Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 11 Дек 2017, 04:04 Дата и час: 11 Дек 2017, 04:04

Часова зона: Европа/София

[ 124 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 08:34 
Аватар

Тук явно всеки си го прави както си иска и както си може,но никой не може да ме убеди че температурата на плаваща шапка и температурата на потопената шапка са еднакви.Шанса за вкисване е по-голям при плаваща шапка.По вашата логика,след като съм сложил лъжливото дъно или капак,заклинил съм го,сложил съм му гредата за тавана,всичко е стегнато и аз да го махам това нещо по два пъти на 24 часа :lachtot: айде не се излагайте.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 09:20 

Местожителство: София
Айде не се излагай ти...И вкисването не е единствения проблем който може да сполети едно вино,което ферментира при 28-30 и нагоре градуса в шапката...Но както казваш ,прави си го както знаеш,няма как някой да те убеди...То пък и толкова приказки за един миризлив отел...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 10:04 
Аватар

Може би колегата има предвид това:
Отел

Сорт грозде, който е забранен за производство на вина. В България се използва само за правене на домашно вино. Има силен, плътен вкус и аромат, но не благороден и изискан като на културната лоза. Цветът му е тъмен и наситен. Забраната за сорта идва от изследвания, че виното от отел съдържа канцерогенни съставки, диглюкозиди и др., които са вредни. Хибриден сорт е между американски и европейски лози. По време на социализма шефове на наши винпроми са се изхитрявали да добавят отел в някои вина за износ, за да засилят цвета и плътността им. От Европа са връщани цели партиди такива вина, като в западните лаборатории са засичали съдържание на отел дори 1:1000. Докато на Запад сортът е забранен, у нас поради невежество се използва масово за домашно вино. Ражда големи количества, устойчив на болести и не изисква грижи, което е едно от обясненията за разпространението му. Най-разпространен е в Северозападна България. Повечето хора, които си правят домашно вино, го смесват с други сортове.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 10:37 
Аватар

Това за отела е вярно,и да не се заричам,но това ще е последната година в която ще правя вино от отел.Между другото не си мислете че е по вреден от боклуците с които се храним всеки ден :D.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 11:50 
Аватар

Е да де , ама един боклук по малко , пък и нали ние си го правим, защо да не е по правилата :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 21:20 

Местожителство: Казанлък
Ето и малко информция за директните сортове от книгата на Станчо Пенов " За ! Виното " :
http://dox.bg/files/dw?a=d4cca53b43
http://dox.bg/files/dw?a=10809627a7

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 18:33 
Аватар

"Опреснявам" тази тема защото отговори на част от въпросите ми за липсата на начална ферментация и до някъде ме успокои. Във втората си част темата прилича малко, на "биг мама скендъл", но я прочетох по-скоро от интерес, отколкото с цел да заема позиция. Възникна един въпрос, на който обаче и в нета намерих сравнително малко и постна информация, а той е:

- възможно ли е фунгицидите да влияят на ферментацията???

Въпреки, че съм спазил всички срокове (карантинни), до началото на август ползвах предимно системни фунгициди понеже лозето ми не е близо до местоживеенето. Благодарение на тях опазвам гроздето за поредна година от болести, а и самото грозде е доста добро (качил съм снимки тук във форума). След първи август съм пръскал с Куадрис, а и след спирането изчаках да премине карантинния срок. Та за това питам - има ли вероятност фунгицидите да забавят ферментацията ако са системни? ... въпреки спазване на всички описани за тях правила? Има ли някой такива наблюдения?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 19:12 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Въпросът ти има смисъл - впредвид това че алкохолните дрожди са едноклетъчни гъби(фунги), би трябвало фунгицидите да ги подтискат или унищожават. Възможно е при пръскането да си избил дивите, които се съсредоточават по повърхността на гроздовите зърна. Въпросът ти още веднъж ме убеди в ползата от добавяне на култивирани дрожди. Ти с "диви" ли си?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 19:55 
Аватар

И аз съм по "дивото" и никакъв проблем в последните 30 год. Просто когато времето захладнее, материалът трябва да бъде затоплен.
Това не е късмет,както казва Марио в един от постовете ми за ферментация на сливи.Това е факт,но все пак изразявам лично мнение :prost2:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 20:50 
Аватар

