Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 17:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Дек 2014, 12:52 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Квеври....Е истината... може и да се зидат като казан с изолация....
Сишия ефект може да има и пластмасов бидон но само за ферментация :!:
за отлежаване се иска керамика...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2014, 13:56 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Абе хора, вече го дискутирахме тук някъде. Отивате в някой магазин за акваристика и взимате 100-200 W потопяем нагревател за аквариум с вграден терморегулатор, след това от магазин за паркет взимате полиуретанова подложка за ламинат или пък бабъл фолио за опаковки, с което завивате с няколко слоя бидона и забравяте за проблема със спрялата ферментация. За стабилност отвън може да навиете стречфолио.

Материалът в никакъв случай не трябва да бъде под 15°C, защото ферментацията се проточва прекалено и възникват различни опасности. Високите температури над 28°C пък са друга беля...

Идеалната температура е около 21°C, но при някои плодови материали е добре да е 3-4°C по-ниска.

ПП
Чак сега видях, че темата всъщност е винарска, ама нали съм си на ракиена върна... :)
При някои вина оптималните температури са други, но методът може да е същия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2014, 19:55 

Местожителство: Добрич
Здравейте Колеги!!!
И аз имам същия проблем тази година.Дори станаха два!Купих мерло 200 кг. ,махнах чепките ,сулфитирах ,сложих дрожди и активатор и всичко тръгна идеално.След 20-я ден източих виното и го налях в бурето.С виното нямам проблеми.Сложих в джибрите 20кг захар разтворени в 60 лт. хладка вода и разбърках.След два дни нямяше никаква ферментация.Материала при кусване си стоеше сладък.Нямаше ферментация защото в джибрата имаше висок алкохолен градус и висока захарност.Поръчах на часа от Винарко дрожди ,активатор и още един продукт, който сложих отделно ,но само една трета от него/не ми се слиза в мазата да го видя какво пише/ и ферментацията тръгна.Но преди 5 дни спря защото температурите паднаха.Минах джибрите през преса и напълних 6 десет литрови бутилки с материал.Качих ги в стаьта на дъщерята :megagrin: /щото я няма/ и започна да бълбука.На десетина минути излиза по едно мехурче.Захаромера показва 0 но материала сладни.Температурата в стаята е около 18-20 градуса.Въпроса ми е : Ще стане ли второ вино или ще грябва да го варя напролет на ракия?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2014, 00:27 

Ще стане,стига температурата да не пада.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2014, 14:51 
Аватар

И аз потвърждавам, че ще стане. Няма начин да не стане, макар че, си тръгнал с много висока захарност - 1-3 е 25 захарност. А, както и сам знаеш, имаш вече алкохол в джибрата. Но нищо, де, действай си го по технологията за червено вино. Най лесно е после да го свариш на ракия. Ако не си прекалил със сулфитите, разбира се.
Аз правя захарният разтвор 1-3,5 - 22,5 захарност. И... температурата! И това го знаеш, важна е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2014, 18:09 

Местожителство: Добрич
Вече няколко дена ври яко.Радвам се ,че тръгна щото тази година нямам много вино!Поне от това ще изкарам 50 литра.От 200 кг грозде след махане на калта остана 130 чисто плюс 50 второ вино ще ми стигне до Ивановден :megagrin: :megagrin: :megagrin: .Като го слушам как бълбука ми се пълни душата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2014, 22:25 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Колко му трябва на човек....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2014, 21:44 
Аватар

:megagrin: На някои повечко :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2014, 13:24 

Имам проблем подобен на споделеният в темата и тъй като затоплянето на виното, отделено за тиха ферментация не променя пустите 5% остатъчна захарност, реших да прибягна до дрожди. Въпросът ми е Fermactive FCD или Vitilevure B +Dynastart , биха били по-подходящи? Количеството е около 40 литра(Мерло и Каберне с 23 % захарност повишена до 24% с влагане на захар разтворена във вода). Температурата в помещението варира, но не пада под 18, но не съм измервал температурата на виното, което е разделено в 4 бутилки от минерална вода и е в стаята вече повече от две седмици. Благодаря Ви предварително за съветите. Весело посрещане на Нова година.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2014, 15:28 

Fermactive FCD при мен са работили,без стартер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2014, 19:19 

Благодаря за бързият отговор. Мислиш ли, че ще останат неприятни съединения ако се ползва активатор на този етап от процеса?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2014, 19:24 

Препоръчително да се сложи Династарт...аз не сложих по-технически причини.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2014, 17:59 
Аватар

Докладвам за резултата до сега , след повече от месец с включен нагревател, повит бидон като бебе ,температура на материала 20 гр, захарноста е 4 процента :datz: Като видях показанието на захаромера махнах нагревателя , затворих плътно бидона ,сложих го на воден клапан и ще чакам лятото :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2015, 20:49 

Поради празничните почивни дни дрождите пристигнаха едва днес, но вече са заложени както следва: 15 гр. Fermactive FCD на червеното вино, а 10 гр. Vitilevure B на около 30 литра самоток от ракацител, който беше с показание 9 % остатъчна захарност. И на двата добавих по 10 гр Dynastart в подсладената вода. Температурата в помещението не пада под 18 градуса. Надявам се резултатите да са добри, че миналогодишните запаси са на привършване. Наздраве на всички и успех в начинанията!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2015, 10:32 
Аватар

Вино не стана , нооо стана доста прилична ракия! Като експеримент - напълних 1 л от виното и във всекидневната върху секцията на топло, от зимата до сега - 09.09.2015 ,както е сложено така си и седи, няма увиране въпреки, че има отделяне на някакди количества газ.Сладни и това си е. Почвам да си мисля да не съм го сварил с нагревателя за аквариума- материала да се награвя повече от 40 гр около самия нагревател , въпреки че температурата в бидона показваше 20 гр ???

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София