо и не знам защо никъде го няма! Иване, замисли се ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София