Местожителство: Пловдив
gogoh написа:
възможно ли е фунгицидите да влияят на ферментацията???
Така изглежда, особено при червеното, но явно зависи от самия препарат и от щама дрожди.
Цитат:
Остатъците от някои препарати, използвани за растителна защита на лозата (фунгициди, инсектициди, хербициди), които проникват и в гроздето, оказват неблагоприятно влияние върху развитието на дрождите и хода на алкохолната ферментация. При производството на бели вина част от тях се отстраняват с утайките от бистренето на мъстта преди започване на процеса. При червените вина пестицидите оказват по-силно влияние върху ферментацията, тъй като тя протича с твърдите части на гроздето, а при механизиран гроздобер понякога попадат и листа

Източник - http://uft-plovdiv.bg/site_files/file/s ... iv_100.pdf

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 23:06 
Аватар

Цитат:
Въпросът ти има смисъл - впредвид това че алкохолните дрожди са едноклетъчни гъби(фунги), би трябвало фунгицидите да ги подтискат или унищожават. Възможно е при пръскането да си избил дивите, които се съсредоточават по повърхността на гроздовите зърна. Въпросът ти още веднъж ме убеди в ползата от добавяне на култивирани дрожди. Ти с "диви" ли си?

Не, не съм с диви. Днес по обяд "засях" дрожди Actiflore F33 в активатор Dynastart по схемата описана в доставката с тях. Утре сутринта ще погледна какво става с ферментацията, но преди четири часа не беше тръгнала. Сбърках, че разбърках мъстта след като добавих активиралите се дрожди.
Цитат:
И аз съм по "дивото" и никакъв проблем в последните 30 год. Просто когато времето захладнее, материалът трябва да бъде затоплен.

Няма как температурата да е фактор - в случая температурата в помещението е 24,4 оС и ми се струва, че е много добра за ферментация. Още повече, че автоматично я поддържам с термостат и духалка (поне от това разбирам достатъчно) :) . Само не казвайте, че духалката е причината да не тръгва ферментацията :lachtot:

Последна промяна gogoh на 20 Сеп 2017, 23:24, променена общо 1 път

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 23:14 
Аватар

От моето грозде досега не се е случвало, ако го оставя да не тръгне ферментация с дивите.
За първи път купих малко грозде за проба и нямаше ферментация, докато не посях дрожди.
Не знам причината дали е новата среда или пръскането...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 23:41 
Аватар

На последният поста отговарям така:
- понеже гроздето си е мое производство и нямам възможност да го гледам през седмицата, използвам системни фунгициди и гарантирам липса на болести до началото на август, след това се оправям с контактни фунгициди - и нямам проблеми с качеството на гроздето, т.е. - няма гнило, няма съсипано, но тази година имаше лееееко презряло, което се оказа "+" за захарността. Дрождите, които съм подбрал и са посочени по-горе в постовете ми са за бяло и червено грозде, понеже тази година реших към червеното (Тракийски мавруд) да добавя и добре узрял врачански мискет със захарност 21 %. Средната захарност на смесената мъст в началото беше около 24 %. В зависимост от дрождите е подбран и активаторът им. До сега не съм купувал грозде, а и нямам такива намерения ... и не виждам защо да блъскам по 450 км. всяка събота и неделя между март и октомври за да си го гледам сам. За мен няма тръпка в това да си купя грозде и да си направя вино или каквото и да е - мога и да си купя готово вино, нали така?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2017, 00:36 

Местожителство: София
gogoh написа:
нали така?

Та какво питаш?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2017, 07:08 
Аватар

Какво питам ли? Ако се върнеш малко по-нагоре и погледнеш поста:
Цитат:
Публикувано на: 20 Сеп 2017, 18:33
... струва ми се - много ясно е зададен въпросът.

П.С. Вече съм спокоен. Ферментацията (бурната) е започнала. Много яка шапка се е надигнала. Предполагам, че сутрин и вечер ще е достатъчно да я потапям и разбивам - какво ще кажат по-опитните?

Върнете се в началото

[ 124 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часова зона: Европа/София