Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 10:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2014, 09:13 
Аватар

Здравейте пиша от профила на брат ми с цел помощ че май оаках нещата ,значи тази година за пръв път аз се занимавам с всичко свързано с вино и ракие производството в нас защото брат ми отиде да поработи в чужбина къде по телефона с него къде от комший къде от сайта които е чудесен тази година правих всичко сам материала ферментирал виното е отделено от джибрата налято е в алпаката преди около15 дни вчера тръгвам да видя дали е тръгнало да бистри :shock: същото като първия ден на точенето на вкус си е супер няма сладко няма нищо вино си е но е мътно всичкото това е около тон вино а ма и едно което умишлено оставих в джибрите да си го пия аз около 200 литра точа и от него вчера то е кристално бистро по едно и също време са сложени и двете това дето сум го отделил е на 15 ден след залагане мерих го 1 градус захарност беше с тих клапан със всичко :datz: какво да правя че 1 тон вино не ми се вари за ракия

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2014, 12:03 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Как го събра всичко това в едно изречение? :)
Щом си измерил 1% захарност значи има още ферментация, следователно нормално е да е мътно. Даже дълго време след края на ферментацията продължава да се отделя разтворения въглероден диоксид. Послушай виното дали шуми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2014, 13:41 
Аватар

Местожителство: Враца
hellreiser,
колегата по-скоро се чуди, защо ронканото е мътно,
а онова с чепките е бистро, аз поне така го разбрах.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2014, 15:27 
Аватар

Аз разбрах, че е източил 1 тон вино от джибрите и е оставил 200л в джибрите, а дали е ронкано или не незнам. Ама то на това дълго изречение трудно се хваща мисъл.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2014, 16:46 
Аватар

Целия материал е ронен,тези 200 литра дето съм оставил в джибрите са кристално бистри,а другото дето е отделено преди 15 дни е мътно тогава беше на 1-2 градуса захарност сега показва 0.Май няма тиха ферментация или поне аз не виждам водния клапан да бълбука може би е рядко :? кажете какво да правя не ми се звъни на братията ,че ще ме храни :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2014, 18:58 
Аватар

Е , ти какво искаш-на 1 окт . да смачкаш гроздето и на 30 да е бистро и годно за пиене? Ами няма как да стане по нормален начин . Дори ферментациите ти да са преминали , как да се утаят всички фини частици за толкова малко време ? Не става ! На много хора вината се избистрят декември-януари. Имаш какво да пиеш, затваряй това на клапан и всичко ще си отиде на мястото!
Наздраве! :prost2:
П.С.Това за което говориш още не е станало мьтно ВИНО ,а мьтен виноматериал....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2014, 00:32 
Аватар

Да но дали не направих грешка че го извадих от джибрата щом другото което е в нея е бистро ,по тази логика май трябваше да го оставя всичкото за да избистри по бързо....и защо едно е бистро другото не :|

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2014, 01:01 
Аватар

Aко гониш бързо избистряне (вероятно за търговия) най бързо става, ако въобще не бъркаш шапката- досега би трябвало да имаш вино- кристал. Щом е това целта- бърза реализация, кажи, защо бърка/потапя шапката? Догодина си избери стратегията по-отрано.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2014, 08:40 
Аватар

Е да де но каква е логиката това с джибрите да е бистро другото не :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2014, 09:40 
Аватар

Това с джибрите е завършило ферментацията по бързо. Има време ще се избистри.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2014, 09:49 

Местожителство: София
5_kila написа:
Aко гониш бързо избистряне (вероятно за търговия) най бързо става, ако въобще не бъркаш шапката- досега би трябвало да имаш вино- кристал. Щом е това целта- бърза реализация, кажи, защо бърка/потапя шапката? Догодина си избери стратегията по-отрано.

Тези "напътствия " не кореспондират с думата винификация.
Ако не бъркаш ,пък дори и да са с потопена шапка,рискуваш много ...
За бистрота на етап 30-40 дена от залагане на джибрите е изключено да се говори.
Ако желаеш да получиш и да имаш на по-ранен етап бистро вино, единствения вариант е шихтовия филтър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2014, 10:25 

Джибрата сама по себе си играе ролята на дренаж - респективно тип "филтър". В допълнение, ползването на ензими по време на ферментацията или друг тип в последствие помага за избистрянето на вината.
Що се отнася до горния пост - напълно подкрепям ilu6a.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2014, 20:34 
Аватар

Благодаря ви за напътствията сега съм по спокоен ше го иставя студа да го избистри и ще откаля след 2-3 седмици не съм привърженик на никакви дрожди бентонити аромати оцветители и всякакви такива брата не е слагал и аз няма да слагам.Още веднъж благодая за напътствията ще пиша като станат нещата :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2014, 21:02 
Аватар

Цитат:
не съм привърженик на никакви дрожди бентонити аромати оцветители и всякакви такива
От мене един съвет- никакъв бентонит не слагай!

Ако не си специалист(технолог), или нямаш опит- да знаеш освен пропорцийте, но и кога, по колко се влага и как точно се откалява и филтрира,
по-добре не посягай към него, да не получиш вино с пОслевкус от накиснати туристически чорапи и аромат на джапанки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2014, 23:04 

Местожителство: София
5_kila написа:
От мене един съвет- никакъв бентонит не слагай!

Ако не си специалист(технолог), или нямаш опит- да знаеш освен пропорцийте, но и кога, по колко се влага и как точно се откалява и филтрира,
по-добре не посягай към него, да не получиш вино с пОслевкус от накиснати туристически чорапи и аромат на джапанки.

Това са също приказки изцяло несъстоятелни...
Ако ще и 10 пъти да надхвърлиш нормата за бентонит подобни аромати и послевкусове няма как да получиш...
Бентонита е просто глина,която се утаява...не е джапанка или чорап...Бентонита има изключитално добро влияние за виното, неговите функции са не само избистряне.
Iron man дрождите и бентонита не могат да се съпоставят с аромати и оцветители...това е нещо коренно различно...
Нещо като да потърсиш мнение в кварталната кръчма и в интернет...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София