Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:14

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Обезцветяване ...
МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2015, 22:38 
Аватар

Здравейте! Странна случка ми се случва ... предварително да си кажа знам си пропуските ,знам си възможностите и съм си приел допуските ,ТА по въпроса ..
Виното което направих миналата година незнайно защо се обезцвети ... не е количество ....просто няколко литра останали ,НО .... при изливане в чаша цвета няма НИЩО ОБЩО с цвета от преди 5 месеца примерно
стои като розе ... .Бях запазил джибрите с цел добавка на за хар и последваща дестилация но от мързел или .... не се стигна до залагане на матриала ... та източих и от джибрата ..СЪЩОТО светло розов сок ... приятен вкус ,НО светло ..... някой да се е сблъсквал с такъв случай?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2015, 22:41 

Местожителство: София
А в бутилката има ли някакви остатъци...риза,утайки?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2015, 09:31 
Аватар

Виното което направих миналата година незнайно защо се обезцвети
Няколко въпроса-
Какви сортове грозде си използвал?
Има ли стабилизатори във виното?
След разклащане добива ли първоначалното си оцветяване?
Търси отговора в тези въпроси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2015, 21:08 
Аватар

по бутилките в които бях налял виното беше останал налеп Тоест бутилката беше оцветена .След разклащане няма никаква промяна .... сорта е СТОРГОЗИЯ ...стабилизатори не ползвам ..... виното се изпива до края на годината разбирай Новото вино . Да отбележа че вината направих в 2 бидона . В единия не съм добавял нищо освен 4 кг захар на 200 кг грозде за повишаване на градуса .... в другия добавих 20 кг захар и 50л вода на 150 кг грозде. това го ползвам за "ЛЯТНО Вино " интересното е че то НЕ МРЪДНА . Дрождите Витевилюр Б .Сулфитирано след първоначалното смачкване .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2015, 22:08 
Аватар

сорта е СТОРГОЗИЯ
На този сорт грозде сока е безцветен. Първоначално при условие,ако виното е направено само от един сорт в случая само от Сторгозия нормално е след продължителен престой в бутилките да се утаи и от там да добие безцветен вид. Просто се е получила естествена филтрация чрез утаяване.
Няма как в случая понеже сорта не изобилства на танин при разклащате да добие първоначален вид.Имал съм случай подобно на твоя.Вино преседяло повече от 8г в кладенец стъклени бутилки с розе запечатани с корк и заляти с парафин. Утайката беше залепнала на стъклото. Цвета беше изчезнал,а при разклащане се отлепяха парчета от утайката без да оцветят виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2015, 09:26 

Това по стъклото не е утайка, тъмния налеп по -бутилката всъщност е част от багрилни в-ва така наречената "риза"
Това покриване на бутилката с багрилни в-ва се дължи на окисляване без приток на въздушен кислород.Вследствие е на вътрешни реакции като полимеризацията на багрилните в-ва и естерификацията.
"Също така дисбаланс на танини и антоциани. При не използване на ферментационен танин падането на багрилна материя продължава във времето.."-написа Ламбри преди време.
Това ,че сока е безцветен в самото начало няма никакво значение-всъщност доста червени сортове са така.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2015, 22:19 
Аватар

Колеги БЛАГОДАРЯ за мненията . Как мога за в бъдеще да предотвратя подобно обезцветяване ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2015, 22:38 
Аватар

Колеги БЛАГОДАРЯ за мненията . Как мога за в бъдеще да предотвратя подобно обезцветяване ?
За да не се получи повторно този ефект на обезцветяването при трайно съхраняване отлежаване трябва виното да е стабилизирано след окончателните процеси на ферментация избистряне и филтрация и ако искаш да има траен цвят- да ползваш повече от един сорт грозде при направата на розе или червено вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2015, 22:57 
Аватар

Местожителство: Плевен
Като изключим Отел и Терез,сигурно има и други сортове но в момента не се сещам,на всички сортове сока е почти безцветен.
Така че едва ли е това причината.
"ако искаш да има траен цвят- да ползваш повече от един сорт грозде при направата на розе или червено вино."
Шшшшшшшшшшто?
Не съм съгласен.Аз не пия вино и съответно не правя,купувам хубави вина да готвя с тях,но хората които са запалени по хубавото вино го правят само от един сорт.Сбиротаците или така наречения"букет",в казана.

"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2015, 23:10 
Аватар

Видно е,че има добри технолози,които не могат да различат кое е риза и кое утайка на виното...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2015, 09:40 

hanibal написа:

Ползвай танин за отлежаване,той ще подсили и подобри структурата на виното,ще
фиксира цвета чрез свързване на свободните антоциани.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2015, 19:35 
Аватар

Колеги ИЗРИЧНО посочих че виното е миналогодишно ,не е предназначено за отлежаване и сухранено за около 6 месеца ..... По тази логика по миналата година също би трябвало да се обезцвети ,Но не се обезцвети .... явно причината не е в гореизброените .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2015, 21:56 

От по миналата година ти е друго гроздето вероятно с повече захари,киселини,повече си го задържал с ципите и още куп други неща,различни от миналогодишното.Да не говорим и каква година беше...Това колко ще лежи си е твоя преценката и няма общо с ползването на танини...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София