Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 13:01

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Дек 2015, 01:04 
Аватар

Поздрави на всички ,които обменят опит,знания и умения в този форум.От доста време посещавам форума,като гост,но сега се нуждая от съвет.В началото на октомври купих 180кг грозде с цел да си направя малко вино.Захарноста беше 24% затова не съм я коригирал.По принцип използвам потапяне на шапката и не го преточвам често.В края на октомври го опитах на вкус и нямаше никаква сладост,затова реших да го отделя от зърната,защото още при закупуването бяха отделени машинно чепките.След седмица,или две реших да проверя дали се е обистрило и да го опитам на вкус.Останах силно изненадам от сладкия вкус.Премерих му захарността-12%.Реших,че му трябва топлина и го преместих в банята на топло,но нямаше резултат(захарността не се промени).Реших да опитам с дрожди ,като първо сложих серниста киселина,ако има някакви бактерии,или остатъчни диви дрожди да ги отстраня.Понеже нямаше дрожди за затруднена ,или прекъснала ферментация,сложих такива,каквито имаше в магазина(за бяло вино и ракия).В рамките на няколко дни никаква промяна.Отидох в друг магазин и купих други дрожди с активатор и по описания на опаковката начин ги сложих,но пак греда -никаква промяна в захарноста.До тук приключих с опитите.Има ли някакъв вариант да не използвам материала за безалкохолно,защото не е съвсем малко(около 75л)?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Дек 2015, 09:35 
Аватар

От "нямаше никаква сладост" до 12% има огромна разлика. Предполагам че става дума за червено грозде и следващия път като решиш да харчиш пари първо прочети няколко пъти:

http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=3061

Междувременно може да погледнеш:

http://vinarko.com/pomoshtnik/52-protzedura-po-restartirane-na-spryala-fermentatziya

Желая ти успех.

PS: От 180 кг трябваше да изкараш доста повече вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2015, 15:39 
Аватар

Много добре знам,че има разлика между няма сладост и 12% захарност.Материала го държа в 200л бидон без канелка.Когато опитвах за сладост беше от повърхността,а долу е било неферментирало.Понеже не съм слагал захар си помислих,че няма нужда от много преточване и явно съм сгрешил.В момента в същия бидон на мястото на източеното "вино" има захар,разтворена с вода и макар и по-студено от октомври положението е следното-на повърхността пак не е сладко,а от дъното е 4-5% захарност,което е по-добре от 12%.Сложил съм 20кг захар,разтворена в 60л топла вода(около 30гр.) без дрожди(култивирани).Когато отворят магазините ще потърся дрожди и активатори,посочени от теб(във Винарко),надявам се да има резултат.А относно гроздето,което съм купил мисля че не беше лошо,добра захарност-24% ,цвят и добър аромат.Просто не съм го правил по технология и не ферментира,моя грешка,макар че така процедирам от години(без дрожди,само на "дивите" разчитах),но съм пил добро винце по моя преценка,не на майстори.Нетрайно е ,но понеже правя по малко,до зарезан го изпиваме и нямах проблеми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Фев 2016, 20:14 
Аватар

След няколко експеримента с дрожди проблема се реши с преместване на по-топло(над 20гр.).Ферментацията протече бурно за около 2 седмици.Друг е въпроса,че не остава много време да се избистри и да заприлича на вино,но поне ще може да се превърне в ракия,защото при неферментирал материал нищо не би се получило и при дестилация.Явно късната дата на купуване на гроздето ми е изиграло лоша шега,защото въпреки топлата есен температурата не е била достатъчно висока за нормално протичане на ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часова зона: Европа/София