Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 16:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Окт 2015, 03:41 
Аватар

От това се опасявах, да не би да има дрожди за бели и червени вина. Аз имам каберне и мерло. Нито шампанското нито Ice wine са червени вина. Дано не е фатално. Благодаря за линка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2015, 09:12 

Местожителство: София
Шампанското често се прави от Пино ноар,а това е червен сорт.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2015, 13:24 
Аватар

Смятам че случих на добри дрожди, дали обаче не сгреших че не сулфатирах преди да ги сложа? Фактически имам дива мая и култивирани дрожди. Грешка ли е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2015, 14:14 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Мисля, че ако не е сулфитирано, надделява или най-силния щам, или този, който е посят по-рано. (Нанков може да потвърди, че примерно в икономиката има термин "first move advantage" ;) )
Абе май не е лошо Lambri да внесе малко яснота. Още повече, че в по-стара литература дрождите може да се срещнат под името ферменти (субстанция, предизвикваща ферментация).
А като синоним на фермент, понякога се използва ензим - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0 ... 0%B8%D0%BC
А ензимите са по-скоро биологично активни молекули...

ПП. Още малко насоки.
- Пастьор нарича дрождите ферменти.
- Цитат от съвременна статия - "Захарта се разгражда и се превръща в алкохол от образуваните от дрождите особени вещества, наречени ензими или ферменти."
- Друг цитат - "Ферментацията може да протече самоволно със съществуващите върху плодовете дрожди (ферменти)."
- цимазата се води ензимен комплекс.
Терминология :megagrin:

ПП2 Нанков, не съм сигурен как е на английски, по принцип FMA е от шаха. Имам предвид Предимство на Изпреварващия Ход в икономиката.
А Flanker или Lambri ще кажат дали важи и за дрождите :lol: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 16:19 
Аватар

От досегашния ми опит стигам до заключение, че трябва да ползвам култивирани дрожди, само остава да реша за сулфатирането. Някакви плюсове и минуси при сулфатирането ако може да споделите?

ПП. Ето и резултата до този момент. Първо вино около 60литра, с култивирани дрожди и дива мая, след почти един месец плътноста е 0.998 и е на тиха ферментация в съд от неръждавейка.
Второ вино от леко пресовани люспи и чепки в които вече имаше култивирани дрожди, добавих 15 литра захарен разтвор на 24% плюс още 5мг. дрожди. На третата седмица плътноста е 0.994 и също е на тиха ферментация. Явно във второто вино дрождите са дошли в повечко и са изпапкали захарта бързо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2015, 20:27 

Цитат:
Явно във второто вино дрождите са дошли в повечко и са изпапкали захарта бързо.

По-скоро чистата захар се папа по-лесно от тази в гроздето.
Ама специалисти да кажат , щото аз съм киак .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015, 09:03 

Не,просто във второто вино дрождите са развити и рамножени в голямо количество-пропусната е лаг-фазата.За това захарта е заминала по-бързо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 06:11 
Аватар

До колко е верна максимата, че добрата ферментация е бавната ферментация? Да очаквам ли някакви последици в този смисъл от второто ми вино? Макар че още щипе на езика(СО2) вече си пийвам от него. Откалих го веднъж и е доста поизбистрено. Първото изостана, още е мътно и леееко сладни, но загатва че ще има добър вкус. С него няма да бързам, нека застуди, нека ферментира кротко и бавно....за Коледа се надявам че ще става за пиене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2016, 15:52 
Аватар

Местожителство: Чавдар
Здравейте колеги-винари!Понеже миналата година, за Мерло използвах дрожди Zymaflore RX 60 и бях доволен от резултата,тази година също се снабдих с такива.Само ,че сега мисля да използвам и ензим Lafase Fruit.Част от виното ,което ми остана до пролетта го бутилирах и до сега при отваряне си има прекрасен плодов аромат.На листовката на дрождите обаче пише-За вина предназначени за ранна консумация.Това означава ли,че не мога да го оставя 2 или3 години?За в бъдеще ,тъй като оставям определено количество вино за отлежаване,ще пробвам и Zymaflore RX10.Други варянти за дрожди,които бих опитал,са тези от серията на Витилевюр.Моля колеги, с повече опит в отлежаването на вина,да споделят.Кои дрожди, са по- подходящи за вина предназначени за стареене става въпрос за Мерло и Каберне? Благодаря предварително за мнението ви!И успех през новият сезон за виноделие. :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2016, 20:12 
Аватар

Комбинацията, която си избрал (Zymaflore RX60 + Lafase Fruit) е много добра. Аз я ползвам почти винаги в някои от вариантите които правя.
Дали виното ще старее или не определяш само ти. Принципно стареенето на виното трябва да е замислено предварително, а не просто да оставиш едно вино да "отлежава".
Това ще рече, че и гроздето е добре да бъде с мааалко повече киселини, да си решил как ще старее - дали в контакт с дъбова дървесина или и в бутилка и останалите подробности. Да оставиш виното за малко по-дълго с джибрите т.е. виното да бъде малко по-натоварено откъм танини и т.н.
Естествено някои от дрождите са малко по-подходящи за стареещи вина, но едва ли изборът ще е чак толкова съдбоносен. По мои наблюдения, рядко домашни вина стареят повече от 2-3 години, а и няма смисъл. Ако просто заделяш малка част от виното за отлежаване, действай си по същия начин. Ако обаче обмисляш наистина да произведеш само вино предназначено за стареене, по-добре се насочи към FX10, естествено ако температурата позволява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2016, 20:52 
Аватар

Местожителство: Чавдар
Благодаря на Flanker за мнението,ще се възползвам от съвета ти! Точно това ми харесва в създаването на виното.Можеш да твориш,и се учиш всяка година. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2016, 19:19 
Аватар

Здравейте, господа! Ползвам тази тема, за да се вклиня с въпрос относно дрождите за червено вино.
В главната статия, където Flanker изключително подробно е представил примерна технология за производство на червени вина, в точка 5 - "Посяване с чиста култура винени дрожди" е написано "Процедурата по рехидратиране не бива да надвишава 40 минути." Същото твърдение съм срещал и на други места.
Върху пакет с дрожди, лично за мен с неясен производител, но опаковани от "Ванков 2004" ООД е описана технология на приложение: "Дрождите се изсипват в 0,5 л хладка вода и се разбъркват. До 15 минути към тях се добавя 2-3 л шира, оставя се няколко часа да шупне и се прибавя към останалия материал."
Само 15-те минути до добавяне на ширата ли се считат за рехидратиране, което би съответствало на препоръката от статията на Flanker?
Някой ползвал ли е дрожди на този производител /опаковател/? Да очаквам ли някакъв положителен резултат от тях?
Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2016, 20:42 
Аватар

За мен такава процедура по рехидратиране и адаптиране не е сериозна. Всичко е несъразмерно като количество и като време. По-краткото време предполага и по-малки рискове от случайни зарази от въздуха. Все пак тези действия не се извършват в стерилна среда, но така или иначе всеки може да прави каквото си реши :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2016, 22:34 

бате Крум написа:
Да очаквам ли някакъв положителен резултат от тях?
Благодаря предварително.

По-скоро не...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София